Bartınlı Gazeteci Halil Uğurlu, Polis Güçleri Şiddetine Maruz Kaldığını İddia Etti

TUNAKAN YILDIRIM

Lehçe Saftirik Klasman’de uğraş fail Bartınspor ve 1926 Polatlı Belediyespor maçı sonrasında polis güçleri ve taraftarlar beyninde yaşanan arbedede benzeri vatandaşın yerde polis yoluyla tekmelenmesini çalmak talip gazeteci Halil Uğurlu, polisin şiddetine maruz kaldığını kanıt etti. Bartın Valiliği, olay zımnında anket başlatıldığını ve tıpkı polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Bölgesel Müptedi Kütle’de savaş eden Bartınspor ve 1926 Polatlı Belediyespor arasında mazi oynanan maçta bire bir futbolcunun taraftarlara el hareketi yapması gerginliğe sebep oldu. Bartınsporlu taraftarlar, maçtan sonraları 1926 Polatlı Belediyesporlu futbolcuya tepki göstermek istedi. Polisin müdahalesiyle karşılaşan taraftarlardan ayrımsız tanesi polis güçleri tarafından yere yatırılarak tekmelendiği anda, fenomen yerinden canlı yayın eden Bartın Halkın Sesi gazetesi sahibi ve Ahaber muhabiri Halil Uğurlu dokunmak istedi. Fakat polis, Halil Tekin’e müdahalede bulunuldu.

“EMNİYET BAŞÖĞRETMEN YARDIMCISI TARAFINDAN ‘DAĞITIN ŞUNLARI’ TALİMATI VERİLDİ”

Halil Uğurlu, maçtan sonraları yaşanan olayları şöyle anlattı:

“Maçın bitiş düdüğü çalındı. Ben, tören düzeni tribünün olduğu yerden naklen yayın cihazlarımı topladım, 20-25 zaman sonra aşağıya indim ve aşağıya indiğimde, Polatlısporlu futbolculardan ayrımsız tanesi, ‘Hacı’ isimli futbolcu, daha ilk Bartınsporda oynayan aynı futbolcuydu, maçta gol attıktan sonradan seyirciye dönerek bir umum hareketi yaptı. Bu utanmazlık karşısında üstelik Bartınsporlu taraftarlarından 30-35 nefis bir takım, polis barikatının arka tarafında Hacı’yı çıkıntılık etmek üzere bekliyorlardı ve Hacı bundan sonra, araca çıkarken protestolarını yaptılar. Ben, canlı yayın vasıta cihazımla anahtar yapıyordum, Polatlısporlu futbolcular otobüse binerken. Elan sonra tıpkı buyuru verildiğini öğrendim. Itimat müdür yardımcısı eliyle tıpkısı buyruk verildiğini ve ‘Dağıtın şunları’ talimatının alındığını. Çabukça polisler barikatın ense tarafına geçerek o 30-35 şahsiyet grubu dağıtmaya başladılar ve grup kaçarken polislerde peşi sıra gidiyordu.

“TARAFTARA TEKME ATAN POLİSE ‘SEN HANGI YAPIYORSUN’ DEDİM, HEMEN ELİME SALDIRDILAR”

Ben araç cihazımla vasıta esnasında, yerde diz üstü yatan, elleri arkada olan benzeri sevimli gördüm ve 5-6 sunum polis güçleri birlikte üzerindeydi bu kişinin. O sırada ego çekicilik yapıyordum, bütün hepsini kaydettim. O esnada benzeri polis güçleri memurunun, sivil güzel, polis yelekli polis memurunun yerde diz üstü yatan kişiye çifte vurduğunu gördüm. İlk tekme balaban ihtimal vücuduna, ama ikinci tekmenin yüzüne akilane vurulduğunu gördüm ve üçüncü tekmeyi atmaması amacıyla ‘Sen ne yapıyorsun’ dedim. Zira Cenabıhak göstermesin, öldürebilir dahi. Ben engelleme ettim.  İnsani tıpkı fariza bu yani, sözlü müdahale ettim. ‘Sen ne yapıyorsun’ dedim, ‘Siz’ demedim, alelhusus bunu belirtiyorum. Çünkü ne? Benim polisin görevine engelleme kabil tıpkı yetkim bulunmayan. Amma şurası biliyorum; polisin birlikte tekme atma yetkisi yok.

“BANA ENGELLEME EDEN BİR POLİS, BENİ KURTARMAYA GELEN BIRLIKTE BİR POLİS”

Polis Güçleri, orada kendini cezalandırıcı konuma getirmiş, kendini kaybetmiş. Elinde benim telefonu gördüklerinde, alt tarafta bir polis elan varmış, o süratle elime sarıldı ve ‘Telefonunu ver’ dedi. O sıra telefon kaydı kesildi, sair gazeteci arkadaşların görüntüleri var. O esnada üst tarafımdan ayrımsız kişiyi omuz üstü yere yatırdılar. Ego telefonumu vücudumun altına sakladım, elimi de oraya koydum. Aynı polis başıma seri ile bastırdı, diğer polis güçleri iyi ve sol kaburgalarıma akla yatkın üzerime ayağını koydu. Tıpkı tanesi üstelik sol elimi alıp suratsız kelepçe atmaya çalıştı, ama esen acıklı vermediğim amacıyla kelepçeleyemediler. O esnada birisi bana tekme attı sağlıklı tarafıma, yani elimi boşaltmamı istiyorlar, ‘Telefonu ver’ diyorlar. Ego vermeyince hafif ayağının burnu ile vuruyordu bana. O espas benzeri polis güçleri geldi, bildiğim kadarıyla polis ve dediği şu; ‘Ne yapıyorsunuz siz, Halil Abi’yi tanımıyor musunuz?’ Bakın, bana müdahale fail bir polis, beni kurtarmaya gelende benzeri polis güçleri.”

BARTIN VALİLİĞİ, POLİS MEMURUNUN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDIĞINI ÇAKILADI

Öte yandan Bartın Valiliği, mektep çocuğu karşılaşma sonrası aynı taraftarın zedelenmek edilmesine ilişik bir polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Valilikten yapılan yazılmış açıklamada, geçmiş TFF Lehçe Müptedi Küme 5. Grup’ta Bartınspor ile 1926 Polatlı Belediyespor ortada Bartın Atatürk Stadyumu’nda oynanan karşılaşma sonrasında benzeri lehtar ile gazetecinin darp edilmesine ilişkin görüntüler konusunda anket başlatıldığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçkin oynanan ayak topu müsabakası sonrasında tıpkısı taraftarın yerdeyken zedelenmek dilmesi görüntülerine ilişkin, tahakküm kullanmanın sınırlarının aşılması kapsamında Valiliğimizce müfettiş talebinde bulunulmuş, bir zamanda ilişkin personel (polis memuru) soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılmıştır. Maç sonrası meydana mevrut bu koygun fenomen dolayısıyla her ne büyüklüğünde görüntülerde yer düzlük yandaş şikayetçi olmadığını beyan etse dahi işyar aynı memurun yaralandığı, benzeri gazetecinin çarpma edildiği iddiasına ilgili adına görüngü parçalanmamış yönleriyle araştırılarak sorumlular üzerine lüzumlu sıkı düzen işlemleri gerçekleştirilecektir.”

Share: