Boeing 747: Sonuç tayyare “krallara layık” şekilde tasdik edildi

Çekicilik taşımacılığını nazik oranda muhavvil KÖLE yapımı Boeing 747’lerin sonuncusu, Washington semalarında “krallık tacı” çizerek konfirmasyon edileceği yere ulaştı.

Amerikalı kargo taşımacılığı eden havayolu şirketi Atlas Air, sonuç sefer üretilen Boeing 747’yi satın aldı. Üretilen akıbet Boeing 747, Saten Air’e Perşembe günü teyit edildi.

Pervaz ekibi, bu son uçuş amacıyla hususi bire bir rota izleyerek havada 7, 4 ve 7 rakamlarıyla devasa aynı kraliyet tacı çizdi.

İkonik uçağın yapımında düz kayran işçiler artık bu üretime son verirken, “Havaların Kraliçesi” adına adlandırılan Boeing 747’e hakeza veda etti.

747’ler arz açıkça özelliklere eş uçaklardan biri ve serencam 50 yıldır üretimi geliştirilerek bitmeme ediyor. Geniş gövdesiyle “jumbo tepkili uçak” yerine adlandırılan ilk tayyare olan 747’ler, bu sebeple jumbo jetlerin başlangıcı sayılıyor.

Salı haset, binlerce çalışan Washington eyaletinde mevcut Everett fabrikasında toplanarak uçağa veda etti.

Burası, 1967’den beri 747’lerin üretildiği fabrikaydı. Havacılık konusuna özel demet duyan ve kendisi bile pilotluk yapabilen aktör John Travolta üstelik fabrikadaki veda törenine katıldı.

Qantas Havayolları elçisi da olan Travolta, pilotluğu birlikte 747-400 tipi uçakta öğrendiğini anlattı:

“Bu, ticari uçuş işleyen pilotların arz ayrıntılı müddet gördüğü ve genişlik edisyon eğitimdi.”

Kalabalığın beyninde 1960’larda uçağın geliştirilmesine katkıda kâin “yabansı takım” adına adlandırılan ekipten insanlar üstelik vardı.

Son 747’nin yapımı 7 Aralık’ta bitti. Teftiş, uçuş testleri ve sonuç bire bir nöbet elan boyandıktan sonra Saten’a tasdik edildi. Atlas, 747’yi kargo uçağı namına kullanacak.

Sadece 28 ayda tasarlanan Boeing 747, iki koridori olan ilk uçaktı ve 1970’te, şu zaman çalışmayan Pan Vulva havalayolları marifetiyle ilk kez kullanılmıştı.

Boeing’in geleneksel yerine en fazla satılan ürünlerinden olan 747, akıbet yıllarda hem kişi şirketinin hem bile Avrupalı rakibi Airbus’ın henüz az mahrukat tüketen ve elan iri kârla etkin uçaklar üretmesi sebebiyle arzu sıkıntısı yaşamaya başlamıştı.

2020’üstelik Boeing, 747 üretimini durduracağını açıkladı. Yer nazik bakir tepkili uçak uçağı 777X’in kullanıcılara teslimi ise gecikti. 2025’e kadar de piyasaya çıkması beklenmiyor.

Share: