Bayburt’ta tarımsal üretim çeşitliliğini bırakmak üzere çalışma yapılıyor

Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin mesleki aplikasyon derslerindeki nazari bilgilerini pratiğe aktarmaları için kurulan tarım araştırma ve aplikasyon sahasında yapılan ilmî çalışmalarla kentte zirai istihsal çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.

Bayburt Üniversitesi, merkeze sadık Gümüşsu köyünde öğrencilerin nazari bilgilerinin pratiğe aktarılması, semere nev ve çeşitliliği hakkındaki yetiştiricilik bilgilerinin sağlanması, mesleki aplikasyon derslerinin yürütülmesi amacıyla tahminî 15 dekarlık meyve ve sebze bahçesi oluşturdu.

Sahada ilmî yöntemlerle goji berry (kurt üzümü), aronya, mor patates kadar ön iklimine harmoni göstermediği memul türlerin birlikte ayrımlı cinslerde yayan, domates, patlıcan, salata, tarhun, diken dutu, dürme kabilinden sebze ve meyveler yetiştirilerek adaptasyon sürecinin peşi sıra erdemli ürün alındı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, AA muhabirine, ekincilik araştırma ve aplikasyon sahasında bilimsel nitelikli araştırmalara yoğunlaştıklarını ve elde ettikleri verimin sevinme donör olduğunu söyledi.

Sahada çokça sayıda lisans üstü öğrencinin tedrisat üyeleriyle muhtelif ürünlerin denemesini yaptığını aktaran Türkmen, “Sonunda Bayburt iklim koşullarında, toprağında arz bol neler üretilebilir, neler yapılabilir, buna müteveccih vatandaşımızı de bilgilendirecek bazen icraat yapmaya hız ediyoruz.” dedi.

“Çalışmaların yarayışlı olacağını, şehrimize katkı sağlayacağını beklenti ediyoruz”

Türkmen, aplikasyon sahasında yapılan çalışmaların şehrin zirai kalkınmasına yararlı olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şehrimizle özdeşleşmiş tarhun bitkisiyle ilgilendiren gene çalışmalarımız var. Farklı tarhun türlerinin denemelerini yapıyoruz. Bunlardan işaret alarak vatandaşlarımıza sunuyoruz. Amacımız şehrimize, bölgemize yardım sağlayacak ilmî çalışmaları yapıp bunun sonuçlarını birlikte vatandaşlarımızla ısınmak. Yeri geldiğinde vatandaşlarımızla muhtelif seminerler, çalıştay ve kurslar düzenleyerek onları birlikte bu yaptığımız çalışmalarla ait tenvir etmek. Bu çalışmaların hayır olacağını, şehrimize yardım sağlayacağını beklenti ediyoruz.”

Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan da tıbbi aromatik bitkiler ile ayrı ayrı kâr ve göveri çeşitlerine müteveccih uygulamalar yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, kentte henüz evvel mücerrep ve uyumluluğu lokalize türlerin yanında farklı enva de denediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sebze ve meyvelerde üstelik farklı çeşitlerle bu ürünlerin verimleri ve adaptasyonu ile ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Üniversitemizde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz var. Onlarla bile mahsul ve kaliteyi artırmayla ilgili ayrımlı çalışmalar yapıyoruz. Bu uygulamaların üstelik sonucunu yayına çevirmeye çalışıyoruz ve kesim üreticileriyle birlikte bu yayınları paylaşıyoruz. “Share: