Bartın haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasra’daki eroin ocağında açıklamalarda bulundu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasra’daki maden ocağına ilişkin, “Patlamanın pekâlâ yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacak.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi’hangi ait eroin ocağında meydana gelen patlamanın peşi sıra incelemelerde bulundu. Kıran ve Ivedi Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Cümbüşlü Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki, koordinasyon toplantısına reislik eden Erdoğan, derinti sonrası açıklamada bulundu.

Maden ocağında, geri akşam ezanı saatlerinde meydana gelen grizu patlaması cihetiyle milletçe beklenmeyen ümitsiz olunduğunu belirten Reisicumhur Erdoğan, patlamada hayatını kaybeden maden çalışanlarına Allah’tan yağmur, ailelerine ve millete saksı sağlığı diledi.

Madenden gaileli namına kurtulan ve halen tedavisi süren çalışanlara müstacel şifalar dileyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Devletimiz, madenin eksiklik 300 ve nakıs 350 kotlarında yaşanan patlamanın birden ardından cemi kurumlarını seferber emreylemek vasıtasıyla ilçe mahallindeki çalışmalara başlamıştır. Aynı yandan taharri istirdat faaliyetleri yürütülürken, bir yandan da yanık işçilerimiz cankurtaran, helikopter ve tayyare ambulanslarla türlü illerimizdeki esenlik kuruluşlarımıza nakledilmiştir. Türkiye Taşkömürü İşletmelerinden AFAD’a ve belediyelere kadar tüm kurumlarımız, bir dakika evvel işçilerimize ulaşmak amacıyla adeta tedricen yarışmışlardır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iş ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Âlim ile Enerji Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in derhal olay namına gelerek başlatılan çalışmaların koordinasyonunu yürüttüğünü hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tığ de patlama haberini aldığımız andan itibaren sürekli olarak İçişleri Bakanımla birlik halinde olduk. Akşam boyunca daima telefon görüşmelerimizi sürdürdük, yapılması gereken, atılması gereken adımları üstelik daim atmanın gayreti içerisinde olduk. Antrparantez bugünkü Diyarbakır programımızı iptal ederek Amasra’ya gelip çalışmaları yerinde görme kararı aldık. Tabii bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara haddinden fazla taraflı adına elhak başlanmıştır.

Şu andaki önceliğimiz vadi altındaki işçilerimize ulaşmaktı. en son 41’inci işçimize ulaştık. Tabii o dahi merhum ergin. Henüz geçmiş 40 adına car edilmiş olan merhumlarımızın sayısı böylecene 41 oldu. Hepsine Allah’tan yağmur diliyoruz, inşallah mekanları behişt olsun. Her konuda olduğu kabil düzentileme hayatında da ‘önceki insan’ diyoruz. İnsan hayatının güvende olmadığı hiçbir hareketlilik bizim için kıymetli değildir. Bu tatlılıkla eroin ocaklarımızda bibi cesim sayıda ölümlerin olduğu kazaların yaşanıyor olmasını tabiatıyla kim kabul edemeyiz. Çıktı madenlerimizde tek sakat, tek boş risk kaplamak istemiyoruz. Lüzum Bakan’ım lüzum Sendika Başkanı’m ve bu alandaki sendika kolunda hayatiyet gösteren arkadaşlarımız akıbet tıpkı kamer içerisinde ocağa indiler. Orada yerinde tetkiklerini yaptılar.”

“Maden kazalarını tarihe mahvetmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

Reisicumhur Erdoğan, mevcut ocaklar içerisinde Amasra Kömür İşletmelerinin şu anda sunma doğacak imkanlara sahip olduğunu anlatım fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Elbette birileri bununla dalgasını geçebilir, şanlı değil. Tığ, talih planına kani insanlarız. Felek planına dahi inandığımız amacıyla bunun hangi dünü hangi bugünü hangi yarını hiçbir ahit ne yapmayacaktır? Olmayacaktır. Bunlar değme devir olacaktır. Bunu de bilmemiz lazım. Teknolojinin bütün kabiliyetlerini, işletmeciliğin bütün maharetlerini kullanarak beyaz zehir kazalarını inşallah tarihe gark etmek üzere elimizden gelen gayreti göstermenin çalışmaları içerisindeyiz. Yerli ve milli imkanlarımızın bu konuda dahi bize ihtiyacımız olan yapısal değişimi sağlamakta yeterli olacağına inanıyorum.

Tıpkısı öğün henüz Amasra Beyaz Zehir Ocağı’ndaki yaslı kazada kaybettiğimiz işçilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara ivedili şifalar diliyorum. Görüldüğü üzere buradan ambulanslarla tayyare ambulansı alıp benzeri kısmını buradan Bartın’a götürürken, bir farklı kısmını bile İstanbul’a nakledip İstanbul’da Çam Sakura Hastanemizde Site Hastanemizde tedavilerini yürüttük, hala yürütmeye devam ediyoruz. Beyaz Zehir şehitlerimizin emanetlerine topluluk geçmek, bu devletin ve onun bildirme erdemli temsilcisi yerine bizim boynumuzun borcudur. Rabb’imden ülkemizi her kalem kazadan, beladan, afetten muhafaza eyle. Niyaz ediyorum.”

İlk etapta ailelere bindi

Patlama sonrası ailelere yönelik önce etapta aldıkları bindi kararını dahi açıklayan Erdoğan, “500+500 kalkışmak amacıyla şevket ve ilgilendiren bakanlığımız, bunun birlikte sendikamız 200, bunun birlikte Emek ve Içtimai Asayiş Bakanlığımız 100, Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımız 50 bin olmak üzere evvel etapta bir anda ailelere bu desteğimizi vermiş olacağız. Ayrıca elbette büyüklük olarak yapmamız müstelzim yardımı hızla hükûmet toplantımızda belirleyip onun üstelik adımını atacağız.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Ilmek İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, patlamada hayatını kaybedenler ve yaralılar üzere dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a incelemeleri sırasında, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Keyif Bakanı Fahrettin Adam, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Saika, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Sıklet üstelik haremlik etti.

Share: