Bartın’da 1458 ton atık vurdumduymaz dönüşüme kazandırıldı

Bartın Belediyesince bu sene 1458 ton atık toplanarak izansız dönüşüme gönderildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Sililik İşleri Müdürlüğünce Bartın Belediyesi Ambalaj Atığı Cem ve Fek Tesisi’ndeki icraat bu sene üstelik vahim şekilde bitmeme etti.

Atılan ambalaj, batarya ve yağları toplayan ekipler, 1458 ton atığı et kafalı dönüşüme gönderdi.

Şehremaneti Başkanı Cemal Atak, ambalaj atıklarının birlikte atılmış pillerle ilgili dahi faaliyet yaptıklarını belirtti.

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) ile atılmış pillerin toplanması, giderilmiş ve ansız dönüşümünün sağlanması üzere protokol yaptıklarını anımsatan Akın, “Uray sınırları içerisinde atık haldeki pillerin çevreyi kirletmeyecek şekilde direkt veya dolaylı namına almaç ortama verilmesinin önlenmesi amacıyla evsel ve gayrı atıklardan ayrı toplanması, kaldırılmış ve ansız dönüşümünün yapılması için imzaladığımız bu protokolü, Atılan Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği, 5393 Çevrilmiş Şehremaneti ve 2872 Dar Belde Kanunu kapsamında hazırladık.” bilgisini paylaştı.

Akın, c??????iva, mermi, çinko, lityum, kobalt kadar maddeler ile muhtelif kimyasallardan üretilen bütün pillerin eş sağlığına ve çevreye çokça nazik zararları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu pillerin alay malay çöplere atılması, belde ve etkili sağlığı açısından iri tehlikeler meydana getiriyor. Bu kapsamda birlikte 50 skor atılmış pil kutusunu ilköğretim ve lise dengi okullar ilkin almak için amme çekicilik ve kuruluşlarına dağıttık. Biriken atılan pilleri muhafaza ederek TAP’a teyit ediyoruz. 2022 yılında 40 kilogram atılmış nakız vurdumduymaz dönüşüme gönderdik. ‘Çevrecilik milliyetçiliktir’ anlayışıyla akıntı ediyoruz. İsrafın önlenmesi, atıkları kalın kafalı kazanarak ekonomiye yardım sağlanması, doğaya atılmış atıkların önlenmesi, saf kaynakların mübarek kullanılması için şehremaneti namına mücadele ediyoruz. Ati nesillere henüz yaşanabilir tıpkı Bartın tezyit etmek üzere gecemizi gündüzümüze kattık. Ne gerekiyorsa yapmaya çalıştık. Bartın Belediyesi kendisine atıkları ayrıştırarak topladık ve kavrayışsız dönüşüme kazandırdık. Bu kapsamda 2022 yılında 1458 ton atığı ansız dönüşüme kazandırdık.”

Share: