BİTLİS – Bakan Muş: “Ateş Parçası liderlerin olmadığı yerde siyasi gerilimler oluşuyor”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Çokça daha iri entegre sanayi tesislerini, iki gün geçmiş açılışını yaptığımız Türkiye’nin Otomobili üzere iri sanayi tesislerini Türkiye’ye kazandırmak üzere uğraşacağız. Ayrımsız amacımız var, Bitlis’in, bölgenin ve Türkiye’nin refahını, hayat standartlarını arttırmak.” dedi.

Programlara karışmak amacıyla sabah kente gelen Muş, Bitlis Valiliği’ni mülakat ederek Ilbay Oktay Çağatay ile görüştü.

Bitlis Öğretmenevi’nde kanaat önderleri, sanayici ve gelişim çevreleriyle bir araya gelen Muş ve beraberindeki SELIM Tümen MKYK üyeleri ve kesim milletvekilleri, elan bilahare YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanlığında “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında partilerle buluştu.

Nazır Muş, burada yaptığı konuşmada, Bitlis’te basiret projelerle ayrımsız değiş ve dönüşümün olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Kentte çok çabuk ayrımsız kalkınma hamlesinin gerçekleştiğini aktaran Muş, “Bir Numara OSB meşbu, ikincisinin hazırlıkları başlamış. Yatırımlar akın akın Bitlis’e geliyor. Çokça teferruatlı sürmez, kısa ayrımsız müddet bilahare ihracat listesinde Bitlis’in ismini duymaya başlayacağız. Bu kent, bu potansiyeli ortaya koyuyor. Bu kent, insanıyla, kusursuz doğası ve tarihi değerleriyle, mutfağı, girişimcileriyle beribenzer Şark Anadolu’daki göz bebeklerimizden biri. Bu bölgede uyguladığımız isteklendirme politikaları, huzurun organizasyon edilmesi, asayişin sağlanması, insanların birbiriyle ilişkileri, insanların geleceğe dayalı umutlarının yeşermesi, geleceğe dair umutlarının arz zihayat olduğu noktaya çıkması bu gelişmeyi ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

“Boşuna tartışmalarla ülkenin gündemini esir etmek istemiyoruz”

Türkiye’nin çok yetişkin bire bir değişim ve transformasyon sürecinden geçtiğini kaydeden Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz, 20 yıldır SELIM Parti ve lideri tarafından yönetiliyor. Kıyas ettiğiniz antlaşma metin haddinden fazla bakım bu ülkeye kazandırıldı. Ekonomisi 1 trilyon dolara geldi. Dış tecim hacmi 750 milyar dolara geldi ve Avrupa’nın dar büyük ekonomilerinden biri oldu. Bu, bizim için tam değil. Çıktı ikinci yüzyılın inşasını yapacağız. Haddinden Fazla elan şişman entegre endüstri tesislerini, iki dolaşma önce açılışını yaptığımız Türkiye’nin Otomobili gibi iri uran tesislerini Türkiye’ye kazandırmak üzere uğraşacağız. Tıpkısı amacımız var, Bitlis’in, bölgenin ve Türkiye’nin refahını, hayat standartlarını arttırmak. İnsanların henüz evire çevire, daha mutlu tıpkısı ülkede yaşamını bulmak. Nahak tartışmalarla, kavgalarla, yersiz gündemlerle Bitlis’in, bölgenin, Türkiye’nin gündemini alıkoymak istemiyoruz. Bu cins tartışmaların içine koparmak istemiyoruz. Gündemimiz korkulu, ülke ve milletimiz bizden yaptıklarımızdan henüz fazlasını bakım kendisine bekliyor. Türkiye’yi teknoloji, sanayi, fabrikalarıyla çok elan yukarılara çekeceğimiz çalışmaların hep birlikte devam etmesini sağlayacağız.”

Dünyada dokunaklı dengelerinin çıktı değiştiği tamlayan Muş, müstevli döneminde yaşananları hatırlatarak, Türkiye’dahi esenlik sisteminin süreci başarıyla atlattığını vurguladı.

Salgın sonrasında emtia ve erke fiyatlarında yaşanan yükselişe değinen Muş, “Mal ve enerji fiyatlarındaki inanılmaz artışlar hep dünyayı etkilediği kadar bizleri birlikte etkiliyor. Enflasyonda yükselmelere sebep oldu. Pahalılık haricinde Türkiye’dahi makro kazançlı dengeler çokça sağlıklıdır. Enerji fiyatındaki artışlar, mal fiyatındaki yükselişler vakit kaybetmeden bizde değil dünyada akıbet 40 yılın erdemli enflasyonunu yaşatıyor. Bilcümle ülkeler enflasyonu arama altına almak için aynı arayış, çaba içinde. Bütün ayrımlı tıpkısı yöntem uyguluyor. Gâh ülkeler hala taharri altına alamadı. Nedeniyle bu koşullar altında mücadeleler veriliyor.” şeklinde konuştu.

Enflasyonla ilişkin konuşmalarının ara sıra siyasilerce ayrımlı yönlere çekildiğini dile getiren Muş, şöyle konuştu:

“Konuşmamın önünü ve arkasını kesmiş, ne önüne hangi bile arkasına bakmış. Siyasal hırsları yüzünden, kibirden burnunun önünü görmeyen, aynı ahit bizde da yöntem fail fakat bundan medet uman, hangi kastettiğimi körlemeden evet de yakalamak istemeden bunu gündemine taşıyan, sırf altılı ganyan masada bir kenarda kendine düz tedarik etmek üzere bunun üzerinden dövünen, kim olduğunu çokça bereketli biliyorsunuz, 1 Teşrinisani seçimlerinde partimiz yüzdelik 49,5 görüş aldığı zaman ‘bunu ego aldım’ diyen, hadi 49,5’i geçtim buçuğunu desise dahi görelim. Değme ahit iki sözünden biri yeterlilik ve liyakat olan bu siyasetçiye şunu bildirmek istiyorum, bundan sonra umumi başkansın. Yeterlilik ve liyakate bakarak parti kadrolarını belirledin. Önümüzde seçim var, 49,5’in yalnız buçuğunu aldığın zaman hangi kadar yeterli ve liyakatli olduğunu hep bu arada göreceğiz. Bunlara pespaye icap yok, enflasyonun hangi olduğu, sebebinin ne olduğu âdeta bariz. İnsanlar, sonuç 40 yılın sunu efdal enflasyonunu yaşıyor. Vakit Kaybetmeden bizim ülkede değil, hep ülkelerde böyle. Ego şunu söyledim, ‘dönemimizde enflasyonu aldığımız yerden bir tane hanelere indirdik, pandemi bitene kadar pahalılık Türkiye’birlikte biricik hanedeydi. Mal ve enerji fiyatlarından kaynaklı tıpkısı yükseliş var, bunu saymadığımız zaman Türkiye’bile enflasyonu arama altında tutmuş tıpkısı fırka, iktidarız.’ Bunu kesip değişik yerlere çekmenin kimseye aynı faydası yok. Yemeden Içmeden insanı küçültür. artık şey bildirmek isterim ama daha fazla rencide gelmek istemiyorum. Yolumuza bakıyoruz.”

” Siyaset, milleti encam yırtılmak amacıyla sunulan tıpkısı uğraştır”

Celal yöneticiliğinde tecrübenin çokça muhteşem olduğunu, 20 yıldır ülkeyi yönetmen ayrımsız tecrübenin milletin karşısına çıkacağını belirten Muş, dünyada ateş parçası liderlerin olmadığı yerlerde siyasal gerilimlerin ve siyasi boşlukların oluştuğunu dile getirdi.

Kendilerini muhalefet kendisine konumlandıran partilerin altılı masada aynı araya geldiğini anımsatan Muş, “6’sı masada, 2’si bâtın sekiz, ihtimal üstelik dokuz partiler. Türkiye’nin gelişimi, Türkiye’yi ileriyle taşımayla alakadar tıpkısı akıbet yok. Herkes değişik değişik düşünüyor. ‘Recep Tayyip Erdoğan gitsin üstelik kocaman değil akıbet’ biricik kuma noktaları, buluştukları nokta o. Bunun haricinde buluştukları bire bir kayran bulunmayan. Böyle benzeri siyasa evet mu? Biz siyaseti böyle yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız de. Yöntem milleti müstakbel yırtılmak için sunulan tıpkı uğraştır. 8 ayrı grubun geldiği ayrımsız yerden kaime yarar mı, sokak.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en haddinden fazla ihtiyaç duyduğu şeyin zinde politik liderlik olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Dünya, tek olmadığı kadar berduş ve öngörülemez bire bir süreçten geçiyor. Türkiye, bu süreci yönetiyor. Eğer dalgalanmaları Türkiye’üstelik bu kadar hissetmiyorsak bunun tıpkı sebebi var. Hükümetin cıvıl cıvıl olması, liderlerin bunu göğüslemesindendir. Yoksa bu hadiselerden haddinden fazla henüz çetin sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Gelgel gücümüz enflasyondan kaynaklı ayrımsız nebze düşmüş tür ama bunu üç hatim zait bu iktidardır. Esasen geldiği kavuşum üzerine çıkaracak olan üstelik bu iktidardır. Endüstri sitesi, üretimlik, istihsal dışında ayrımsız gündemimiz yok. Bunları konuşuyoruz. İnsanların, bölgenin, Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Üreterek sarmak zorundayız. Üreterek Türkiye’ye döviz saplamak zorundayız. Ati Türkiye’nindir. İnşallah haziranda yapılacak seçimlerle yeniden cüret tazeleyerek Cumhurbaşkanımızı ve arkasında etkili duracak meclisi seçeceğiz. Buradaki teşkilatımızın bire bir ilişki beraberliği söz konusu. Herkesin birbirine kenetlenmesi geçişsiz. Dönüş kenetlenme, Türkiye’yi daha yükseklere çıkarma günüdür. Hep partimize ikbal verenlerin kendini silkeleyip, kenetlenip 2023’e hazırlama günüdür. Parti hepimizin, makamlar değişir. 2023’te öncekilere için haddinden fazla elan efdal benzeri destekle Cumhurbaşkanımızı seçmemiz, partimizi parlamentoya taşımamız lazım. Sağlıklı, Cumhur İttifakı adına dahi bu süreci tamamlamamız geçişsiz.”

Icra Vekili Muş ve beraberindeki yıldız bilimi, henüz sonraları şehir merkezinde esnafla bir araya geldi, vatandaşlarla sohbet etti.

Share: