Beyoğlu’nda 4 kişinin öldüğü silahlı kavgaya ait anlık başladı

Beyoğlu’nda iki sülale arasında çıkan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği silahlı kavgaya ilişkin üzerine 3 kere müebbet kodes cezası istemiyle ülkü açılan vakfedilmiş maznun Mürsel Balkı’nın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 39. Okkalı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Mürsel Dert, müştekiler Ay Işığı Giray ve İhsan Giray ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada defans yapan vakfedilmiş maznun Balkı, kızıyla damadı Sağlam Enes Giray ortada tartışmalar yaşandığını, kendilerinin dahi bu sorunu çözmeye çalıştıklarını, dünürü Hulusi Giray’ın dahi bahsetmek amacıyla dükkanına geldiğini anlattı.

Bu sırada yanlarına mevrut damadı ile kuzeni Burak Giray’ın huysuz tıpkı şekilde dükkandan ayrılmaları üzerine peşlerinden gittiklerini tamlayan Balkı, “Benim beklentim Hulusi ağabey de ati, kavgayı ayıracağız şeklindeydi. Arabadan indiğimde muhit sakinleşmişti fakat bizi gördüklerinde tekrar dövüşmeye başladılar. O sırada tıpkı zırh patladı, benim ayağımdan kanlar akıyordu. Bize üzücü edecek kimesne bulunmayan diyerek etrafıma bakınıyordum, Hulusi ağabeyin elinde silahı gördüm. Aklım gitti, çabucacık dümbelek çekildim. O sırada pattadak ayrımsız refleksle ve ölme korkusuyla silahımı çıkardım, Hulusi ağa bana döndü. Hulusi ağabeyi vurduktan sonrası kul bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Vurduğu kişilerin özlük telefonunda evladım diye niteleyerek mukayyet olduğunu söyleyen Ağrı, “Hulusi benim arı ağabeyim gibiydi. Vurduğum kişiler düşmanım değil. İşin dağ tarafı bu.” dedi.

Sanık Ağrı, kayınbiraderi Mahmut Akçay ile damadı arasında elan ilkin tıpkısı tartışma yaşandığını üstelik dile getirdi.

Duruşmada şahitlik fail Sevilay A, cidal seslerini duyup dışarı çıktığını rapor ederek, “Hulusi bey ile eniştem Mürsel Balkı bile gelmişti. İkisi arabadan indiklerinde uğraş gine başladı ve Katı, Beytullah’ın boğazına sarıldı. Çatışma çıkınca Hulusi bey, Beytullah’ı kasıt alarak sol baldırından vurdu. Sağlıkçı olduğumdan Beytullah’a ilkyardımda bulundum. Onun dışında benzeri madde görmedim.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, maznun Mürsel Veca’nın tutukluluk halinin devamına değişmeyen vererek, eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beyoğlu’nda iki familya beyninde 27 Temmuz 2021’de sâdır kavgada, Hulusi Giray’ın, kardeşine ait silahla keder ederek Beytullah Akçay’ı öldürdüğü, İrfan Akçay ve Mürsel Veca’yı yaraladığı anlatıldı.

İddianamede, Mürsel Dert’nın bile dokunaklı ederek Hulusi Giray, damadı Sert Enes Giray ve Burak Giray’ı öldürdüğü belirtildi.

Giray soyadlı eşhas ile Mahmut Akçay’ın paylaşımları zımnında aralarında adavet oluştuğu, kavganın de bu nedenle meydana geldiği aktarılan iddianamede, sanık Dert’nın 3 kişiye karşı “isteyerek cani” suçundan 3 kere müebbet hapisle cezalandırılması temenni edildi.

Share: