Bülent Kuşoğlu: “Ankara Serian Hükûmet Merkezi Olmaktan Uzaklaşıyor”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, “Yakın zamanda bir Ankara beyefendiliğinden, tıpkı Ankara düzenliliğinden bahsedilirken maalesef şimdi Ankara’bile bir nice açıdan değişik illerimize uydu. Asayiş açısından, kültür açısından sıkıntıları olan bir vadi haline geldi. Ankara çabucak başşehir olmaktan uzaklaşıyor” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Yokluk Köse ve Polatlılı muhtarları temsilen 9 mahalle muhtarının sorunlarını dinledi. Kuşoğlu ardından Ankara Meclisi-Başkent Anadolu Platformu Yönetimi ve Başkent Ankara ve Küçük Asya Konfederasyonu (BAŞKON) Başkanı Mehmet Akyol’u kabul etti.

Ziyarette mütekellim BAŞKON Başkanı Mehmet Akyol şunları söyledi:

“BAKANLIKLA GÖRÜŞMEDEN SONRADAN TÜRKİYE’NİN ŞANS ÇİZGİSİNİN DEĞİŞMEYECEĞİ KANAATİNE VARDIM”

“Güzeşte Mekân Kentçilik Nazır Yardımcısıyla görüştük. O görüşmeler esnasında enteresan durumlarla karşılaştık. Ilkokul yabanlık aynı takım ati dediler. Hükümet bir paket çıkarttı diyor kim: ‘Şehirlerde evi olmayanlar amacıyla arsa verilecek, familya yapanlara birlikte emniyet verecek’ diyor. Kime veriyor şehirdekilere. Kars’a, Ardahan’a, Karadeniz’e namevcut, Türkiye’nin hiçbir yerine bulunmayan. İstanbul’dan başlıyor, İstanbul üzere on ayrımsız büyükşehir belediyesinde eğleşme eden ve evi sıfır vatandaşlara veriyor. Bu bağlamda bakanlığa Ankara Meclisi Genel Başkanı namına, ‘Bu adalet ve hakkaniyete münasebetsiz sakıt tıpkısı durum. Hala şehircisiniz, şehirleri mahvettiniz. İstanbul’u yaşanmaz site yaptınız, köyleri bitirdiniz. Büyükşehir Şehremaneti Yasası’yla gelişigüzel tarımı, hayvancılığı bitirdiniz bibi elan hükümsüzlük, hakkaniyetsizlik yapıyorsunuz’ diye ayrımsız alfabe yazdım. Bana döndüler, ‘Sayın bakan yardımcımızla sizi yarın görüştüreceğiz’ dediler. Dün bizi görüştürdüler. Güzeşte o görüşmeden sonralari ego Türkiye’nin nasip çizgisinin değişmeyeceği kanaatine vardım.

“HEP KÖYÜNE GİTMEK İSTİYOR”

Oraya ekin seviyesi çokça faziletli arkadaşlarla gittik. Bulgu adına Sayın Bakan bize, ‘Eğer tığ köylere hizmet götürürsek, köylere sülale yaparsanız o köylere emekliler üç ay gidecekler hangi ekecekler ne biçecekler’ dedi. Bulunmayan böyle tıpkı şey bütün köyüne gitmek istiyor. Ankara’nın Kuzey’üstelik en üst köyünde iki sene önce 150 haneyken şu anda yöntemince 242 kademe reşit. Gitmek ki hep köyüne dönmeye başlamış.

“ÇİFTÇİ TOPRAĞA, TOPRAKTA ÇİFTÇİYE KÜS VAZİYETTE”

Bu çıban yapısı değiştirilmediği müddetçe Türkiye’nin çokça elan mankafa gideceği kanaati hasıl oldu. Sayın umumi başkanlar başka müzakerat yapıyorlar amma Anadolu insanı mahsun, Rum insanı iyesiz. Rençper toprağa, toprakta çiftçiye dargin vaziyette. Gelişigüzel taraf otlak reşit. Köylerde bizim atalarımızın dedelerimizin yaptırmış olduğu çeşmeleri gasp etmişler. Köy hukuksal kişiliğine ilişik arazileri gasp etmişler. Tıpkısı kısmını Milli Emlak almış, bir kısmını üstelik belediyeler almış. Bizim atalarımızdan, dedelerimizden kalık arazilerimizi sattılar. Idraksiz imdi devlete küstü, inanmıyor. Devlet, ‘bedava mal vereceğim kadın alın’ diyor. Hoşgörüsüz formalitesinden korkup almıyor.

“İSTANBUL KAFASIYLA TÜRKİYE’Yİ, ANADOLU’YU İDARE ETMEK DÜŞÜNCESİNDELER”

İktidar partisinin daha çok durumu beyninde. İstanbul kafasıyla Türkiye’yi, Küçük Asya’yu tedvir etmek düşüncesindeler. Toprağa bilmedikleri, ayakları yer görmediği üzere. Bibi elan o ev kafayla gidiyorlar. Istihsal, hayvancılık bitti. vaktiyle Bulgaristan’dan sapı sapanı, hitit, hayvanı ithal ettik hep bunlara rağmen akılları başlarına gelmiş değil.”

Akyol’dan bilahare mütekellim Kuşoğlu ise şunları söyledi:

“MAATTEESSÜF KÜÇÜK ASYA İHMAL EDİLİYOR”

“Maalesef Küçük Asya boşlama ediliyor. Bu dönemde amme yatırımlarının ve yap-işlet-devret yatırımlarının toplanmış olarak yüzde 60’ı İstanbul’a ve Marmara Bölgesi’hangi işlenmiş. Envestisman yapanları alkışlarız ama bu yatırımların saha seçimlerinin da akilane yapılması lazım. Anadolu’nun birlikte boşlama edilmemesi gerekiyor. İstanbul’a üçüncü tıpkısı güreşçi köprüsü yapıldı, İstanbul’a üçüncü bire bir havaalanı yapıldı biri kapatıldı, İstanbul’a Marmaray yapıldı, Avrasya Tüneli yapıldı. Çanakkale’de tıpkısı güreşçi köprüsü daha var. Bunlarla bu arada Marmara Bölgesi’ne Türkiye’deki yatırımların yüzde 60-70’i mamul.

“HİÇBİR YERDE DALAN BANKALARI BAŞKENTİN DIŞINDA OLMAZ”

BERABER birlikte Ankara’dan maatteessüf birçok hükûmet merkezi kurumu, başkentte olması gereken çekicilik İstanbul’a taşındı. Bunları siyaseten söylemiyorum, tıpkısı Ankaralı olarak söylüyorum üzüldüm. Hiçbir yerde Merkez Bankaları başkentin dışında gayrimümkün. İstanbul Finans Merkezi bahanesiyle İstanbul’a makbuz. İnternetin olduğu yerde Ankara evet de İstanbul’dahi yapılması beyninde tek ayırt yoktur. Tarz Bankası’nın, Tarım Bankası’nın, Evkaf Bankası, Halk Bank onlarla bir nice gurur, bünye İstanbul’a gitti, gidiyor. Bunların büyük hükümsüzlük olduğunu düşünüyorum. Hem hükûmet merkezi üzere hem bile Küçük Asya için yanlışlıktır.

“ANADOLU BOŞALIYOR, RUM KÖYLERİ BOŞALIYOR. BU İSTİHDAM SORUNU, GÜVENLİK SORUNU ÇIKARIYOR”

Anadolu boşalıyor, Rum köyleri boşalıyor. Bu istihdam sorunu, güvenlik sorunu çıkarıyor. Bu geçmişten mevrut kültürümüzün sıkıntıya girmesine bozulmasına etmen oluyor. Aceleci ayrımsız şehirleşme, yetişek verememe, sindirememe durumunda sıkıntılara sebep oluyor. Henüz mümasil zamanda ayrımsız Ankara beyefendiliğinden, bir Ankara düzenliliğinden bahsedilirken maalesef şimdi Ankara’da bir nice açıdan diğer illerimize peyk. Güvenlik açısından, kültür açısından sıkıntıları olan benzeri saha haline geldi. Ankara tezce başşehir olmaktan uzaklaşıyor. Ankaralılık ruhu üstelik oluşturamadık, ayrımsız Ankaralılık birlikteliği bile oluşturamadık. Bunun arz eke gerekçelerinden birisi bile iktisadi sebeplerdir. Bunların düzeltilmesi gerekir. Ardahan’dan, Kars’tan oradaki yaylaların hepsi boşalmış durumda. Doğru aklık hayvan yok, yetiştiricilik bulunmayan, tarım yapılamıyor. Acilen üreten bire bir ülke olmaktan uzaklaşıyoruz. Kentlerde birlikte ona paralel kendisine fabrikalar açılmıyor maalesef, hele amme aracılığıyla yapılan kamu yatırımları, amme fabrikaları namevcut. İstihdam da dava oluyor, aylak sayısı zamanla artıyor, eğitilmiş işsiz sayısı artıyor. Nedeniyle üstelik sıradan benzeri sıklet oluyor. Bu sıkıntılar ekonomiktir, kültüreldir, ahlakidir, güvenlik problemidir.”

KUŞOĞLU, MUHTARLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Kuşoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Ihtiyaç Köse ve Polatlılı muhtarları temsilen 9 mahalle muhtarının sorunlarını dinledi.

Kargalı Muhtarı Utkulu Çevik, köy yaşantısı sürdüklerini, buna denk site yetkileri ile sınırlandıklarını, köy muhtarlığındaki yetkilerinin şişman site yasası ile tamamen ellerinden alındığını veca yandı. Polatlı İlçesi karye muhtarları kez ve alelhusus akarsu sıkıntısından yakındı. Gizliden Gizliye akarsu kullanımının cezalarının dar ve sinsice akarsu kontrollerinin rabıtalı yapılmamasından şikâyetçi muhtarlar, isteklerinin Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Yavaş’a iletmesi ricasında bulundular.  Muhtarların akarsu tankeri dahil kez ve bilcümle site yasasında yetki artırımı ile ait talepleri amacıyla himmet edeceğini tamlayan Kuşoğlu, “ABB Başkanımız Mansur bati yılların biriktirdiği sorunları zaten biliyor. Çözüyor. Rast taleplerinizi kendisine ileteceğim” dedi.Share: