Bayburt haberi! Bayburt’taki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 2022’de 35 bin ziyaretçi ağırladı

Bayburt’un Beşpınar köyündeki Kenan Çetince Etnografya Müzesi’nin kurucusu Kenan Ağır, 2022 yılında müzeyi 35 bin kişinin musahabe ettiğini bildirdi.

Müşkül, müzenin konaklama alanı Loru Han’da matbuat mensuplarıyla tıpkı araya geldiği toplantıda, bu yılki müze etkinliklerini değerlendirdi.

“Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2021 Silletto Ödülü” ile “2022 Avrupa Birliği Kültürel Bırakıt (Europa Nostra) Şişman Ödülü”nün arkası sıra müzenin millî ve uluslararası tanınırlığının arttığını tamlayan Çetince, “2022 yılında Ilk Teşrin bakımından 35 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Müzemize inşa ettiğimiz Loru Eğlek ile bölgenin turizm potansiyeline koskocaman yardım yaptık. Onlarca yerli ve ecnebi tur aldık. Müzemizin bu yılki ziyaretçi profilinde Bayburt dışından mevrut ziyaretçi sayısında degaje bir artış oldu.” diyerek konuştu.

Güç, ödüllerle gelişigüzel Bayburt’un millî ve uluslararası basında saha bulduğuna belen ederek, içinde Bayburt, Demirözü, Beşpınar isimlerinin geçtiği yaklaşık 5 bin vukuf yayımlandığını ve bunun müzenin bölgeye kattığı değerin yeryüzü mefret göstergesi olduğunu söyledi.

Yerel ürünler ziyaretçilerle buluşturulacak

Gelecek hedeflerine ilgilendiren hikmet veren Umumi Heyet Üyesi Furkan Çetin, müzenin elverişsiz dışında gördüğü ilginin olağanüstü boyuta ulaştığını dile getirdi.

Birçok ekin kuruluşundan teşrikimesai teklifleri aldıklarını anlatan Güç, şunları kaydetti:

“Aldığımız ödüller ile üstlendiğimiz garaz, sorumluluklarımızı artırıyor. Önümüzdeki dönemde bölgemizin tıpkı turizm destinasyonu olmasına ulama bürümek hesabına Satala Antika Kenti, Gökçedere Ferahşad Medresesi, Demirözü Barajı, Yakup Abdal Gölü, Akyaka Çeşmesi, Otlukbeli Yaylası, Bayburt Kalesi, Kent Müzesi, Aydıntepe Ters Şehri, Konursu Çivisiz Cami, Baksı Müzesi kadar mekanları birbirine entegre eden aynı himmet ile bölgemizi tıpkı ekin kümelenmesi haline bildirmek için himmet edeceğiz.”

Umumi Heyet Üyesi Gözde Ağır ise Beşpınar köyünde eş istihdamı yaratacak projelere vakar vereceklerini ve bölgedeki domestik ürünleri ziyaretçilerle buluşturmak için aynı işletme açacaklarını belirtti.

Share: