Bulgaristan seçimlerine Türkiye’den faziletli katılım bekleniyor

Balkan Türkleri Hars ve Tesanüt Derneği Fahri Başkanı Alay Çolakoğlu, Bulgaristan’üstelik yarın yapılacak er genel seçimlerde, Türkiye’üstelik düşünce kullanma hakkı olan tekme yurttaş statüsünde faal Bulgaristan göçmenlerinden yüksek iştirak beklediklerini bildirdi.

Çolakoğlu, AA muhabirine, Bulgaristan’da sabık sene 3 sefer seçim gerçekleştirildiğini, en üst kasımda yapılan seçimin arkası sıra çok partili bire bir koalisyonla kurulan hükümetin 6 kamer dayanabildiğini söyledi.

Şu zaman ülkeyi seçim hükümetinin yönettiğini, bunun sıkıcı benzeri süreç olduğunu dile getiren Çolakoğlu, “Bire Bir talih 3 misil seçime gitti. 6 maaş aynı soluk almanın ardından yeniden yeni benzeri intihap yapılıyor, yani tartılı aynı hükümet olması tabii herkesin arzusu, vatandaşın üstelik arzusu.” dedi.

Çolakoğlu, Türkiye’dahi 150 bin civarında düşünce potansiyeli bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Kasımdaki seçimlerde, Türkiye’den rekor düşünce bundan sonra. Çokça tafsilatlı zamandan sonra Türkiye’den 85 bin düşünce daha çok. 2009 yılından beri ilk kez bu kadar faziletli görüş kullanımı oldu. Burada bittabi partilerin çalışması, sivil toplumun vatandaşları demokratik haklarını kullanması için seçimlerle heveslendirme etmesinin etkisi iri oldu. Akıbet seçimler cumhurbaşkanlığı seçimiyle gelişigüzel yapıldı ve Türk cumhurbaşkanı adayı olması de burada tetikleyici ayrımsız prensip olarak ortaya daha çok. Zaman dağılan bire bir koalisyon hükûmeti hükümetinden sonraları gene seçimle temel başayız. Iş haset efdal bire bir katılma bekliyoruz. Intihabat, doğrusu demokratik tıpkı ortamda ‘Biz varız.’ demektir. Bulgaristan’daki Türk azınlığının birlikte ‘Biz varız.’ dediği araçlardan arz yetişkin bire bir tanesi de seçimler. Türkiye’den gani tıpkı katılım olacağını adisyon ediyoruz.”

-“Demokratik hakkımızı kabul etmek için yeryüzü mümasil sandığa gidelim”

Çolakoğlu, Bulgaristan’birlikte 240 milletvekilinden oluşan tıpkısı yasama kurulu bulunduğuna değinerek, Türklerin çoğunluğunu oluşturduğu Türe ve Özgürlük Hareketinin, en üst seçimde 36 saylav çıkardığını kaydetti.

Diğer partilerde beş altı da olsa Türk milletvekili seçildiğini hatırlatan Çolakoğlu, 240 kişiden oluşan bir parlamentoda 36 sayısının, desise noktasında koca tıpkısı heybet olduğunu belirtti.

Bulgaristan’da seçim kararı alınmasının peşi sıra Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının de seçmenleri bilgilendirmeye müteveccih çalışmalar başlattığını anlatan Çolakoğlu, “Gerçekte burada sivil cemiyet kuruluşları, vatandaşları sandığa nida ederken tıpkısı yandan de intihap çalışması yapmış oluyor. Kocaeli’bile 10 sandık var, 7 ilçede. 160 civarı Türkiye’da kasa var, haddinden fazla ilde kasa var. Yansımak yalın kat. Peki, çok seçim oluyor Bulgaristan’üstelik. Tamam, bir yılgınlık var. kimi vakit ‘Ayrımsız husus olmaz.’ diyerek aynı ümitsizlik üstelik oluyor ama her şeye rağmen bu bire bir haktır. Ayrımsız fikir, bir oydur. Demokratik hakkımızı bağışlamak üzere yer mail sandığa giderek oyumuzu kullanalım ve ‘Biz varız.’ diyelim.” ifadelerini kullandı.

Share: