Bolu’birlikte sudan zehirlenen güç sayısı 112’ye yükseldi

Bolu’birlikte sudan zehirlenen dirilik sayısı 112’ye yükseldi

Bolu merkeze mecbur Yuva köyünde içme suyundan zehirlenerek hastaneye başvuranların sayısı 112’ye ulaştı. Aralarından çocukların dahi olduğu hastalardan 60’ı taburcu edilirken, 52 hastanın tedavisi Bolu ve çevre illerde devam ediyor.

22.07.2022 14:59 Serencam Güncelleme: 22.07.2022 15:17
Fen Kaynağı: İHA

A A
Abone ol Google News’dahi Paylaş FlipBoard’bile Paylaş

Malumat devam ediyor

Haberin devamı

Veri devam ediyor

Haberin devamı

Bolu Valisi Erkan Kılıç, içmece suyundan meydana mevrut zehirlenme olayına ilgili adli ve yönetimsel sürecin başlatıldığını belirterek, “Tahlillerin sonuçları bölük hizip çıkıyor amma burada açık tabloyu görmemiz lazım. Sudaki mikrobun yekpare yerine bozukluk kaynaklandığını görmemiz gerekiyor. Şu aşamada sebebini hikâyelemek üzere erken” dedi.

“SAĞLIK DURUMLARINDA İYİLEŞMELER VAR”

Konuyla ilgili açıklama işleyen Bolu Valisi Erkan Tığ, “Salgının başlamasından itibaren İl Özel İdaresi, Keyif Müdürlüğü ve valiliğin diğer birimleri çabuk bir şekilde olaya müdahale ettiler. İlk ilkin suyun kullanılmaması noktasında vacip tembihat yapıldı, depoların temizliği yapıldı. Bunun yanı sıra umum depoları temizleyelim dedik. Kaymakamlarımız, İl Özel İdaresi ve keyif teşkilatımızla sair depolarımızı bile temizliyoruz. Zaman itibariyle dirimlik tehlikesi olan hastamız bulunmayan. Sabah hastanede çocukları ve balaban hastaları konuşma ettim. Onların durumlarında iyileşmeler var. İnsanların gülmeye başlaması bizi kıvançlı etti. Başka hastanede olanlar bile güdük sürede tedavi olacaklardır” dedi.

“KESİN SUDAN KAYNAKLI”

Zehirlenmelerin sudan kaynaklı olduğunu fakat suyun illet etkilendiğinin belirlenmesi için çalışmalarını devam ettiğini tamlayan Tığ, “Bu hastalığa sebebiyet veren bulgularla ait de su kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Kesin sudan kaynaklandı. Onların numuneleri üstelik alınıyor ama burada ayrıksı bir karışım yahut eksantrik aynı şeyden akarsu etkilenmiş kabil mi noktasında tetkikat bitmeme ediyor. Bununla ilgili adına köyümüzde sağlık yönünden gerekli tedbirler alındı. Saf akarsu dağıtımı yapılıyor. Zaman itibariyle kontrollü adına akarsu vermeyi düşünüyoruz. Tabi onların üstelik tahlilleri yapılacaktır. Çalışmalarımız devam ediyor. Şuan hâl iyiye akla yatkın gidiyor. Amma yer illerde diyalizde çocuklarımız var. İnşallah onlar da diyalizden kurtulurlar” diyerek konuştu.

Vukuf bitmeme ediyor

Haberin devamı

Bilgi devam ediyor

Haberin devamı

SORUŞTURMALAR SÜRÜYOR

Adli ve yönetsel soruşturmaların bitmeme ettiğini kaydeden Ilbay Kılıç, “İdari ve adli proses başladı. Onlar adli kendisine zat süreçlerini yapıyor. Tığ birlikte kişi araştırmalarımıza başladık. Sonuçlarını da göreceğiz. Tahlillerin sonuçları hizip hane çıkıyor amma burada kemiksiz tabloyu görmemiz lazım. Sudaki mikrobun kül olarak hastalık kaynaklandığını görmemiz gerekiyor. Şu aşamada sebebini bildirmek için er” ifadelerini kullandı.

Bolu’üstelik zehirlenen kişi sayısı artıyor

Share: