Borsa işlemlerinde yolsuzluk yaptıkları öne sürülen 5 yabansı tutuklandı! 5 milyar lira kar yapmışlar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesine İstanbul Finansal Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda yakalanan 8 şüphelinin işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerin arkası sıra adliyeye gönderme edildi. Sormaca savcılığına çıkarılan 8 şüpheliden Mehmet Akdere’nin üstelik aralarında bulunduğu 5’i, tutuklanmaları talebiyle hakimliğe gönderildi. Özge 3 şüpheliden 2’sine sıkıntılı dışına depar yasağı ve ikametine arz yakın karakolda rastgele hafta imza atma, benzeri şüpheliye ise “konutu ayrılma etmeme” şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanması istendi.

5 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Nöbetçi Barış Ceza Hakimliğine çıkarılan şüphelilerden Mehmet Akdere, Soylu Kaan Karayal, Kağan Gençoğlu, Ahmet Duygusal Teoman ve Sulh Aşçıoğlu, sorgularının arkası sıra Resülmal Piyasası Kanunu’ndaki “piyasa dolandırıcılığı” suçundan tutuklandı. Hakimlikte sorgulanan özge 3 keleş ise adli arama şartıyla serbest bırakıldı.

SEVK YAZISININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, tutuklanmaları arzu edilen şüpheliler üzerine sormaca savcılığı yoluyla hakimliğe gönderilen atıf yazısının detayları ortaya imdi. Yazıda, şüphelilerin Borsa İstanbul Laedri Şirketi Vezneci Endeksini oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ilgili vadeli iş piyasalarında hesaplarından gerçekleştirdikleri prosedür hacimlerinin oldukça erdemli olduğu bildirildi. Şüphelilerce eşit yükseltici ve kendi kendine kopça işlemler yapılarak oluşan hisse piyasasının sentetik bir ortalık haline getirildiği, sonunda bankacılık sektörü paylarına faziletli arzu olduğu izleniminin verildiği dökme yazıda, yoğun ve daima alışveriş işlemleri ile piyasada hakimiyet kurulduğu anlatım edildi.

Yazıda, behre fiyatlarının belirlenmesinde çalışkan hareketlerde bulunulduğu, eş anlı namına ilişik bankacılık sektörü payları vadeli iş piyasasında ince kondisyon alındığı belirtildi. Banka paylarında yükseliş olacağı beklentisi ve algısının oluşturulduğu kaydedilen yazıda, nasip piyasasında paralel yapılan alımlarla tıpkısı payların ışıltı çevre değerlerinin takma tıpkısı biçimde artırıldığı, yatırımcılara fiyatların ışıltı piyasada bile yükseleceği beklentisinin verildiği, bu yolla seçkin iki piyasanın birbirini etkileyerek fiyatların yükseltilmesine kat açıldığı anlatıldı.

GRUP HESAPLARINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞLEM HACMİ YAKLAŞIK 30 MİLYAR LİRA

Borsa İstanbul’bile son dönemlerde meydana mevrut yükseliş sonrası apansızın koca baskısıyla oluşan manipülatif olaya sebebiyet veren emanet ve kurumlarla ilgili olarak Anamal Piyasası Kurulu (SPK) marifetiyle hazırlanan tabir üstüne İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın detaylarına ulaşıldı. Soruşturma kapsamında, şüphelilerin hele Borsa İstanbul’de Vezneci Endeksi’ni oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ilişik vadeli muamele piyasalarında alçak muamele yaptıkları belirlendi.

Üç mahiye dönemde BIST Banka Endeksi paylarında ve bu payların dayanaklık etmek geçim olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde, grup hesaplarından gerçekleştirilen prosedür hacimlerinin kısaca 30 bilyon liralık olduğu, kıymet yükseltici ve bizatihi kendine çapraz amal yaparak oluşan behre piyasasının sentetik haline getirildiği belirleme edildi. Yaptıkları işlemlerle bankacılık sektörü paylarına faziletkâr dilek olduğu izlenimini veren şüphelilerin, aheste ve daim alım satım işlemleriyle piyasada hakimiyet kurarak nasip fiyatların belirlenmesinde çalışkan hareketlerde bulundukları anlaşıldı.

Vezneci paylarında yükseliş olacağı beklentisi ve algısını oluşturan şüphelilerin, behre piyasasında paralel yapılan alımlarla ayni payların ışıltı meydan değerlerinin protez tıpkısı biçimde artırılarak yatırımcılara fiyatların ışıltı piyasada dahi yükseleceği beklentisini verdikleri belirlendi.

ŞÜPHELİLER YAKLAŞIK 5 MİLYAR LİRA KAR, 1 MİLYAR LİRA ÜSTELIK KÖTÜLÜK ETTİ

Bu yolla seçkin iki piyasanın birbirini etkileyerek fiyatların yükseltilmesine kat açan şüphelilerin, eylemlerini organize ayrımsız şekilde gerçekleştirdikleri belirleme edilirken ilişik esham ve paylara ait vadeli muamelat sözleşmelerinin şişman çoğunluğunun zanlıların mülkiyetinde olduğu anlaşıldı. Anket kapsamında, zanlıların organize ve örgütlü kendisine Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde tanımlanan “işlem bazlı etraf dolandırıcılığı” suçunu işlediklerini değerlendirdi. SPK uzmanlarınca yapılan icraat kapsamında şüphelilerin realize karlarının 2,5 milyar teklik, elde edilen toplanmış us ise kısaca 5 milyar liralık olduğunu belirlenirken fakat piyasada yaşanan sert düşüşler nedeniyle tahminî 1 bilyon teklik engel oluştuğu değerlendirildi.

MALİ SUÇLARLA SAVAŞ EKİPLERİ AMELIYAT YAPMIŞTI

Borsa işlemlerinde düzenleme ve kombinasyon biçimde yolsuzluk yapıldığı ve Sermaye Piyasası Kanunu’na uymazlık edildiği iddiaları konusunda başlatılan soruşturma kapsamında haksız alacak sağladığı belirlenen 10 keleş karşı yakalama kararı verilmişti. İstanbul Finansal Suçlarla Mücadele Büro Müdürlüğü ekiplerince İstanbul, Ankara, Muğla ve Balıkesir’üstelik belirlenen 17 adrese planlı operasyonda 8 sakil yakalanmıştı. Firari 2 şüphelinin ise elverişsiz dışında olduğu belirlenmişti.

Share: