Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Göl kıyısındaki Konya’nın Beyşehir ilçesine sadık Çiftlik Mahallesinde balıkçı limanında çıktı seyahat tekneleri emek yapıyor

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu sene turizme kazandırılan Beyşehir Gölündeki nilüfer bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sazlıklar arasından ilerleyici gezi tekneleriyle ulaşılabilen nilüfer bahçesi, akarsu kuşlarının yanından geçerken yeşil dokusu ile de görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin genişlik şişman lezzetli su gölü olan Beyşehir Gölü’ne kıyısı kâin Beyşehir’in Kom Mahallesi açıklarında düzlük düzlük nilüfer bahçesi yaz döneminde yörenin yeni çekim ve cazibe merkezi oldu. Geçtiğimiz yıl sınama turları düzenlenmeye başlayan nilüfer bahçesi küsurat rabıt üzerine bu yıl turizmin hizmetine kazandırıldı. Yörede geçimini balıkçılıkla kazanan avcılar ise bu sektöre yönelmeye başlarken yaz döneminde mütezayit turizm hareketliliği birlikte yüzlerini güldürdü. Balıkçı limanında artık bahçeye cevelan düzenleyen yolculuk tekneleri üstelik emek yapmaya başladı. Vakit Kaybetmeden Konya ve çevresinden değil, yurtdışından gelen gurbetçiler ile Türkiye’nin rastgele köşesinden nilüfer bahçesini görmeye gelenler gördükleri natürel güzelliklerden etkileniyor. Teknelerle geldikleri nilüfer çiçeklerini yakından gören ziyaretçiler, tabii güzellikleri fotoğraflayarak sosyal iletişim araçları hesaplarında paylaşıyor. Nilüfer bahçesi, ışık topluluklarının dahi ilgisini çekerken, kimi vakit elkızı-damat çekimleri üzere fotoğrafçılara birlikte kategorik havada katıksız ışık stüdyosu kendisine değerlendiriliyor.

Nilüfer bahçesine volta düzenleyen tekne sayısı arttı

Nilüfer bahçesine havza turu düzenleyen İbrahim Erdoğan, bire bir zamanda Beyşehir Gölü’nde balıkçılık yaptıklarını belirterek, ancak yaz döneminde nilüfer bahçesinin turizme kazandırılmasıyla birlikte meslektaşları ile gelişigüzel turizm sektörüne yöneldiklerini anlattı. Güzeşte sene deneyim turlarıyla başlayan bölgedeki turizm ve ziyaretçi hareketliliğinin mütezayit demet üstüne bu yıl daha bile ivme kazandığını aktaran ve nilüfer bahçesine volta düzenleyen havza sayısının dahi çoğalma gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu sene 3-4 aydır nilüfer bahçesine gezilerimizi, turlarımızı devam ettiriyoruz. Misafirlerimiz geliyor, onlara koruyucu olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin yer iri nilüfer bahçesinde sabahleyin saat 8’da başlayan turlar akşam 6’ya kadar gün batımı anlarına kadar devam ediyor. Şu anda mıntıka sayımız 6-7 civarında, çizin çizin tuğra çıkıyoruz. Buranın içtimai medyada tanınmasıyla ve yapılan haberlerle ziyaretçi sayımız seçme güzeşte dönem artıyor. Yalnız Konya ve çevresinden değil Türkiye’nin seçme yanından ziyaretçiler geliyor. Başkaca, yurtdışından gurbetçilerimiz da nilüfer bahçesini fethetmek amacıyla buralara geliyor. ‘8-10 senedir Beyşehir’e gelirim, burayı neden gelmedim’ diyen misafirlerimiz oluyor. Ama bu yıl resmi adına turizme açıldı. Bura göle kıyısı olan Beyşehir ilçe merkezine kısaca 5 kilometre mesafedeki benzeri meydan. Bu nilüfer bahçesi esasen çocukluğumdan beri olan evcil el eliyle bildik bir yerdi. Fotoğrafçılar ve bilenler geliyordu amma turizme boş değildi. Balıkçılar olarak sadece bizler biliyorduk. Buranın ismi konuldu, ‘Beyşehir nilüfer bahçesi’ yerine çıktı adlandırıyoruz. Balıkçı iken turizm sektörüne atılmış bizler nilüfer bahçemize olan korkulu ilgiden dünya çok memnunuz. Yavaş Yavaş burası daha de tanınacaktır diye niteleyerek rüya ediyoruz” dedi.

Nilüfer bahçesini görenler hayran kalıyor

Nilüfer bahçesi gezisine katılan ve birlikte getirdiği tulumu eline alarak çaldığı enstrümanla katıksız güzellikler arasında geziye katılan ziyaretçilere Karadeniz havası yaşatan ziyaretçilerden Berkay Kaya de, Beyşehir’e Gümüşhane’den arkadaşlarıyla yolculuk için geldiklerini belirtti.

Ziyaretçilerden Şerife Ünal üstelik, nilüfer bahçesini Konya’dan görmeye geldiklerini anlatarak, “Etrafımızdan, aile çevresinden çok gelenler var buraya. Onların tavsiyesi ile geldik. Sunturlu, çok beğendik, teşekkürname ediyoruz. Tulum çalan arkadaşımız üstelik buraya ilim kattı” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi ailelerden Ferhat Ünal ise, “Iyicene aynı meydan, beğendik. Bu kadar domuzuna olacağını düşünmüyorduk” diyerek konuştu.Share: