Balıkesir Kuzeybatı Kasaba Yolu Temel Atma Töreni

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Akıbet 20 yıl süresince ülkemizin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar lira üstünde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içre yüzdelik 60 fehamet ve 996 milyar lira miktar ile yağız yolları arz nazik payı aldı.” dedi.

Karaismailoğlu, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu Ana Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve altyapı yaptırımlarına dur durak körlemeden bitmeme ettiklerini söyledi.

Bu yatırımlarla Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini tamlayan Karaismailoğlu, bahis konusu çalışmaların “Türkiye Yüzyılı”nın bile yeryüzü yüce kilometre taşlarından olacağını vurguladı.

Karaismailoğlu, Bakanlığın hizmete açtığı projeleri anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen hafta hem milletimiz hem birlikte Türkiye’miz amacıyla çok manidar ve kocaman adımların atıldığı, tarihe şehadet ettiğimiz eyyam yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı üzere hürriyeti için egemenliği için kesintisiz yola devam etmektir. Bu vatan için canını, kanını feda etmiş başta Atatürk başlamak amacıyla, bilcümle gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz. Boş sözler geçicidir, temelli olan,Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Hangi mutlu bize ki cumhuriyetimizin 99. yılını milletimize ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutladık. Çok şükür milletimizle bunları paylaşma gururu bizlere kader oldu.”

Bakan Karaismailoğlu, 29 Ekim haset cumhuriyet coşkusuna domestik ve milli elektrikli kurgu Togg’un dahi katıldığını belirterek, “Ülkemizin 60 yıllık hayali olan rastgele antlaşma engellenmeye çalışılan yerli aracımızın dizi film üretimine başladık. Böylelikle Türkiye, bakir sulp ulaşım yaklaşımında dünyada izlem eden değil, izleme edilen benzeri büyüklük pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ üretimin, verimliliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri da Togg olmuştur.” diyerek konuştu.

Kara yollarının aktarmasız, emniyetli, elastiki, çabuk ve olağan ulaşımın vazgeçilmezi olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Denge taşımacılığında, istihsal ve istihlak noktaları beyninde aktarmasız ulaşım olanağı sağlamaktadır. Hem arsıulusal hem birlikte dar içi transport faaliyetlerinde kilit aynı caka üstlenmekte ve adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı adına dirimsel bir fonksiyon üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rekabet avantajının elde edilmesinde iri fiyaka oynayarak ekonomiye aracısız yardım sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sonuç 20 sene içre yağız yollarına haddinden fazla nazik yatırımlar yaptık. Serencam 20 yıl ortamında ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar teklik üzerinde envestisman gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız süresince yüzdelik 60 ululuk ve 996 bilyon lira cirim ile kara yolları arz şişman payı aldı.”

Karaismailoğlu, 100 yılda yapılacak faaliyetleri 20 yıla sığdırdıklarını anlatarak, ” Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Yavuz Melik Rast Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu kabil mega kara yolu projelerini hayata geçirdik.” dedi.

Konforlu ve emniyetli yollarla ulaşımın kalitesini yükselttiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu nitelikli ve emin yollar sebebiyle 20 sene öncesine bakarak gidiş geliş kazalarında yüzde 82 oranında azalma oldu. Her yıl 9 bin 500 vatandaşımızın canını emin yollar sayesinde kurtarıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Balıkesir’e layık çok makro yatırımlar gerçekleştiriyoruz”

Karaismailoğlu, Balıkesir’in Türkiye’nin Marmara ve Iye Denizi’ne açılan yeşil penceresi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin sanayi açısından yer gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan konumu ile Cenup Marmara’nın koskocaman merkezleri arasında kayran almaktadır. Konumu bakımından ticaretin gelişmiş olduğu illere ve balaban limanlara çokça yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve ululuk yolu güzergahında yer almakta, oylumlu muvasala zehir ile ekincilik ve hayvancılığa dair sanayisini eskimemiş yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi yetişkin turizm merkezlerine üstelik familya sahipliği yapmakta ve yaz aylarında ağırbaşlı ayrımsız turizm trafiği yaşamaktadır. Tığ birlikte erişim ve bildirişim altyapısının daha da gelişmesi üzere Balıkesir’e layık çokça mehabetli yatırımlar gerçekleştiriyoruz.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, Balıkesir’e yapılan yatırımları üstelik örnekleriyle anlatarak, demincek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Ayran Budalası Dağları’na erişim sağlayan Balıkesir’in site geçişine mütenavip mukassem posta bağlantısı oluşturduklarını belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şehir içerisinde kalan bulunan posta adına kentin kuzeyinden geçecek bu misil ile bölgedeki ulaşım standardını majör ölçüde artırıyoruz. Çabucacık artan uran tesislerine ve limanlara konforlu ulaşım imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü ısıdam karışım kaplamalı bölünmüş kere standardında mensur edeceğimiz misil kapsamında 6 skor bile uç bulunmakta. Yolun hizmete sunulmasıyla elan geçmiş 13 kilometre katederek geçilen güzergahta 3 kilometre kısalma sağlanacak, yolculuk süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Böylelikle zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon liralık gelmek üzere almanak bütün 104 milyon liralık artırım edeceğiz. Karbon emisyonunu birlikte 4 bin 100 titrem azaltarak belde korumasına katkıda bulunacağız, gelgel kirliliğinin da önüne geçeceğiz.”

Konuşmanın arkası sıra Bakan Karaismailoğlu ve şehir protokolü butona basarak projenin temeline ilk harcı döktü.

Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, YANLIŞSIZ Fırka Balıkesir milletvekilleri Mustafa Canbey, Adil Polat, Sarih Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Öğür İl Başkanı Ekrem Başaran, Karesi Şehremini Dinçer Orkan, İvrindi Şehremini Yusuf Cengiz, Kepsut Şehremini İsmail Cankul, Dursunbey Şehremini Ramazan Bahçavan ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Share: