Bakan Karaismailoğlu, AK Fırka Mardin Genişletilmiş İl Enformasyon Meclisi Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 2002 yılında yalnız iş değişimi yaşandığını, peşi sıra yatırımları, vatandaşların hayat kalitesini kolaylaştıracak işleri bir bir bitirmeye başladıklarını belirterek, “100 yılda yapılabilecek işleri 20 yıla sığdıran aynı hükümet var. Bu yaptığımız hizmetler, daha çok yapacaklarımızın bile teminatı.” dedi.

Çeşitli temaslarda yatmak üzere Mardin’e gelen Icra Vekili Karaismailoğlu, Valiliği ziyaret etti, Vali Mahmut Demirtaş ile görüştü.

Ardından AK Fırka İl Başkanlığını konuşma ederek İl Başkanı Faruk Tığ ile mülaki Karaismailoğlu, Atatürk Hars Merkezi’nde planlı “DÜRÜST Öğür Mardin Genişletilmiş İl Konuşma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Karaismailoğlu, medeniyetlere beşiklik eden Mardin’dahi bulunmaktan nazik bire bir saygınlık ve çekicilik duyduğunu söyledi.

2002 yılında Türkiye’nin Cumhur Reisi önderliğinde, SELIM Öğür hükümetleriyle adeta yeni bire bir çağın başlangıcını yaşadığını belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılı öncesinde son adım mikro bir enfrastrüktür, içindeki sorunlarla boğuşan benzeri Türkiye vardı. Vatanını, milletini dost, vatanına, milletine kendini adamış kadrolar Sayın Cumhur Reisi’mızın liderliğinde hakikaten Türkiye genelinde akla hayale gelmeyen birçok işi başardı. imdi birlikte yenilerine başlıyor. Bazıları manzara ediyordu, bazıları hayalet dahi edemiyordu. Bugüne geldiğimizde 28 bin 750 kilometrelik mukassem misil ağına ehil tıpkısı Türkiye ve 68 bin kilometrelik işletmekte olduğumuz tıpkısı karaca yolu ağına sahibiz.”

Karaismailoğlu, 38 bin kilometrelik mukassem misil ağını planladıklarını ve yapımının bire bir yandan sürdüğünü dile getirerek, 2002 yılından itibaren yatırımları hayata geçirdiklerini, vatandaşların hayat kalitesini kolaylaştıracak işleri hepyek bitirmeye başladıklarını tabir etti.

“Ülkemizin ciharıyek birlikte erinç var yiğitlik var”

Çokça şişman meseleleri, aşamaları geçip bugünlere geldiklerini anlatan Karaismailoğlu, temas zaman Anadolu’nun aynı köşesini musahabe ettiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, “Ülkemizin ciharıyek beraberinde huzur var, cüret var. Artık vatandaşımız işiyle ilgileniyor, gençlerimiz okulda eğitimini alıyor.” ifadelerini kullandı.

Terör dolayısıyla mukaddema yaşanan mağduriyetlere değinen Karaismailoğlu, kaybolma zamanların telafi edilmesi üzere bilcümle gelişigüzel çok çalışılması gerektiğini kaydetti.

Yapılacak çok aksiyon olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, yapılan çalışmaların, ülkeye kazandırılan hizmetlerin sekmen kerte gezilerek anlatılması gerektiğini söyledi.

Karaismailoğlu, yaklaşan seçimlere meni ederek, seçimlerden bilahare 2053 hedeflerine henüz hızlı bire bir şekilde ulaşmaya başlayacaklarını belirtti.

“Yaptığımız hizmetler bundan sonra yapacaklarımızın da teminatı”

Bugün 28 bin 750 kilometrelik bölünmüş kat ağında bakım verdiklerini, bölünmüş yollar sayesinde yolları, gönülleri birleştirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu yolların hayatımıza kattığı konfor, cüret yardımıyla yılda 7 bilyon saat kendimize kaldı. Tüm 1 bilyon litre akaryakıttan artırım sağlıyoruz. Bu birinci sınıf, güvenli yollar yardımıyla gidiş geliş kazalarında yüzde 82 eksilme kaydettik. Yılda kül 9 bin 500 birey kurtarıyoruz. Vakit Kaybetmeden telakki değişimi yaşandı 2002 yılında ve peşi sıra yatırımları, vatandaşımızın hayat kalitesini kolaylaştıracak işleri bir bir bitirmeye başladık. 100 yılda yapılabilecek işleri 20 yıla sığdıran tıpkısı hükümet var. Bu yaptığımız hizmetler, imdi yapacaklarımızın dahi teminatı. Anadolu’nun gelişigüzel köşesinde bu faaliyet, bu hayatiyet artarak devam ediyor. Sanayideki, üretimdeki artım, turizmdeki canlılık, tarımın kök değerine kavuşması bu altyapının etkisiyle oldu ama bunun yeryüzü baştaki tetikleyicisi dirlik ortamını sağlamaktır. O ortamı sağlayan da bu düzenli politikalar sebebiyle Sayın Cumhur Reisi’mızın liderliğindeki kadrolar oldu. ve olmaya üstelik devam edecek.”

Karaismailoğlu, demir hat ağırlıklı yatırım dönemine girdiklerini rapor ederek, buna ilişkin büyük resmin tıpkı ucunda Pekin, Irak Asya, bire bir ucunda da Uzak Avrupa’nın olduğunu belirtti.

“Zaman Çin’den, Pekin’den kalkan tıpkı şimendifer selis olarak Türkiye üzerinden Londra’ya kadar uzanabiliyor.” diyen Karaismailoğlu, tecim koridorlarının önemine dikkati çekti.

Ilımlı Aralık ve Şimal Koridor’a birlikte değinen Karaismailoğlu, Çin’den Avrupa’ya yılda 810 bilyon dolarlık tecim hacminin olduğunu rapor etti.

Karaismailoğlu, “Bu tecim hacminden hangi kadar nasip alacağız, onun hesaplarını yapıyoruz. Bu büyük kılık içerisinde Ölçülü Aralık ve bununla angajmanlı olan Güney Fasıla var. O Güney Mesafelik’dahi yer muhteşem merkezlerden biri de Mardin. Mardin’deki demir yolu, geri hizmet merkezler ve buradan Irak’a, Bağdat’a, Basra Körfezi’hangi, Suudi Arabistan üzerinden Müttehit Arap Emirlikleri’hangi, Dubai’ye uzanan koridorlar üzerinde çalışıyoruz. Bir mesafelik üzerindeki hep ülkelerle hisse senedi birliklerimiz, görüşmelerimiz devam ediyor. Bu tecim yollarını canlandıracağız zira bunlar, hakikaten bu dünyanın vazgeçilmezleri.” şeklinde konuştu.

Irak’taki gelişmelerin, sonuç politik istikrarsızlıkların bu çalışmaları biraz uzatabildiğini dile getiren Karaismailoğlu, bunların katiyetle bir düzene gireceğini, bu koridoru tamamlayacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, karaca, albeni, çıpa yollarında ülkenin herhangi bir tarafında tıpkı cıvıltı olduğunu, çekicilik yolunun artık halkın yolu olduğunu vurguladı.

Bütün Avrupa havalimanlarında kaos yaşanırken Türkiye havalimanlarında müthiş tıpkı konfor bulunduğunu dile getiren Karaismailoğlu, Türkiye’nin stabil bire bir şekilde büyümeye, yatırımlarına bitmeme ettiğini kaydetti.

“Karınca kabil çalışıyoruz”

Ceylanpınar-Kızıltepe yolunu 2023 yılının mayıs ayında tamamlamayı planladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, devamına da Kızıltepe belde yolu projesini eklediklerini, bu sene süresince Kızıltepe mekân yolunu bitirerek hizmete sunacaklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Mardin-Midyat için ait projeye dahi kaldıkları yerden bitmeme edeceklerini dile getirerek, Mardin çevre yolunun dahi gündemlerinde olduğunu belirtti.

Ülkeye dev eserler çoğaltmak için karınca kadar gitmek gerektiğine meni eden Karaismailoğlu, “Türkiye’nin dört bir yanına bozgunluk 5 bin şantiyede 700 bin düzentileme arkadaşımızla karıncalar gibi çalışıyoruz. 2002 yılından bugüne kadar Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı yerine kamu 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yani 1 trilyon 600 milyar liralık emreylemek. 2053 yılına kadar yapacağımız 190 milyar dolarlık yatırım planımızı da yaptık. bundan sonra onların takibini yaparak bitmeme edeceğiz. İnşallah Sayın Cumhur Reisi’mızın liderliğinde seçimleri atlattıktan bilahare bugün 225 milyar dolar, geçen yıl bugün 250 bilyon dolarlık ticaret hacmi önümüzdeki yıllarda 500 milyar dolara kadar çıkacak.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, turizm sektörünün Mardin amacıyla haddinden fazla mefret olduğuna dikkati çekerek, kaliteli, emniyetli yollar, gelgel yolu ve buna henüz bilahare ekleyecekleri çıpa yolları sebebiyle Mardin’in turizm alanında de büyümeye bitmeme edeceğini belirtti.

20 yıl evvel Türkiye’dahi vakit kaybetmeden 8 milyon çevirgeç varken zaman bu sayının 26 milyona çıktığını kaydeden Karaismailoğlu, düzenlenen tıpkı şekilde adam olmak için 2053 yılına büyüklüğünde yapılması müstelzim yatırımlara üstelik bugünden başladıklarını söyledi.

DÜRÜST Tümen Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya ile DOĞRU Öğür İl Başkanı Faruk Kılıç’ın birlikte enformasyon yaptığı toplantıya SELIM Tümen Batman Saylav Ziver Özdemir, İl Deneyimsizlik Kolları Başkanı Tarık Atlı ve partililer katıldı.

Share: