Büyükşehir ile Kızılay Hastanesi işbirliğinde meme başı kanseri semineri

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Kızılay Hastanesi iş birliğinde karı personele müteveccih, ‘Meme Kanseri ve Sığınma Yolları’ konulu eğitim semineri düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Bilimi Ofis Başkanlığı ile Kayseri Kızılay Hastanesi gelişim birliğinde meme kanseri farkındalığı ihdas etmek için yetişek semineri verildi. Büyükşehir Belediyesi Divan Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, Kayseri Kızılay Hastanesi Umumi Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seyfi Akşehirli şehremaneti ve şirketlerinde etkin eş personele müteveccih ‘Meme Başı Kanseri ve Korunma Yolları’ mevzulu seminer verdi.

Op. Dr. Akşehirli, kadın personelin pahal ilgi gösterdiği seminerde meme kanserinin yüzde yüz tedavisi olan aynı hastalık olduğunu belirterek, katılımcılara bahis ile ilişik sokum yaptı. Akşehirli, meme kanserinin sunu koca özelliğinin er kişileştirme olması olduğunun altını çizerek, “Yüzdelik beniz tedavisi var derken sunu nazik şartı erken teşhis edilmesidir. Pembe kurdele arsıulusal farkındalık simgesi adına maruf. Rastgele 8 kadında 1’inde meme başı kanseri oluşmaktadır. 1970’lerde herhangi bir 13 kadından 1’inde, 1990’larda seçme 11 kadından 1’inde ve akıbet yıllarda rastgele 8 kadından 1’inde meme başı kanseri görülmektedir. Bu azgın ayrımsız orandır, bu büyüklüğünde sık tanıdık aynı hastalığı sermek tür değildir. Sürekli jandarma olmalıyız” diyerek konuştu.

Bu kabil kanserin hoppadak kadınlarda değil, erkeklerde bile görülebildiğine dikkat çeken Op. Dr. Akşehirli, “Kadınların yüzde 1’i büyüklüğünde erkeklerde görülür. Anbean sıklaşacak üzere görülüyor. Mümasil akrabalarında bicik kanseri olanlar, ayrıksı memesinde kanser geçirmiş olanlar, sayı görmeye 12 yaşından ilk başlayanlar, doğum yapmamış olanlar, çocuklarını emzirmemiş olanlar, önce doğumunu 30 yaşından sonradan yapanlar, menopoza 55 yaşından sonra girenler ile çok sigara yahut etanol alanlar, aşkın ağır sıklet kadınlarda meme başı kanseri oluşması ihtimali henüz fazladır” ifadelerini kullandı.

Kayseri Kızılay Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seyfi Akşehirli, meme kanseri ve dehalet yollarını anlatırken, kürsüye Ayşe Coşkun Algün’ü çağırma etti. Meme kanserine farkındalık tesis etmek amacıyla pembe kurdele takarak, kadınlara yaşadığı tecrübeyi anlatan Algün, esasen geçen bir hastalık yerine deneme paylaşımında bulundu.

7 sene önce meme başı kanserine yakalandığını ve bu hastalığı yendiğini anlatan Ayşe Ateşli Algün, “Katiyen korkmayın, ben başardım, siz üstelik başarabilirsiniz. Sonunda ruhlu kadın zihayat erat, zinde kadın kıpırdak eş ve yaşayan avrat dallı güllü toplumları oluşturur. Hepinize çokça teşekkürname ediyorum” dedi.

Algün bu çor ile mücadelede ailedeki moralin, motivasyonun ve şefkatin önemine birlikte belen etti. – KAYSERİ

Share: