Bakan Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’nı izledi

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 takım bilcümle Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den fazla gencimiz bu yarışmalarda çabalamak amacıyla ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar dahi peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) yoluyla TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izleme etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Şanlı Taha Koç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Evlek ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Kültürlü eşlik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen Varank, öğrencilerden projelerine ilişkin hikmet aldı. Elan sonraları roketlerin amudi baş aşağı gerçekleştireceği alana güzeşte Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk kez düzenlendiğine meni ederek, akıbet dönemde ABD’da roketlerin tekrar kullanılması ve dikey baş aşağı gerçekleştirmesiyle ait teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek için tıpkı yarış başlattıklarını anlatan Varank, “Amudi İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’da gerçekleştiriyoruz. 108 topluluk bütün Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den fazla gencimiz bu yarışmalarda uğraşmak üzere arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar birlikte peyderpey atışlarını yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in gök, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını bırakmak üzere başlatılan ayrımsız organize olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de daha ilk bile yapılan teknoloji yarışmalarına yenilerini ilaveten etkinlikleri bir tane yapı altında topladıklarını kaydetti.

Bu sene Türkiye’nin değişik şehirlerinde farklı yarışmaların düzenlendiğine işaret eden Varank, “Çip tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından kutup araştırmalarına kadar ayrımlı kategorilerde, henüz ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız havadan memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan alarga memnun olduklarını belirterek, 2018’de 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, artık 40 ayrımlı kategoride 150 bin mızıka ve 600 bin yarışmacının yarıştığı bir organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu fikir ilk kez benzeri STK’den çıktı. Biz bile kamu tarafı olarak bindi olmaya çalışıyoruz. Dijital Inkılap Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Defans uran şirketlerimiz farklı kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, en nazik katkıyı veren kurumlardan biri. Filhakika Bakanlığımız T3 Vakfı ile bu arada bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne değişik alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’de TEKNOFEST kuşağının düz yazı edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’de bundan sonra kollar feza, havacılık sektörlerinde harıldamak istiyor, âlim almak istiyor, araştırı geliştirme alanında elan fazla himmet göstermeye çalışıyor. Tığ de onların önünü açarak aslında Türkiye’nin geleceği açısından iri tıpkı işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak batın olacak. Türkiye’nin sükse hikayelerini onlar yazacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla hava duyuyoruz ve onları desteklemeye devam edeceğiz.”

“Bütün vatandaşlarımızı nida ediyorum”

Bu yarışmalarda arak döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde de olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin ciharıyek yanından teknoloji firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, mütenevvi gelgel gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bütün vatandaşları davet ettiğini söyledi.

Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri ortada evire çevire tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla güzelce tasarımlar var. Bu işi çok istekli bire bir şekilde başarmış zinde arkadaşlarımız var, biraz elan dünkü görüntülü roketlerimiz var amma burada mefret olan, Türkiye’nin dört bir yanından çoluk çocuk takımlarını kuruyorlar, mızıka mücadelesi nedir, hız gösteriyorlar, SAGE gibi oylumlu ayrımsız enstitümüz dahi bu tüvana kardeşlerimize hem teknik destek hem mentorluk desteği veriyor. Bunun yanında beherglas takıma 65 bin liraya kadar maddi bindi veriyor. Bu çoluk çocuk bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diyerek. Onun üzere beherglas canlı kardeşimizi başarılı bulduk, beher taze kardeşimizi bile gönlümüzde bir numara zar ettik ama bu aynı konkur elbette kim roketlerini yarıştıracaklar, bakalım ne mızıka birinci olacak.”

TEKNOFEST üzere bambaşka ülkelerden talepler geldiğini ve katılımcı kalkışmak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye ne ülkede yaparız, arkadaşlarımız mesai yapıyorlar. Hele Ölçülü Asya’dan Türk dünyasından nazik arzu var. Türk dünyasını birleştirici siyasal adımlar şu anda atıyoruz. Ihtimal ortak bir etkinliği hep bu arada düzenleyebiliriz.” dedi.

“Henüz önceki roket yarışmalarına kümeli ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı Demir, TEKNOFEST yarışmalarının bilcümle heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Bugün amudi baş aşağı yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin anında kâffesi roket yarışmasına katma ekipler. Değişik teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Inkılap Ofisi Başkanı Belletici, Bakan Varank ile HackKaradeniz yarışmasında bir günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Koç, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Cıvıl Cıvıl, Afyonkarahisar ve Kütahya kadar illerde düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Evlek üstelik TEKNOFEST coşkusunun her yıl ayrımlı kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, planlı 40 farklı kategorideki yarışmanın 15’ini eş güdümlü ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Mandal, “Bu sürece canlı benzeri şekilde yardım vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, yarışma kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk kez düzenlenen Amudi İnişli Roket Yarışması, dünyada düzenlenen önce roket itkili iniş yarışması olma özelliğine erbap.

Yarışma ile Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki teknolojik mutluluk misil haritasında düzlük düzlük roket itkili baş aşağı sistemleri üzerine lisans ve efdal lisans seviyesinde yetişek gören öğrencilerin bilgi edinmesini keşfetmek ve gençlere değişik disiplinlerde hikmet ve tecrübeye cemaat üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmak amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin lira, ikincilik ödülünün 30 bin liralık ve üçüncülük ödülünün 25 bin lira olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda destekleme sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin erkin bırakılmasıyla antipatik gaz tepi sistemi kullanarak kontrollü aynı şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan çeşitli rapor aşamalarını sabık ve atışa doğruluk kazanan 10 takım, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde savaşım ediyor.Share: