Bayburtlu ciritçi ocak, koşum aletlerinden koleksiyon oluşturdu

Bayburt’ta Türklerin Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları çekişme oyunu adına bildik geleneksel süvari spor dallarından ciridi yaşatan Köprücü ailesi, aralarında değişik ülkelere ilişkin eyer, dizgin, üzengi gibi parçaların bulunduğu atın koşum aletlerinden koleksiyon oluşturdu.

Merkeze tutkun Kurucakol köyünde ateş parçası ve yaklaşık 200 yıldır cirit oyunu sporuyla ilgilenen Köprücü ailesinin fertlerinden Arif, Değer ve Şahiner Köprücü, dedelerinden yadigar beygir koşum takımı takımları ile cirit oyunu müsabakaları üzere gittikleri değişik illerdeki antikacılar ile sporculardan realizasyon ettikleri parçaları biriktirdi.

Türkiye’nin beraberinde Ölçülü Asya, Avrupa ve Amerika’dan eyer, dizgin, üzengi kabilinden parçaları evlerinin yanına düz yazı ettikleri binada sergileyen kardeşler, dedeleri Fikri Köprücü’nün bu spordaki namı olan “Kaşı Kırık” adını verdikleri koleksiyonu zenginleştirerek Göçebe Oyunları, Etnospor Ekin Festivali, Gazi Koşusu’nda sergilemeyi amaçlıyor.

Özellikle kışın cirit oyunu müsabakalarının yapıldığı dönemde farklı illerden gelen sporcuların bağlam gösterdiği koleksiyonda, 120 yıllık Osmanlı, 112 yıllık Kırgız, 50 yıllık Amerikan Western, 30 yıllık Alman eyerleri dikkati çekiyor.

Bayburt Atlı Spor Kulübü Başkanı bile olan literatür öğretmeni Arif Köprücü, atın koşum takımı aletlerinden oluşturdukları koleksiyonunu AA muhabirine anlattı.

Çocukluğundan beri atları olduğunu ve ailesinin tahminî 200 yıldır cirit sporuyla ilgilendiğini tamlayan Köprücü, “Elbette bununla birlikte evimizde ağababa ilgili eyerler, dizginler, gemler yani atın bütün koşum malzemeleri vardı. Ahit içerisinde gittiğimiz yerlerde hoşumuza revan eyerleri, dizgin kadar koşum malzemelerini tığ üstelik almaya başladık. Muhtemelen tıpkısı sayıya ulaşınca tıpkısı koleksiyon tevlit fikri ortaya çıktı.” dedi.

“Türk kültürüne yapılabilecek ayrımsız bakım olduğunu düşündük”

Köprücü, Türklerin dede verdiği ayar nedeniyle böyle benzeri koleksiyonu oluşturduklarına bel ederek, şunları kaydetti:

“Bunun Türk kültürüne yapılabilecek bire bir bakım olduğunu düşündük. Zira Türklerin dede verdiği derece bilindik. Tığ birlikte ata bu kadar değer veren benzeri toplumun illaki atın koşum takımı takımlarına üstelik derece verdiğini biliyorduk. Bunun neticesinde tıpkı derlem oluşturduk. Şu zaman Türkiye’bile bildiğim kadarıyla at ve binicilik üzerine arz zengin derlem olduğunu söyleyebiliriz.”

Koleksiyona rahmetlik dedeleri Fikri Köprücü’nün ciritteki ismini verdiklerini nâkil Köprücü, “Kaşı Kırık derlerdi merhum dedeme ve ‘Kaşı Kırık’ koleksiyonu bu şekilde oluştu. Şu an 20 civarında yabansı değeri taşıyan eyer, sayımsız üzengi, dizgin, ayrımlı talih ve yörelerin eyerleri elimizde mevcut. Elbette ki bu koleksiyonu henüz birlikte zenginleştireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Köprücü, koleksiyonun yeryüzü altın parçalarından Kırgız eyerinin Kenan Yavuz Budun Betimi Müzesi’nde sergilendiğini sözlerine ekledi.

Share: