Bilecik bilgelik… Bilecik’te üretilen cevizler ülkenin seçme yanına satılıyor

Bilecik’in Gölpazarı ilçesindeki koz üreticileri, ürün, nitelik ve eşit itibarıyla bu sezona bahtiyar girdi.

İklim ve mübarek toprakları üzere doğal yassı özellikleri bulunan Bilecik’te, koz yetiştiriciliği amacıyla makul alanlar bulunuyor. Geçen sene 2 bin 381 ton koz üretimi gerçekleşen ilde, bu yıl 3 bin 500 ton civarında rekolte bekleniyor.

Ceviz yetiştiriciliğinde Türkiye’de yedinci sırada meydan düz Bilecik’te üretimin sunma aşkın yapıldığı Gölpazarı ilçesindeki üreticiler, eskimemiş teknikleri kullanarak dizgeli bahçe kurulumu yapmaya başladı. İlçeye 14 kilometre uzaklıktaki bin rakımlı Büyükbelen köyünde, bahçelerine sabahleyin er saatlerde giden üreticiler, rüzgar ve soğuk havaya karşın ağaçların altına serdikleri örtüye silkeledikleri cevizleri toplayarak çuvallara dolduruyor. Çiftçilerin kantarın önünde traktörleriyle dizilmesi sırasında etraflı kuyruklar oluşuyor.

Köy Muhtarı Posta Yürek, AA muhabirine, sezonun ilkgüz ortasında başlayıp, ekim sonuna büyüklüğünde bitmeme ettiğini söyledi.

Köydeki iklimin, cevizin içinin dolmasını sağladığını dile getiren Büzük, şunları kaydetti:

“Yılda kestirmece bin ton civarında ceviz üretimimiz var. Adapazarı, Bursa’ya yaş kabuklu ceviz gönderiyoruz. Genellikle gözyaşı namına pazarlıyoruz. Zaman Zaman dahi arık yerine pazarlıyoruz. Köyümüzün arz şişman geliri ceviz, daha sonradan kiraz dirimlik. Köyümüzün rakımı bin civarında. Onun amacıyla iklimimiz cevize henüz müsait. Nitelik henüz yüksek. Genel olarak “chandler” cinsi koz üretiyoruz. Bilecik Valiliğimizin 2 yıl önceki başlattığı ‘Ceviz Üretimini Yaygınlaştırma Projesi’ ile köylümüze ücretsiz olarak ceviz fidanları dağıtıldı. Ceviz yetiştiriciliğini heveslendirme ediyoruz. Koz fidanlarının faydasını görüyoruz. Yıldan yıla üretimimizi artırıyoruz. Vatandaş dahi memnun, almaç birlikte mutlu.”

Haftanın gâh günlerinde köye mevrut tırlara cevizleri konfirmasyon ettiklerini anlatan Çekinmezlik, cevizi kilogramı 10-15 liradan gözyaşı adına sattıklarını sözlerine ekledi.

“Verimden ve kaliteden memnunuz”

Üretici Sema Gül Köprülü da fidanları yaz-kış kontrol ettiklerini, budamalarını ve bakımlarını yaptıklarını tabir ederek, “20 yıldır ceviz üretiyoruz. Ceviz hasadımıza başladık, çokça evire çevire ve memnunuz. Bahçede traktörle veya çubuklarla çırpıyoruz. Henüz sonra makineden geçiriyoruz, kurutuyoruz. Bu yıl fiyatlardan memnunuz.” dedi.

40 yıldır koz yetiştiriciliği yapan Mehmet Köprülü ise “Biraz önce hasadı yaptık ve alıcı ayağımıza büyüklüğünde geldi. Pazarlığımızı yaptık ve ürünümüzü sattık. Bursa Uludağ ile köyümüzün rakımı denk. Havası da bereketli olduğu için cevizimiz dayanabilen. Artağanlık versin.” ifadelerini kullandı.

Share: