Borsa haset rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzde 2,43 kazançla 4.467,10 puandan tamamlayarak yekpare zamanların en yüksek günce kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü arz efdal seviye rekorunu 4.498,30 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, geçmiş kapanışa bakarak 106,14 nokta artarken, toplanmış prosedür hacmi 105,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,82 ve ana ortaklık endeksi yüzdelik 2,61 değer kazandı.

Sektör endeksleri ortada bildirme çok kazandıran yüzdelik 6,03 ile maden, temel sanayi, yeryüzü çok gerileyen ise yüzdelik 1,20 ile söylenegelmiş kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

ABD’birlikte enflasyon verilerinin beklentilerin altında bir durum izlemesiyle pay piyasalarına pozitif aynı tempo hakim oldu.

Ülkede zaman açıklayan verilere göre, Tüketici Bedel Endeksi (TÜFE), ekimde aylık bazda yüzdelik 0,4 ve almanak bazda yüzde 7,7 artarak beklenenden çok yavaşlama kaydetti.

Analistler, kripto servet piyasasına müteveccih endişeler, Çin’da artan hikâye sayıları ve ABD’üstelik meydanlık Kongre seçimine ilgili belirsizliklerin etkilerinin küresel pay piyasalarında izlendiğini rapor etti.

Yarın mikro içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretimi, ancak dışında ise Almanya’da enflasyon, İngiltere’üstelik nema, ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi’nin öne çıkacağını tamlayan analistler, beceri açıdan BIST 100 endeksinde 4.500 puanın direnç, 4.280 ve 4.220 seviyelerinin bindi konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Para Ödemeler Dengesi Ümit Anketi’ne katılan ekonomistler, akan işlemler hesabının eylülde 2 milyar 632 milyon dolar berrak vermesini bekliyor. Ekonomistler, 2022 böylelikle ise cari amal hesabının 51,5 bilyon dolar vazıh vermesini aritmetik ediyor.

Takvim etkisinden arındırılmış uran üretim endeksinin eylülde aynı geçmiş yılın bir dönemine bakarak yüzdelik 2,9 artmasını muntazır ekonomistler, arındırılmamış sanayi istihsal endeksinin birlikte almanak bazda yüzdelik 3,1 artacağını öngörüyor.

Share: