Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Deneyimsizlik Merkezi Açıldı

Beylikdüzü Belediyesi’nin Milli Uğraş ruhunu ilçede neşelendirmek için hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Toyluk Merkezi hizmete açıldı. 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’nin 103.yıl dönümünde ilçeye kazandırılan merkezin cephesi, Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina ile birebir benzeri tasarlanarak nesir edildi. Açılış töreninde mütekellim Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Kasıt Kötürüm, “Ülkemizin içinden geçtiği bu güçlü günlerde ihtiyacımız olan güç ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin yeni nesillerine hizmet edecek olan bu çatı, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dair inancımızı tazeliyor” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Milli Savaş ruhunu ilçede bilge geçirmek üzere hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Deneyimsizlik Merkezi hizmete açıldı.

Açım törenine, Beylikdüzü Belediye Reisi Mehmet Uğur Kötürüm’ın yanında; CHP İstanbul Milletvekilleri Mualla Şeker Hastalığı, Sibel Özdemir, Özgür Karabat, Turan Aydoğan, CHP Fırka Sedir Üyesi Bağlılaşım Kılıç, 24. ahit CHP İstanbul Saylav Süleyman Çelebi, Esenyurt Şehremini Kemal Deniz Bozkurt, Kars bozuk Şehremini Deneyimsiz Alibeyoğlu, Çıpa Kadro Umumi Heyet Başkanı Hamit Çipo, ilçe protokolü, politik partilerin memleket ve kaza temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar katılım sağladı.

Programda, Sivas umum oyunları ekibinin gösterisi ile Sivaslı sanatkâr Bulak Dağdelen’in enstrüman dinletisi nazik gusto topladı.

“SİVAS KONGRESİ, MİLLET EGEMENLİĞİNE MÜSTENIT YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNUN MÜJDECİSİDİR”

Küşat töreninde yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi’nin önemine dikkat çeken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Garaz Çalgın, şunları söyledi:

“103 sene ilk zaman toplanan Sivas Kongresi’nde manda ve siper reddedilerek vatanın bölünmez bütünlüğü kabul edildi. Sivas Kongresi, Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde milletimizin istiklal amacında verdiği Milli Uğraş’nin fitilinin ateşlendiği gündür. Sivas Kongresi, millet egemenliğine dayanan yeni tıpkısı devletin doğuşunun müjdecisidir. Sivas Kongresi, Milli Savaşım’nin yetişkin aktörlerinden olan kadınların örgütlenmesine birlikte civar bukanak olmuştur. Böyle özel tıpkısı günde ilçemize, Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Deneyimsizlik Merkezi’ni kazandırmaktan ufuk çokça mutluyuz. Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın replikasını nazik bir titizlikle inşa ettiğimiz bu bina, Milli Savaşım ruhunu ilkin torunlar ve gençler olmak için tam komşularımıza yaşatacaktır. İçerisinde; Sivas Kongresi Salonu, sergi salonları, terbiye sınıfları, katalog, araştırı merkezi, robotik kodlama atölyesi, eş halk sanatları atölyesi kâin merkezimiz Cumhuriyetimizin bakir nesillerine hizmet edecek. Bu merkezin ilçemize kazandırılmasında bizlerle teşrikimesai eden Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Teavün ve Hars Derneği ile merkezimizin inşasını üstlenen Çipo Takım Umumi Heyet Başkanı Hamit Çıpa’e teşekkür ediyorum.”

“AYDINLIK GELECEĞİN FAKAT GENÇLERLE BERABER İNŞA EDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konuşmasının devamında gençler amacıyla çalışmaya bitmeme edeceklerini vurgulayan Başbuğ Çalgın, “Zaman ülkemizin kuruluşunda olduğu üzere, entelektüel geleceğin ancak gençlerle bu arada nesir edilebileceğine inanıyoruz. Beylikdüzü’nde yaptığımız yatırımların balaban çoğunluğunun, gençlerimize ve geleceğimize yatırım niteliğinde olması birlikte bundandır. Beylikdüzü Belediyesi namına eğitimden istihdama, bilimden teknolojiye, sanattan spora kadar değme alanda hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalarla gençlerin umudunu aktif tutmaya devam edeceğiz. Potansiyellerini gerçekleştirmeleri için onlara imkan ve imkân sağlamanın çabası içerisinde olacağız. Ülkemizin içinden geçtiği bu pek günlerde ihtiyacımız olan korkulu ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Bu çatı, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor. Beylikdüzü’nde halkımıza Atatürk prensip ve inkılaplarının ışığında bakım etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

DEMİR: “GENÇLİĞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLAMAZ”

Çıpa Kadro Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çipo bile “Sivas’takinin birebir tıpkısı olan bu binanın art katında gençlerimize çok iyicene aynı katalog yaptık. Başkanımız Mehmet Uğur Kötürüm’ın burada çoluk çocuk için tıpkısı kütüphane önermesi beni tezyifkâr haddinden fazla duygulandırdı. Seçkin siyasetçiden bunu bekliyoruz. Toyluk çokça kebir, gençliği olmayanın geleceği olmaz. Gençliğe değer verip yüklenmek geçişsiz” diyerek konuştu.

GÜNAY: “4 ILKGÜZ ANLAŞILMASI VE ANLATILMASI MÜSTELZIM KIYMETLİ BİR DOLAŞMA”

Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Ekin Derneği Başkanı Eyyüp Günay ise “Zaman, anlaşılması ve anlatılması gereken eşsiz tıpkısı çağ. 4 Eylül Türk milletinin; tıpkısı karış toprağına, dalgalanan bayrağına, okunan ezanına, dini ve milli değerlerine eş çıktığı gündür. 4 Eylül benzeri zamanda Acun Sivaslılar Günü’dür. Burada emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Başbuğ Sakat ve beraberindeki heyet binayı gezdi.Share: