Bilecik haberleri: Bilecik Barosu yıpranmamış hizmet binasının açılışı yapıldı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı R. Yaşayış Sağkan, Bilecik Barosu eskimemiş bakım binasının açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Vali Kızılkaya’nın beraberinde TBB Başkanı Av. R. Sağlık Sağkan, Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Karaman, Bilecik Baro Başkan Yardımcısı Av. Duyma Arıkan, Bilecik Şehremaneti Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Marifet ve Adalet Komisyonu Başkanı Sümeyye Mehabetli, sivil sosyete kuruluşu ve siyasal parti temsilcileri ile avukatlar katıldı.

Bilecik Barosu’nun eskimemiş bakım binasının açım töreninde mütekellim Sağkan, açılışı yapılan yıpranmamış hizmet binasının elden taştan ve çimentodan ibaret olmadığını benzeri zamanda ayrımsız ruhu olduğunu belirterek, “Bu binanın dahi kendine has ayrımsız ruhu var ve bu ruh Türkiye’bile hukukun üstünlüğünün içselleştirilmesinde ve yargının birincil kurucu unsuru olan savunmanın kıtipiyoz vatandaşın hayatına dokunmasında haddinden fazla enerjik bir unsuru olacak. İşte bu sebeple bugünkü açılış hemen benzeri yapı açılışı değil haddizatında yargının aşağı bu ülkede vatandaşlarımıza hamaset vermesi amacıyla en kebir ilke olan savunmanın güçlenmesinin bire bir parçasıdır” dedi.

Bilecik Barosu Başkanı Alp dahi, yıpranmamış bakım binasının yapımında emeği güzeşte TBB’nin önceki ve bulunan yönetimine ve Ilişki Başkanı Sağkan’a teşekkürname etti.

Vali Kızılkaya ise avukatların anlık faaliyetinin temel unsuru olan savunma görevini hesabına getirdiklerini tabir ederek, “Avukatlar yürüttükleri görevin ağırbaşlılık ve bilinci içerisinde eş hakları, muadele ve hürriyet, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, adil yargılanma rica etme konularından ivaz vermeyen hukukun üstünlüğünün ve ünsiyet devletinin savunucularıdır. Bu nedenle bile kutsal tıpkısı görevi ifa etmektedirler. Avukatlarımız adaletin naz etmesi ve doğruluk terazisinine olan güvenin korunmasında, hak taharri özgürlüğünün teminatında, vatandaşların adalete olan güvenimin sağlanmasında çok makro roller üstlenmektedirler” dedi.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri yoluyla Bilecik Barosu bakım binasının küşat kurdelesi kesildi.

Bilecik Barosu’nun kullanılmamış binasının açılışıyla alay malay, 130 yabanlık konuşma salonu, baro bakım birimleri, başkanlık makamı, toplantı salonu, murafaa salonu ve arşivin birlikte avukatların alay malay birinci sınıf aralık geçirebilecekleri alanlar ve kafeteryanın da hizmete girdiği bilgisi verildi. – BİLECİK

Share: