Bayburt domestik haberleri: Örgensel Bayburt bal kabağı hasadı başladı

Uzvi Bayburt bal kabağı hasadı başladı

BAYBURT Bayburt’ta uzvi ekincilik ve ata tohumuyla üretilen Bayburt bal kabağı hasadı başladı. Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan Bayburt’a başmaklık bal kabağı boranisi, yavan bastı yemeklerinin yapımında makbul ve kakavan tatlısının temel maddesi olan bal kabağı örgensel tarım anlayışıyla üretiliyor.

amma velakin dede tohumuyla ve organik tarımla ilgilenen, muallel asırdır çiftçilikle uğraşan İsmail Bikes, ata tohumlarının devamını temin etmek için kurulan Gez Hanları Ekolojik Ekincilik Tecrübe ve Üretim Merkezi Derneği bünyesinde gez hanları denilen alandaki tarlada bal kabağı üretip, Bayburt pazarına satışını yaparak Bayburtluların örgensel bal kabağına ulaşımını sağlıyor. Toplum Örgütü üyelerine üstelik bal kabağının satışının yapılmasının arkası sıra, üyelerden kabağın çekirdeklerini aynı kenarda biriktirmesini talip Öksüz, bu tohumların makro olduğunu, dede tohumlardan gelecek sezon baştan bal kabağı üreteceklerini söyleyerek tohumları atmamalarını, biriktirmeleri çağrısında bulundu.

Organik bal kabaklarına ve ağababa tohumuna bandaj gösteren dernek üyeleri tarlaya gelerek bal kabaklarını aldılar. Tarlada tartılan ve sahiplerine ulaştırılan bal kabaklarının kilosu 5 ile 10 kilo arasında değişiyor. Toplum Örgütü çatısı altında faaliyetlerini yürüteç ve ağababa tohumlarına gözü gibi vekil Bikes, amacının dede tohumlarını gelecek nesillere aktararak devamlılığının sağlanması olduğunu söyleyerek, “Burada söyleyeceğim en şanlı öz bu kabakların organik adına bu tarlada yetiştirilmesi. Bayburt’ta insanlara uzvi boş ulaştırılıyor. İnsanlar bu kabakları tükettikten sonra kabakların tohumlarını çöpe atmayıp alarak evlerinin bahçelerinde ekip, bizim birlikte tarif ettiğimiz uzvi yetiştirme şekliyle yetiştirip örgensel ekincilik yapmış olacaklar. Bu ayrımsız hizmet, buna ulama sunabildiysem hangi mutlu bana, çokça mutlu olurum. Bildiklerimi insanlara beyan etmek, belletmek istiyorum. Bu kabaklar organik, kesin söylüyorum banko uzvi kabaklar. Ayrıca bu kabakların tıpkısı özge özelliği ise ağababa tohumlarından üretiliyor olması. Ağababa tohumları konusunda kurulan derneğimiz var ve bu tohumların kaybolmaması, yaşatılması yerine kurulan derneğimizin çatısı altında bu çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: