‘Birgün’ sineklerinin ahiret yolculuğu dansı

‘Birgün’ sineklerinin ölüm dansı

Ardahan Belediye Başkanı Demir: “‘Birgün’lük sineklerle ilgilendiren bilimsel himmet yapılmalı”

ARDAHAN – Ardahan’bile iş sürecini tamamlayarak, eşleşmek için uçuşan, ‘birgün’ ya birlikte ‘mayıs’ namına adlandırılan sinekler, tavzih direklerinin etrafında tahminî 1 saat uçtuktan sonradan ölüyor. Ömürlerinin büyük kısmını sürfe adına suda geçiren birgün sineklerinin, 3 yıla büyüklüğünde olan erginleşme sürecini tamamlayıp, sudan çıktıktan bilahare ışığa yönelerek, çiftleşme uçuşu yapıp, dolgun halde öldüğü belirtildi.

Görüntüsü ile kelebeği yakın ve “Ayrımsız Günlükler” namına adlandırılan sinekler, seçme sene olduğu kabil bu yıl de Ardahan’üstelik ahiret yolculuğu uçuşunu gerçekleştirmeye başladı. Tavzih lambası etrafında toplanan sineklerin, yaklaşık ayrımsız hafta boyunca bu uçuşu sürdürmesi bekleniyor.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Çıpa, “Birgün”lük sineklerle ait bilimsel çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Çipo, “Benzeri hafta sürüyor. Bu akımı duymuştum amma ego birlikte ilk defa tanık oluyorum. Herhangi Bir yerde olmuyor ve hele Kura vadisinde son yıllarda olmaya başladı. Tarihi köprü gövde kar tanesi kabil. Bu kayıtları gök bilimcilerle yada sineklerle ilgili düzentileme fail fen adamları ile ısınmak gerekiyor. Ilmî mücahede sonucu bize Bir günlükler ile ilgili akıllıca bilgiyi verecektir” dedi.

Karanlığın çökmesiyle ölüme uçuşları böyle başlıyor.

Ardahan’dahi görüntüleri ile kelebeği andıran haddinden fazla sayıda sinek, akşamın çökmesiyle Ardahan Köprüsü ile Ardahan Kalesi’nin alt kısmındaki tenvirat lambalarının etrafını sarmaya başlıyor. Sineklerin kestirmece sakat saat süren bu görsel şöleni, ölümleriyle noktalanıyor. Sabık sene üstelik bir bölgede aydınlatma lambaları etrafında toplanan sineklerin, kestirmece tıpkısı hafta elan “ölüm dansını” sürdürmesi bekleniyor.

Share: