Başat felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü nesir ediliyor

Baskın felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü mensur ediliyor

BARTIN – Bartın’de 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel afetinde Yenihan mevkiindeki Koca deresi kuduruk, dere yatağı çevresindeki evlerin giriş katlarını su basarken Bartın- Karabük karayolunun kestirmece 30 metrelik bölümü çökmüştü. Kişi deresinin debi hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi üzere bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Mağrip Karadeniz bölgesinde enerjik olan sağlam boğanak yağışlar taşkınlara sebep olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine tutkun Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki koca deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Dere yatağına yakın noktadaki evlerin methal katları sular altında kalmıştı.

Hâkim afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından güzeşte menfezler yenilenerek kere yeniden ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Sap deresi suyunu Gökırmak’a taşıyan ve Bartın-Karabük karayolunun altından geçen menfezlerin benzer afetlerde tıkanabileceği ve baştan taşkınlara kat açabileceği değerlendirilerek bölgeye köprü nesir edilmesine karar verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe cemaat olacak güreşçi köprüsü inşası için çalışmalara başlandı. Güreşçi Köprüsü çalışmaları dolayısıyla Bartın-Karabük karayolunda ulaşım kontrollü adına servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan sel afetinde erkek deresinin taşması sonucu evlerini akarsu basan ve komşularının sayesinde hayata tutunan nahiye sakinlerinden 39 yaşındaki Hasret Ergün, “Yaşanan selde Ayvaz deresi dediğimiz mevkideki su, deredeki henüz ilk mevcut şerh yataklarının suyu almamasından ortalık dereden taşarak bizim evimizin üstünden geçmiş bulunmakta ve bizi kıygın etmiş bulunmakta. Daha sonra yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada ayrımsız güreşçi köprüsü ihtiyacı doğma olup buraya şu zaman güreşçi köprüsü çalışması yapılıyor. Bizde bunu strateji ediyoruz. Sıradan dahi çabuk benzeri şekilde çalışmalar ilerliyor. İnşallah tıpkısı elan böyle aynı afetin yaşanmaması için burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre tıpkısı köprü kendisine söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz kim ehliyetli olacak. Bize bu şekilde tıpkısı henüz mağduriyet yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde dahi mahalle sakinleri ve farklı zir tarafta mevcut ocak ve haneler için haddinden fazla ongun olacağını düşünüyoruz. Kısaca 2 kamer içre biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve başka gömlek sakinleri üzere haddinden fazla müspet bir iş oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti tıpkı daha sürdürmek istemiyoruz. Umarım benzeri henüz de Tanrı kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve rekiz kirişli namına düz yazı edilecek köprünün kestirmece 2 kamer içre tamamlanması bekleniyor.

Share: