BEYOĞLU’NDA TARTIŞTIĞI DÜNÜRÜNÜ VE DAMADINI ÖLDÜREN SANIK DEFANS YAPTI

BEYOĞLU’nda geçen sene iki ocak arasında çıkan kavgada dünürü ve damadının dahi aralarında bulunduğu 3 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Mürsel Veca savunmasında, “Köle o anki refleksle silahımı çıkardım. Silahımı çıkardıktan sonradan ne olduğunu anlamadım. Dünürümü vurduktan sorasında hangi olduğunu hatırlamıyorum. Benim vurduğum insanlar hasmım yahut düşmanım değildi. Lacerem oldu bilmiyorum” dedi.

İstanbul 39. Bati Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Mürsel Dert getirildi. Duruşmaya şikayetçi sıfatıyla İhsan Giray ile olayda hayatını kaybeden Hulusi Giray’ın eşi ve taraf avukatları üstelik salonda amade bulundu.

Duruşmada defans fail Mürsel Ağrı, “Damadım Sert ile kızım arasında tartışma olmuştu. Olaydan benzeri kamer önceki buluşup sorunu çözdük. Bilahare 1 ay kızım ve damadım kafalarını dinlesin diyerek oradan ayrıldık. Ego çocuklarımı alıp yazlığa gittim. Ego yapıcı olmaya çalıştım. Dünürüm Hulusi ile sorunları çözüyorduk. Bizim derdimiz çocukların evliliğini kurtarmaktı. Kızım ve damadım evde tartışmış sanırım darpta bulunmuş kızıma. Eşim damadım Katı’e akıl atmış duyunca. Ego damadıma ‘boşanmalarını evlilik ne kadar normalse boşanmakta o kadar normal’ dedim. Ayrımsız süre sonra kayınbiraderim Mahmut ile damadım telefonda tartışmış ve küfürleşmişler. Damadım ile kayınbiraderim ortada çekişmeler devam etti. Kızım ve damadım ortada sorunu çözdük ama bu seferde damadım Katı ile Mahmut beyninde dava bundan sonra. Olaydan bire bir bölüm ilk Mahmut içtimai medyadan paylaşım yapmış kapısının önüne mevrut 2-3 motosikletliyi paylaşmış. Dünürüm Hulusi’de Mahmut’un namına attığı mesajı bana atarak ‘Mahmut’un eceli geldi’ diye sıkıntı atmış. Köle dükkanda görüşelim dedim. Dünürüm ile konuştuk. Ben Mahmut’u çağırıp olayı tatlıya angaje etmek üzere dükkana çağırdım. Dünürüm Hulusi damadım Sağlam’i çağırmış. Ben çağırmasının falsolu olduğunu söyledim ve Mahmut’u aradım dükkana gelmemesini söyledim. Sağlam geldi dükkanıma, dünürüm oğluna ‘dün akşamki motosikletlileri Mahmut’un evine sen mi gönderdin’ dedi Sert’te ‘Evet ben gönderdim gözünü ürkütmek amacıyla’ dedi. Berk arkası sıra ‘bu akşamda gereğini yapacağım’ dedi kalktı gitti” ifadelerini kullandı.

“DÜNÜRÜMÜ VURDUKTAN SONRADAN NE OLDUĞUNU HATIRLAMIYORUM”

Mürsel Ağrı savunmasının devamında dünürü Hulusi ile damadının peşi sıra gittiklerini anlatarak, “Fenomen yerine gittiğimizde ora karışıktı. Olay yerinde Berk bir anda köşede Beytullah’ın boynuna sarıldı. Ben onları ayırmaya çalıştım. Farklı tarafta birlikte İrfan ve Burak uğraş ediyordu. Orada cebe sesi duydum ayağımdan kanlar akmaya başlayınca kenara çekildim. Kimin yara ettiğini görmeye çalıştım. Bakınca dünürüm Hulusi’nin elinde silah gördüm. Oradakiler biberli atıyordu. Bende o anki refleksle silahımı çıkardım. Silahımı çıkardıktan sonraları ne olduğunu anlamadım. Dünürümü vurduktan sorasında hangi olduğunu hatırlamıyorum. Aşağıya indim motorlu birini gördüm binip sürmesini söyledim. Hane sürdü evime gittim. Ama olayın nasıl olduğunu bibi anlamamıştım. Benim vurduğum insanlar hasmım yahut düşmanım değildi. Lacerem oldu bilmiyorum. Yolda giderken arkadaşımı gördüm beni karakola götürmesini söyledim yolda giderken kan kaybından başımdan döndü, hastaneye gidelim oradan karakola giderim diye düşündüm. Hastaneye gidince polis tanıdığım vardı onu aradım beni gözaltına almaları amacıyla çağırdım. Fenomen durumunda yemeden içmeden Hulusi’dahi silah gördüm diğerlerinde görmedim. Ben görüngü takkadak Hulusi abiyi vurduktan sonrasını hatırlamıyorum. Birçok el dağ ettiğimi bile hatırlamıyorum” dedi.

“MAHMUT’UN BERK’E SÜREKLİ TEHDİT MESAJLARI ATTIĞINI BİLİYORUM”

Şikayetçi İhsan Giray ifadesinde olayda oğlunu ve abisini kaybettiğini belirterek, “Ego olay yerinde değildim. Abimle etçi dükkanımız vardı o sabahleyin dükkanı açtık abimde Mahmut’un ona attığı mesajları gösterdi onunla ait konuştuk. Sonradan konuşmaya gideceğini söyledi. Mahmut’un Katı’e sonsuz gözdağı mesajları attığını biliyorum Berk’te göstermişti. Fenomen adına gittiğimde duyunca 3’ünün cesedini gördüm. Sanıktan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“HULUSİ ELİNDEKİ SİLAHLA BEYTULLAH’I MAKSAT ALARAK ÇIĞLIK ETTİ”

Şahit Sevilay Akçay ifadesinde, “Ego olay hesabına geldiğimde kavganın ortasına balya geldim. Ego sokağa girdiğimde cidal durmuştu. Hulusi ve Mürsel abi arabayla görüngü yerine geldi. Sonraları yeniden uğraş bundan sonra. Hulusi elindeki silahla Beytullah’ı garaz alarak incitici etti. Sonraları hep kaçışmaya başladı. Ego sağlıkçı olduğum için Beytullah’a engelleme ettim. Olay yerinde Mürsel ve Hulusi’de silah gördüm” ifadelerini kullandı.

“HULUSİ O SIRADA ABİME SİLAHLA KÖTÜ ETTİ, BACAĞINDAN VURDU”

Şahit Zehranur Akçay ise ifadesinde, “Ego Beytullah Akçay’ın kardeşiyim. Görüngü sırasında annem, abim  ve ego evdeydik. Kavgayı duyunca bizde aşağıya indik. Elif aşağıda savaş ediyordu. Abim kavgayı beğenmek amacıyla aşağıya inmişti. Fikret Akçay oradakilere saldırdı. Abim ‘amca dur yapma’ diye ayırmaya bariyer olmaya çalışıyordu. Abim Burak ve berki ayırdı köşeye çekti olayı sakinleştirmeye çalıştı. Hulusi Giray ve Mürsel Balkı birlikte araçla geldi. Sert o sırada abimi boğazından iterek yine çekişme başladı. Hulusi Giray, da o sırada abime silahla ızdırap etti, bacağından vurdu. Köle abimi köşeye çektim, silah sesleri geliyordu biz köşede olduğumuz üzere göremedik. O tam ambulansı aramıştım. Fenomen yerinde ego Hulusi’nin elinde cebe gördüm sonrasında Mürsel’inde elinde silah gördüm” dedi. Şikayetçi avukatı, tanık dinlenmesi talebinde bulundu. Sanık avukatı ise müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini ve tanıkların dinlenmesini istedi.

TUTUKLULUK DEVAM

Mahkeme heyeti maznun Mürsel Veca’nın mevkufiyet halinin devamına karar verdi. Gök Bilimi, tanık dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü öldürülen Hulusi Giray ve dalavereli Mürsel Balkı’nın pastanede buluştukları, yanlarına özge maktuller Sağlam Enes Giray ve Burak Giray’ın geldiği aktarıldı. Hazırlanan iddianamede, maktullerin karanlık Veca’nın kayınbiraderi olan Mahmut Akçay’ı sorduğu, elan sonraları birlikte Akçay’ın motosikletine kötülük verip, Akçay’ın yakınları ile tartışıp taşkınlık çıkardıktan sonra oradan ayrıldıkları kaydedildi. Hulusi Giray ve yabansı Mürsel Balkı’nın olay çıkmaması amacıyla Berk Enes Giray ve Burak Giray’ın ardı sıra gittiği kaydedilen iddianamede, patırtı yaşandığını gördükleri ve Hulusi Giray’ın kardeşine ilişik silahla acı ettiği ve Beytullah Akçay, İrfan Akçay ve yabansı Mürsel Balkı’yı yaraladığı belirtildi. İddianamede, çirkin Mürsel Ağrı’nın de acı ederek Hulusi Giray, Sağlam Enes Giray ve Burak Giray’ı öldürdüğü anlatılırken, ayrıca Giray soyadlı kişilerin Mahmut Akçay’ın paylaşımları zımnında husumetlerinin olduğu ve bu nedenle Akçay’a yayılmak istemeleri sonucunda olayın gerçekleştiği anlatıldı. Öldürülmüş Hulusi Giray’ın yara etmesi üzerine benzeri kişinin öldüğü, bir kişinin ise yaralandığının aktarıldığı iddianamede, ilk haksız eylemin kimin yoluyla gerçekleştiği tespit edilemese dahi kaba Mürsel Balkı’nın ruhsatlı silahlı ile müşteri kayıtlarında yerde yatan ve dakika itibariyle geberik yahut çorlu olduğu belirleme edilemeyen maktullerin kafasına şiddetli ederek ölümlerine sebebiyet verdiği kaydedildi. İddianamede, Mürsel Veca’nın Hulusi Giray, Enes Berk Giray ve Burak Giray’ı “bile bile öldürmeö suçundan 3 kişiye cebin değişik müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istendi.

Share: