Bilecik ruzname haberleri: Bilecik Belediyesindeki vergi iddiasıyla ilişik davanın görülmesine başlandı

Idrak iddiaları dolayısıyla İçişleri Bakanlığınca Bilecik Uray Başkanlığı görevinden arızi adına uzaklaştırılan ve CHP’den ihraç edilen Selek Atmaca ile sakat Kayı EKMEK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk E’nin yargılanmasına başlandı.

Bilecik Kısık Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu maznun Selçuk E. ve tutuklanmadan maznun Ahi Şahin ile canip avukatları katıldı.

Sanık Selçuk E, 2019’un april ayında yönetim kurulu başkanı olduğu Kayı EKMEK’de 350 kişinin çalıştığını belirterek resmi yerine danışmanlık görevinde bulunmadığını, Kovid-19 salgını döneminde İstanbul’a gidişlerinde palas olması için danışmanlık kartı çıkardıklarını, bu nedenle başbuğ danışmanı sıfatını kullandığını argüman etti.

Davada şikayetçi olan kişilerin, kendisinden binanın satılması konusunda müzaheret istediğini aktaran Selçuk E. savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“AVM ile ilgilendiren satış yetkilisi Veli Ç’dir. Ego temenni üzerine müdahil oldum. Ege Ç’nin onayı olmadan hiçbir bey gayrimümkün ve kıymet belirlemeyi de uray encümeni yapar. Ego encümende değilim, zımnında bey hakkım yok. Benim talep ettiğim tutar tamamen uzlaştırıcılık bedelidir. Bu paranın yüzdelik 10’unu ara buluculuk dolayısıyla rica ettim. Koçak Delice’in bu konuda hiçbir bilgisi namevcut, kendisine tek bahsetmedim onlarla görüştüğümü. Tabiatıyla komutan yerine biliyordu ama mülk konularından tek bilgisi namevcut.”

Konunun tamamen ticaretle ilgisinin olduğunu, AVM binasını ahzetmek isteyen kişileri zorlamadığını öne süren Selçuk E. tahliye ve aklanma talebinde bulundu.

Verimli Delimsirek’in savunması

Diğer maznun Selek Şahin da Selçuk E’nin çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek “Bilecik’e geldiğimde belediye diye niteleyerek bir öz yoktu arasında. Bu nedenle daha ilkin tanıdığım 4 kişiyi belediyeye alıntı ettim. Selçuk da bunlardan birindi ve iki mahiye almasın diyerek tek devir danışmanlık görevi vermedim. Ona basın birimi benzeri danışmanlık tabelası yapmış amma agâh değilim.” savunmasını yaptı.

Faaliyete geçmemiş AVM’nin satışı konusunun 4 dirilik ortada olduğunu, belediyenin işin zarfında bulunmadığını istikbal süren Delicesine şöyle devam etti:

“Maharet aşamaları geçtikten sonra hemen belediye fiyat belirler. Encümende bulunanlar var, neden elden ben buradayım? 1,5 milyon lira indirim için 5 milyon lira rüşvetin verilmesi asıl hayatın akışına aykırıdır ve elverişsizlik burada. Bilecik Belediyesinde 533 müteharrik var, benzeri kişinin vebal yapması dolayısıyla ego hastalık burada yargılanıyorum? AVM konusunda yapılan satışla ilişkin tek konuda hikmet sahibi değilim. Masadaki ruhsatlar konuşuluyor, belediyede iki mimar vardı, biri hamile oldu biri üstelik hastalandı. Pandemi dönemiydi, eleman eksiği vardı ve ego bile Selçuk’tan bu işleri toparlamasını istedim. Oradaki ruhsatlar onunla ilişkin olabilir.”

Delice beraatini rica etti.

Davacılardan yüklenici Veli Ç, Cömert Delice ile 2019’dahi buluştuklarını, iki yıl içinde mir bedelinin belirlenmediğini anlattı.

Ege Ç, “İşim durma noktasına geldi ve iki yol ego onlara noterlik marifetiyle protesto çektim. Elan sonraları eş bedelini 26 milyon liralık kendisine belirlediler. Ben de ilana çıktım ama dedikodular yüzünden kimse almadı. Bu işte ben maddesel açıdan uymazlık ettim, şikayetçiyim.” dedi.

Harun D. ise AVM’nin ortağı olduğuna ilgili kamuoyunda yanlış tıpkısı yetinme bulunduğunu dile getirerek “Resmi kendisine böyle tıpkısı molekül olmadı hiçbir ahit. Selçuk E. bizden efektif ve makine istedi. Tığ bile yalnız faturalı kendisine kepçe alabileceğimizi söyledik. Kendisi üstelik ‘Ego kepçeyi hangi yapayım?’ dedi. Selçuk E, Zekai K. ve Nurullah K. ile tıpkı görüşmesinde kağıdın arkasında istediği para miktarını yazmış. Tığ birlikte bununla emniyete gittik.” diye niteleyerek konuştu.

Binayı satın ahzetmek isteyen Nurullah K. ve Zekai K. dahi Selçuk E’nin kendilerinden mülk temenni ettiğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, Selçuk E’nin tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Alacak iddialarına ilgilendiren soruşturma

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı EKMEK Umumi Heyet Başkanı olan Selçuk E’nin, AVM satışı için izin bedeli ve hisse senedi takibi üzere başvuranlardan alacak istediği iddiaları konusunda, 19 Ocak’ta, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Şubesi ekiplerince faaliyetler düzenlenmişti. Gözaltına alınan suratsız, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, 25 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden eğreti kendisine uzaklaştırılan Eli Açık Delimsirek ise CHP Faziletkâr Disiplin Kurulunca 14 Haziran’da partiden ihraç edilmişti.

Selçuk E. ve Koçak Delice için 12 yıla kadar mahpushane istemiyle sevgili açılmıştı.

Share: