Bilecik İnhisar’da nar 5 TL pazarda ise 10 TL

Bilecik İnhisar’da nar 5 TL pazarda ise 10 TL

Bilecik’te 10 liraya satılan nar, büyükşehirlerde 15 ile 25 lira arasında satılıyor

Nar üreticisi 57 yaşındaki Fadime Erol;

“Yetiştirici 5’e satarken, pazarda 2 cani fiyata satılıyor”

Bilecik Vabeste Pazar’dahi nar vandöz olan Bertuğ Gürses;

“İnhisar’da 5 TL ama tezgaha yansımasından dünya 10 TL oluyor”

BİLECİK Bilecik’in İnhisar ilçesinde yetişen ve ‘Deve Kişmiri Nar’ı olarak adlandırılan narın hasadında sona gelindi. Durumunda 5 TL adına satılan ürünün şehir pazarındaki fiyatı ise 2 katına çıkıyor.

Osmanlı saraylarının yüzdelik 50 nar ihtiyacının karşılandığı Ölçülü Sakarya Vadisi’nde vadi alan ve mikroklima iklimi yardımıyla deve davetkâr şekerli nar üretiminin vahim olduğu İnhisar’birlikte geçtiğimiz kamer başlayan hasatta sona gelindi. Genellikle bağ bozumu mevsiminde hasadına başlanan ve yılda 5 bin ton üretimi yapılan İnhisar narı, bundan sonra ilkgüz-teşrinisani aylarında tüketiliyor.

“Üretici 5’e satarken, pazarda 2 gâvur fiyata satılıyor”

Nar üreticisi 57 yaşındaki Fadime Erol, yerinde 5 TL olan narın 48 kilometre ötedeki Bilecik’te pazarda 10 ile 15 lira beyninde satıldığını anlatarak, “Bu yıl narlar güzel amma kıymet çokça berbat. Bu yıl biz 5 buçuktan veriyoruz. Güzeşte yıl 4’ten başladı. Pazardan 15-20 liradan aşağıya semere almıyoruz. Ama bizim narımız 5 buçuk, 5 lira” dedi.

“İnhisar’dahi 5 TL ama tezgaha yansımasından ortalık 10 TL oluyor”

Bilecik Sınırlanmış Pazar’de nar vandöz olan Bertuğ Gürses, fiyatlar üzerine konuşarak, “İnhisar’bile 5 TL amma tezgaha yansımasından ufuk 10 TL oluyor. Zira süt fiyatları bilinen. Halkımızdan talep çok. Fiyatlardan memnunuz. Vatandaşlardan da memnun. Satışlarımız de gayet güzelce” ifadelerini kullandı.

Share: