Bu yayladaki hep geçimini kazdan sağlıyor

Bu yayladaki bütün geçimini kazdan sağlıyor

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde kâin Güvenocak köyü yaylasına yazları giden tümce, geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında bulunan Güvenocak köyü yaylasında yazlarını geçiren köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor.

Yaklaşık 40 hanenin çıktığı yaylada tümce denyo işiyle uğraşıyor. Tahtası Eksik etinin lezzetli olmasının en cesim sebebinin doğal göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların doğal ortamda beslenmesi. İl geneli ve memleket dışından ise denyo etine vahim rabıta var.

Güvenocak köyünde ikamet fail ve kazcılık işleyen Gönüllü-Aşk Durak maraba, kalın kafalı etinin lezzetli olmasının en koskocaman sebebinin tabii ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını lezzetli olduğundan periferi bütün karye halkının inikat kaynağı haline gelen kazcılığın birden yayıldığını belirterek, “3 bin şerha kazımız var karye kendisine. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü’nde yetişmeleri. Yaylada 1 kamer beside kaldıktan sonra kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Hazır yem kullanmıyoruz, natürel ortamda besleniyorlar” şeklinde konuştu.

Share: