Bilecik’te 34. Millî Zirai Mekanizasyon ve Erke Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Ulusal Zirai Mekanizasyon ve Enerji Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Ekincilik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna paralel namına tarımsal üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki sonuç yıllardaki değişimin, başka kamu faaliyet alanlarında olduğu kabilinden zirai uygulamalarda da yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun tezce artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun birlikte toplumları değişik yöntemlere sevk ettiğini belirten Beydemir, şöyle konuştu:

“Ekincilik arazilerinin bol ve etkin kullanımı, akla yatkın im ve akıllıca aplikasyon gibi konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın andıran zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile münhal tahıl krizi, toplumların zat kendilerine yeter ölçüde tarımsal istihsal yapmaları gerektiğini bizlere benzeri öğün elan göstermiştir. Bu tarımsal üretimi yaparken yapıt seçimi, toprakların bereketli kullanımı, erke tasarrufu, uygulamada kullanılan komütatör ve gereçler kabilinden stabil çokça sebep dikkate alınmalıdır. Ülkemizde hele son yıllarda yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ekincilik makinaları ve teknolojileri gelecek için bizlere umut vermektedir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen zirai politikalar ülkemizin ekincilik geleceğine yön verirken yapılan akademik icraat ise zirai modernizasyona öncülük etmektedir. Darülfünun kendisine bizler birlikte metanetli çok alanda olduğu kabil tarımsal faaliyetlerde dahi ilmî çalışmalar yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Şehremaneti Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı, Kütahya Belediye Başkanı Bilen Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hempa Polat, TARMAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Can Ertekin, TARMAKBİR Umumi Sekreteri Selami İleri ile akademisyen ve zirai neşelilik yürüteç firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’de zirai faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: