Bozkurt ilçesindeki selin nedenleri ve alınabilecek tedbirler araştırıldı

Manisa Heybet Bayar Üniversitesi (MCBÜ) aracılığıyla, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan hâkim felaketinin nedenleri ve alınabilecek tedbirleri fayrap etmek üzere çalışma yürütüldü.

MCBÜ Demirci Patika Yüksekokulu Coğrafi Bilgelik Sistemi Bölüm Başkanı Dr. Osman Salih Yılmaz??????? ve akademisyenlerce yapılan çalışmada, güzeşte yıl 11 Ağustos’ta dağ yağışın arkası sıra Ezine Çayı’nın taşması sonucu ilçenin su altında kalmasına, can kayıplarının beraberinde metanetli haddinden fazla aile ve gelişim yerinin engel görmesine neden olan başat felaketi bir nice kritere göre incelendi, Kastamonu’da sivri açısından riskli alanlar tayin edildi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarında coğrafi hikmet sistemleri ve açıktan algılama tekniklerini kullandıklarını söyledi.

İlk etapta Sentinel-2 peyk görüntülerinden lüks alanlarının belirlendiğini anlatan Yılmayan, baş döndürücü duyarlılık haritasının hazırlanması için 11 kriter ortaya koyduklarını belirtti.

Yılmaz, baran, sızıntı ve yüksekliğin yer riskli üç ölçüt olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Tıpkı zamanda nehre olan ara, lüks risk kıymetlendirme açısından oldukça balaban. Alelhusus ırmak yatakları ve etrafında yapılaşma açısından riskli alanlar vardı. Hava Bilgisi uydularından elde edilen verilerden üretilen baran haritasına göre, şehrin hele günindi kısımlarının baran açısından elan kilolu bölgeler olduğu anlaşılıyor. Bu bölgeler henüz çok risk altında. Ayrıca şehrin hepsi dikkate alındığında neredeyse umum nehir yatakları ve Daday, Azdavay, Cide, Şenpazar, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Bozkurt ve Ağlı ilçeleri katmerli açısından riskli alanlar.”

Çalışmada faziletkâr risk sınıfına giren alanın 128,72 kilometrekare yerine hesaplandığını nâkil Yılmayan, bunun bilcümle alanın yüzdelik 0,99’u olduğuna işaret etti.

Çok erdemli risk sınıfındaki 6,89 kilometrekarelik alanın ise kül alanın yüzdelik 0,05’ine denk geldiğinin hesaplandığı bilgisini paylaşan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Bu iş ile kamu Kastamonu ilinin begayet duyarlılık haritası ortaya konuldu. Alelhusus yeğin gibi duygusal ve mal kaybına illet olan kıran bölgelerinde müfrit duyarlılık haritalarının üretilmesi, dümen ve önemli planlama açısından oldukça koskocaman. Bu haritalar er uyartı sistemleri, taşkınlara aceleci engelleme, güvenli alanların önceleri belirlenmesi, gerekirse barınakların tasarlanması, taşkından sığınma üzere ehemmiyet taşıyor. Antrparantez oluşturulan ötede duyarlılık haritalarına göre alınacak önemli önlemlerde şehir planlamacılar, mimarlar, harita mühendisleri, inşaat mühendisleri, yer bilimi-jeofizik mühendisleri, belde mühendisleri kadar ilişik vukuf alanlarının multidisipliner yaklaşımla akım etmesi sağlanabilir. Böylelikle alınacak kararlar, ilmî ve hâkim felaketiyle mücadelede geleceğe müteveccih nitelikte olacaktır.”

Yılmaz, çalışmanın “Acta Geophysica” ilmî dergisinde makale olarak yayımlandığını dile getirdi.

Share: