Bodrum’un Sualtı Zenginlikleri Belgesel Oluyor

Bodrum’un sualtı envanterinin çıkarılması, doğal ve arkeolojik güzelliklerinin tanıtılması amacıyla Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle belgesel çekiliyor.

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ahu ve ekibi yoluyla nisan ayında başlayan çekimler bitmeme ediyor. Belgesel çekimi ile birlikte Bodrum’un koylarında sualtının ekolojik ve kazı bilimsel envanteri birlikte çıkarılacak.

Bodrum’un sualtı zenginliklerinin pusat altına alınarak turizme ulama sağlaması amacıyla planlı çalışmalar kapsamında çekilen belgesel, 4K ve Ultra HD formatında Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak hazırlanacak. Belgeselle birlikte benzeri pusula hazırlığı içre olan ekibin çalışmalarının teşrinisani ayında tamamlanması, 2023 turizm sezonu öncesi ilçenin lansman çalışmalarında kullanılması planlanıyor.

Nazik Resif, Gerçekten Resif, Fahişe Koyu ve C 47 Dakota Tayyare Batığı, SG 115 Batığı, Pınar-1 Batığı, Kalıç Adası, Karaada, Yalıkavak, Gümüşlük ve belirlenen ayrımlı noktalarda çekimler devam ederken plonjon sporuyla yakından ilgilenen Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras mukannen bölgelerdeki çekimlere katıldı.  Bodrum ekonomisinde önemli ayrımsız yeri olan süngerciliğin bile anlatılacağı belgeselde, Aksona lakabıyla tanınan süngerci Mehmet Temel dahi çekimlere katılan adlar beyninde yer aldı.

Belgesel çekimlerine katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bu projenin Bodrum’un sualtı kültürünü ve sualtı turizmini harlatmak, tanıtmak namına akla yatkın tıpkı proje olduğunu belirterek, “Natürel güzelliklerimiz, tarihî ve kültürel kaynaklarımızla; mavi bayraklı plajlarımız, limanlarımız, koylarımızla turizmin lokomotifi konumundayız. Bu özelliklerle alay malay tabii ve kazı bilimsel sit alanlarımız, örenlik yerlerimiz, tescilli yapılarımızla birlikte müthiş benzeri zenginliğe sahibiz. İşte bu zenginliğimize ayrımsız bile Bodrum’un sualtı zenginliğini ekleyerek turizme, talih ekonomisine yardım sağlayacağız. Yaşamın umum etkili türleriyle gelişigüzel sürdürülebilirliği amacıyla ekolojik dengeyi korumak, doğal, kültürel ve tarihi mirasımızı gelecek kuşaklara taşımak üzere bu cins projeleri önemsiyoruz” dedi.
Share: