Bulunmaz Hastalıkların Geleceği Yetkinlik Merkezleri Sempozyumu başladı

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi aracılığıyla gerçekleştirilen “Eşsiz Hastalıkların Geleceği Mükemmeliyet Merkezleri Sempozyumu”nda tanıdan tedaviye ilişkin alana yönelik tüm konular masaya yatırılacak.

Morfoloji binası Prof. Dr. Abdulkadir Noyan Konferans Salonu’nda başlayan ve dönem boyu bitmeme edecek sempozyumda, “Nadir Emraz Esenlik Hizmetinde Hisse Senedi ve Ati Vizyonu”, “Bulunmaz Hastalıklarda Klinik Araştırmalar”, “Avrupa’bile Eşsiz Hastalıkların Durumu” antetli oturumlar düz alıyor.

Sempozyumun açılışında konuşan TBMM Esenlik, Sülale, Emek ve Toplumsal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, akraba evliliklerine tutkun bulunmaz çor sıklığının Türkiye’de özge ülkelere nazaran henüz efdal olduğunu söyledi.

Bulunmaz hastalıkların birçoğunun tedavisinin bulunmadığını ancak bu alanda kullanılabilecek merhem çalışmalarına ilgilendiren araştırma-ihya faaliyetlerinin şişman ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Akdağ, buna müteveccih çalışmaların artırılması gerektiğini tabir etti. Akdağ, antrparantez bu alanda fariza yapan uzman hekim sayısının artırılmasının önemine bel etti.

Sağlık Vekil Yardımcısı Sabahattin Vazıh, Esenlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan ve 2023-2027 arasını kapsayacak “Kıymetli Hastalıklar Izleme Belgesi ve Eylem Planı” ile defa haritasının belirlendiğini aktardı.

Nadir hastalıklarda bakım kalitesinin ve tedaviye erişimin artırılabilmesi için büyük icraat yapıldığını anlatan Okumuş, kalıtım bilimi taramaların artmasıyla eskimemiş bulunmaz hastalıkların tanımlandığını dile getirdi. Aydın, eşsiz hastalıkların birçoğunun kalıtım bilimi kaynaklı olduğunu belirterek, genellikle araştırmalarda reçete firmalarının dolaylı evet de doğrudan sponsor olduğu ilmî araştırmaların şişman rolünün olduğunu kaydetti.

Işıklı, “Bizleri bu tereddütten yönetmek için mutlak merkezlere gerekseme var. Bu nedenle üniversitelerimizin kurduğu merkezlerin ve bu konudaki araştırmalarının çok kızıl olduğunun altını çizmek istiyorum.” dedi.

Yapılacak bilimsel çalışmalar amacıyla üniversiteleri desteklediklerine aksan eden Entelektüel, kıymetli hastalıklara ilişkin tedavi alternatiflerine müteveccih güç iş yapılması gerekliliğine bel etti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise kıymetli hastalıkların tıbbi, içtimai ve hesaplı yönden muhteşem bire bir düzlük olduğuna dikkati çekti.

Bu alanda yapılacak çalışmalara Ankara Üniversitesi adına bindi verdiklerini nâkil Ünüvar, mümasil zamanda cesim çalışmaların hayata geçirileceğini bildirdi.

Share: