Bartın’da “Karı Okulu Projesi” ile 2 bin 187 veliye ulaşıldı

Milli Yetişek Bakanlığı (MEB) Sahn Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce başlatılan “Ocak Okulu Projesi” ile Bartın’birlikte 2 bin 187 ege eğitim alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde MEB vasıtasıyla başlatılan proje Bartın’bile demet görüyor.

İl genelindeki hep okullarda sertifika eğitimlerini tümleç öğretmenlerce gerçekleştirilen eğitimlerde, velilere eğitici ve kılavuzluk edici bilgiler veriliyor.

Ocak değerleri, familya içi bildirişim, yer bilinci, özellik bağımlılığını önleme, teknoloji bağımlılığı, taydaş zorbalığı, dimdik beslenme, çatışma türleri, familya tutumları ve stres yönetimi kadar konularda sunulan eğitimlerin henüz aşkın veliye ulaştırılması amacıyla bile icraat devam ediyor.

Vali Nurtaç Arslan birlikte proje kapsamında Hendekyanı Ortaokulu’nda planlı eğitimlere katılarak velilerle tıpkısı araya geldi.

Arslan, AA muhabirine, proje kapsamında yer genelinde 330 mürebbi eğitimini bütünleyen öğretmenlerle 2 aydan bu yana çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Arslan, “Yılsonuna kadar çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz. Velilerimizle yaptığımız görüşmelerde birlikte ağır anlamda faydalandıklarını görüyoruz.” dedi.

Projeyi önemsediklerini vurgulayan Aslan, “Çocuklarımızı, bulunduğumuz çağda olumsuz davranışlara sürükleyecek haddinden fazla faktörün olduğuna inanıyoruz. Bu noktada velilerimizi bilinçlendirmenin, onları bu asıl davranışlardan uzak tutması anlamında yararlı olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımıza olumlu yansımaları olacak”

Okulun psikolojik danışmanın ve beyyine öğretmeni His Yılmaztürk Gök dahi teknoloji bağımlılığı, öğür zorbalığı, dosdoğru beslenme, patırtı türleri, karı tutumları ve ruhsal gerilim yönetimi başlıklarında eğitimleri sürdürdüklerini kaydetti.

Okullarda ailelerle elan planlı aynı şekilde tıpkısı araya gelip çocukları ait hep konularda eğitimleri sürdürmeyi amaçladıklarını anlatan Asuman, “Velilerimizden üstelik olumlu dönüşler almış bulunuyoruz. Bu bizim üzere de çokça muştulu. Bunun kesin çocuklarımıza olumlu yansımaları olacaktır.” ifadesini kullandı.

Veli Gülçin Salcıoğlu ise eğitimleri yararlı bulduğunu belirterek çocuğuyla yaşadıkları sorunları yetişek yardımıyla elan cılız çözebildiklerini aktardı.

Share: