Besicilere “küçükbaş efsanevi”, kadınlara “camekân” desteği

Şırnak’ta Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen projeler kapsamında, 2 besiciye yüreklilik desteği ile 140 küçükbaş efsanevi, 14 kadına üstelik yüzde 70 atıfet ile 250’şer metrekare alanda limon bahçesi kurmaları üzere bindi verildi.

Bakanlığın, “Köyümde Aylamak İçin Bire Bir Sürü Nedenim Var” ve “Seralara Eş Eli Dokunuşu” projeleri kapsamında Şırnak’ta besici ve kadınlara sağlanan desteklerin teslimi nedeniyle Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde program düzenlendi.

Programda konuşan Vali Osman Bilgin, bu destek yardımıyla tarıma avrat eli değeceğini, kadının olduğu yerde tahaccüm, hareket ve huzurdan bahsedilebileceğini söyledi.

Bilim Adamı, “Şırnak’ı ekincilik istihsal üssü haline getirip, genişlik güdük sürede hemen kendisinin değil bölgenin ihtiyacını karşılayan aynı diyar olmasını istiyoruz. Kentin hayvancılıkta de koskocaman bir potansiyeli var. Beytüşşebap ve Uludere ile değişik ilçelerde yayla yollarının tamamını açacağız.” dedi.

“Köyümde Sürdürmek İçin Tıpkısı Derinti Nedenim Var” adı ile yürütülen projenin Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Kültür Bankası beyninde yapılan tören düzeni ile hayata geçirildiğini dile getiren Bilim Adamı, amaçlarının çiftçilere küçükbaş efsanevi desteği sunarak, vatandaşları üretime yönlendirmek olduğunu belirtti.

Âlim, “Bu dağların değme noktasında vatandaşlarımızın basamak izinin olmasını istiyoruz. Soymak dünyanın bildirme iyicene işi.” ifadelerini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel de 1 milyon dekar otlak, 1 milyon 135 bin küçükbaş, kestirmece 80 bin kocabaş hayvan varlığı ile kentin koca aynı tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu söyledi.

Ekincilik ve hayvancılıkta kendine yetebilen aynı Şırnak tevlit hedefinde olduklarını anlatan Demirel, benzeri zamanda kadınlara aksiyon ve istihdam tasarlamak, bölgede sebzeciliği geliştirmek istediklerini kaydetti.

Demirel, proje ile mülk genelinde başvuran 14 kadına 250 metrekarelik seralar kurduklarını belirtti.

Destek düzlük çiftçiler mutlu

Destekten faydalanan besicilerden Turan Dikme, bankadan aldığı 200 bin lira destekle 70 küçükbaş hayvan aldığını belirterek, ödemeyi 7 sene içerisinde yapacağını söyledi.

Dikme, “Bu bizim üzere haddinden fazla gani aynı imkan. Katkı sunan herkese teşekkürname ediyorum.” ifadesini kullandı.

Sera desteği düzlük Bağlılık Beler ise kadınların seçme alanda kudretli olabileceğine inandığını anlatarak, “Kimsenin yüzünü karaca çıkarmayacağız.” dedi.

Share: