Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç Çanakkale’de konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Matbuat Kanunu’nda yapılacak tadilat ‘sansür’ adı altında algı operasyonlarına maruz kaldı. Burada bire bir karartma operasyonuna maruz bırakıldığımız bire bir gerçektir. Dezenformasyona karşı canlı benzeri mücadelenin verilmesi takkadak Türkiye’nin meselesi dahi değildir. Dezenformasyon hoppadak bire bir milli asayiş meselesi olmanın ötesine geçerek küresel tıpkısı asayiş sorunu halini almıştır.” dedi.

Erkılınç, BİK ve Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hisse senedi birliğiyle düzenlenen “Dezenformasyon ve Hatalı Bilgiyle Mücadele Eğitimi”ne katılan matbuat mensuplarıyla bire bir araya geldi.

Cavit Erkılınç, burada yaptığı konuşmada, sonuç iki hafta içre 11 ilde havza toplantıları düzenlediklerini belirterek, toplantılara gösterilen tehlikeli ilgiden ve sahadan aldıkları olumlu izlenimden şişman memnuniyet duyduklarını tabir etti.

Erkılınç, havza toplantılarının biricik esas gündeminin bulunduğunu, bunun birlikte genel ağ selen sitelerini sürekli yapıt kapsamına alacak aranjman için gazetelerin bilgilendirilmesi ve buradan sağlanacak resmi car gelirleri olduğunu hatırlatarak, “daha çok basınımızın durumu, sorunları, hal önerileri, kurumumuzla karşılıklı ilgiler üstüne yoğunlaşmayı istesek bile dezenformasyonla mücadeleye değinmeden ayrılmak benzer olmadı. Biz değinmesek, gazete temsilcilerimizden dezenformasyona ilişik sorular geldi. Öylesine şanlı bir laf ki medya çalışanı arkadaşlarımıza müteveccih sertifika programı düzenleniyor ve bu açacak ile aynı araya geliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Dolma yahut hatalı bilgiden keder etmemek kabil mü?”

Inanılır araştırmaların düzme habere sunma haddinden fazla maruz kalan ülkeler sıralamasında Türkiye’yi önceki tam gösterdiğini vurgulayan Erkılınç, sosyal medyada paylaşılan seçme 100 haberden 50’sinin yalan olduğunun görüldüğünü söyledi.

Türkiye’üstelik kullanıcılarının yüzdelik 60’ının internetteki hatalı bilgiden keder duyduğunu aktaran Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, şunları söyledi:

“Domates Dolması veya kavisli bilgiden keder etmemek cins mü? Sonuç aynı aydan beş altı kat sayı kabullenmek isterim. Biri çıktı, ‘Kız Kulesi çalındı’ dedi, diğer ‘Katarlılara satılmış’ diye niteleyerek umum yükseltti. Herif mevki işi gücü bıraktık Kız Kulesi peşine düştük, sahile atak ettik. Bu hile mesajlar on binlerce paylaşım alırken gerçeği duyuran Bakanlığın açıklaması birkaç beniz paylaşım ancak alabildi. Esasen damarı bozuk köşe hilesi ile habersizce çatı yıkımı, ‘Peribacaları yıkılıyor’ diyerek sunuldu. Avcılar’daki metrobüs kazasında ise ‘yurttaş gazeteci’, onlarca ölmüş, yüzlerce yaralıdan bahsederek dolma bili şehvetinin esiri olduğumuzu adeta ispatladı. Bizim mücadelemiz tamam yerine toplumu yarıcı, ayrıştıran, ortak değerlerimizin temeline özlem koyan bu anlayışladır.”

Türkiye’üstelik 2006-2017 yılları arasında 126 bin majör hile selen üretiminin gerçekleştirildiğini ve bunun 3 milyon hayat yoluyla yayıldığını ifade eden Erkılınç, biber dolması haberin sosyete psikolojisinden amme güvenliğine, medyanın itibarından hesaplı kayıplara kadar pahal ve onarılmaz etkilerinin elem tecrübelerle öğrenildiği benzeri çağda yaşandığını kaydetti.

“Yıpranmamış Basın Yasası’nı ana mücadelesinin adı ve sembolü namına görüyoruz”

Yalana sunma çokça maruz küsurat ülkelerin başında mevrut Türkiye’nin, dezenformasyonla mücadelesini, kamu güvenliği ve selen ahiz özgürlüğü çerçevesinde baştan düzenleyecek adımları atmaya vabeste olduğuna belen fail Erkılınç, şöyle bitmeme etti:

“Basın Kanunu’nda yapılacak tebeddülat ‘sansür’ adı altında alacak operasyonlarına maruz kaldı. Burada bir karartma operasyonuna maruz bırakıldığımız aynı gerçektir. Dezenformasyona karşı enerjik bire bir mücadelenin verilmesi hemen Türkiye’nin meselesi üstelik değildir. Dezenformasyon çabucak ayrımsız milli asayiş meselesi olmanın ötesine geçerek toptan benzeri güvenlik sorunu halini almıştır. Basın İlan Kurumu adına Yeni Basın Yasası’nı gerçeklik mücadelesinin adı ve sembolü adına görüyoruz. Almanya, sosyal medya yasası ile fiziksel ivinti ve tensel geveze tehditlerini üç yıla kadar, hakareti ise iki yıla kadar hapisle cezalandırabiliyor. Fransa’üstelik dezenformasyon içeriklerinin paylaşıldığı platformların yöneticilerine de bire bir sene mapus cezası verilebiliyor. Ülkemiz bire bir ilkeleri ortaya koyunca ‘sansürcü’ oluyor.”

Kanuncu düzenlemelerin dezenformasyonla mücadelede yegâne başına ehliyetli olmayacağını tamlayan Erkılınç, yalana cebin toplumsal refleksin güçlendirilerek hakikat peşinde koşulmasının, iletişim araçları okuryazarlık kültürünün geliştirilmesinin ve konfirmasyon mekanizmalarının zinde işletilmesinin önemine değindi.

Medyaya mahsus cüret oranının, güvensizliğin gerisinde kaldığını ve bu nedenle güvenli olmayan kaynaklara yönelmenin önünün açıldığını anlatan Cavit Erkılınç, İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Savaşım Merkezi’nin Türkiye’ye karşı düzenlenen sistemli saldırılara karşı yüce tıpkısı görev yürüteceğine inandığını vurguladı.

Konuşmaların ardından eğitime katılanlara sertifikaları törenle verildi.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Çetin, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Oğuz Akçakoca, BİK Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Aziz, kursiyerler ve matbuat mensupları katıldı.

Share: