Benzeri aileden 7 sevimli ölmüştü! 9 emanet için 20 yıldan 35 yıla kadar mapus cezası kâm edildi

Geçen yıl 30 Temmuz’dahi saat 19.00 sıralarında Hedef ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta oturan Yaşar Dedeoğulları’nın (65) evine, 2010’dan beri husumetli olduğu yan komşusu Lütfi Bahadır’in kayınbiraderi Mehmet Altun geldi.

7 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Bahçede aileyle konuşan Altun, daha sonra poşetten çıkardığı tabancayla arka arkaya elem etti. Saldırıda Yaşar Dedeoğulları ile eşi İpek (57), çocukları Serap (33), Serpil (29), Sibel (35), Stabil (42) ve Barış (31) Dedeoğulları öldü. Olayın ardından kiraladığı araçla kaçan Altun, 4 Ağustos’ta hususi harekat ekiplerince memleketi Step ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde yerey taramasında yakalandı.

YARGILANMALARINA DEVAM EDİLDİ

Silahlı saldırıdan ilk, güzeşte yıl mayıs ayında Dedeoğulları ile Batur ailesi ortada sâdır kavgaya müdahil mevkuf Lüfti Bahadır, yeğeni Mehabetli Bahadır ile tutuksuz eşi Ayşe Batur, oğlu Uca Bahadır, kardeşi Veli Bahadır, yeğeni İbrahim Bahadır, akrabası Yahya Kötürüm, Ulvi Inmeli ve Ramazan Sakat’ın ‘bilerek yaralama’, destek kullanıldığı üzere ‘silahla bile bile yaralama’ ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından 8’inci Güç Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmalarına devam edildi.

Konferans salonunda gerçekleşen duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Lütfi Batur ve Mehabetli Batur SEGBİS yöntemiyle katılırken, Ayşe Bahadır, Yahya Sakat ve Ege Batur salonda hazır bulundu. Maktul Yaşar Dedeoğulları ve ailesinden tek sağ artan ve o aktarılma İngiltere’de tüvana oğlu olan Yavaş Dedeoğulları ile yakınları dahi duruşmayı salonda izledi.

SANIKLAR HAKKINDA 20 YILDAN 35 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Cumhuriyet Altını Savcısı, mahkemeye hazırladığı mütalaayı sundu. Mütalaada beher sanığın, Dedeoğulları ailesi fertlerinden bazı zahir, ne şekilde yaraladığını tek bir tane anlattı. Ardından üstelik olaya karışan 9 maznun hakkında, temas birinin karıştıkları suçun ukubet oranlarına bakarak farklılık afişe etmek kaydıyla 20 yıldan 35 yıla kadar mahbes cezası kâm etti.

YİNE ÇATIŞMA ÇIKTI

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Yahya Inmeli, mütalaaya karşı savunma yaptığı esnada Sakil Dedeoğulları ayağa kalkıp, “Senin Ayşe Bahadır ile ilişkini biliyoruz. Ailem Ayşe ile ilişkini biliyordu. Onun üzere Mehmet Altun’u aileme öldürmesi amacıyla gönderdin.” iddiasında bulundu. Arkası Sıra Dedeoğulları ailesinin yakınlarının bazıları, salonda kâin 3 sanığa ellerindeki plastik su şişelerini fırlattı ve yumulmak istedi. Polis Güçleri dahi engelleme edince patirti imdi. Bu sırada tutuklanmadan yargılanan sanıklardan Ayşe Batur asap krizi geçirdi. Sanıklar ve Dedeoğulları’nın yakınları salondan çıkartıldı. Bir süre aleniyet verilen duruşmanın ardından, duruşma 28 Ekim tarihine ertelendi.Share: