Çanakkale Şehitliği’nden esinlendi, yegâne cins mezar hayalini gerçekleştirdi

Çanakkale Şehitliği’nden esinlendi, yegâne tür oyuntu hayalini gerçekleştirdi

Çanakkale Şehitliği’ne mümasil eş mahalle mezarlığı görenlerin dikkatini çekiyor

TRABZON – Yıllar evvel konuşma ettiği Çanakkale Şehitliği’nin düzeninden haddinden fazla etkilenen zahmetli hoca Neşat Köse, memleketi Trabzon’un Sazak mahallesinde tek nev mezarlık hayalini gerçekleştirdi. Mahalle sakinlerinin dahi desteğini kayran emekli öğretmenin 10 yıl evvel hayata geçirdiği bir tane kalem mezarlık hayali görenlerin ilgisini çekiyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesine kapalı Mersin mahallesinde kıpırdak emekli öğretmen Neşat Köse, yıllar geçmiş gitmek için gittiği Çanakkale’birlikte şehitliği ziyaret etti. Şehit kabirlerinin düzeninden etkilenen tekaüt hoca biricik cins çukur taşını köyünde birlikte hayata eylemek istedi. Emekli olduktan sonradan hayalini akdetmek talip Köse, biricik biricik mahalle sakinlerini konuşma etti. Mahalle sakinlerinin birlikte desteğini düzlük Köse, çukur yerlerinin krokisini çizdi. Kasaba düzenlemesi ve duvarların yapımı ile hayalini akdetmek üzere evvel adımı atan emekli hoca, şehrin değişik bölgelerinden mezarlığa arazi taşıdı. Mahalle sakinlerinin dahi kolları sıvamasıyla mezarlıkta belirlenen ölçülere göre kabirler yeniden düzenlendi. Yıllar süresince kesintili tıpkısı şekilde defin işleminin yapılması nedeniyle boş mezarın kalmadığı mahallede emekli öğretmenin hayali sebebiyle 130 nüsha abes oyuntu yeri daha kazandırıldı. Biricik makule çukur taşının de hayata geçirildiği mahalle mezarlığı görenlerin ilgisini çekiyor.

10 sene ilk hayalini gerçekleştirdiğini tamlayan emekli hoca Neşat Köse, “Öğretmenliğim sırasında Çanakkale’ye geziye gitmiştim. Çanakkale’da şehitlikleri dolaşırken oradakilerin çokça ahenkli olduğunu gördüm. Oradakilere göre bizim mezarlıklarımızı ağır aksak gördüm. Conkbayırı’ndan gelirken Anzaklar’ın, Fransızlar’ın mezarlarını gördüm. Çok düzenli çiçekler içeresinde. Mesleğim bitmeme ettiği üzere o zamanlar takatli ilgilenemedim ancak bu bende vazife kaldı. Emekli olursam müsait ant bulursam bunu zat mahallemde uygulamaya koyacağım dedim. Cidden 2012 yılında bu imkanı buldum. Mahallemdeki mezarların düzensizliğini fethetmek üzere benzeri faaliyete giriştim, böylecene bu kuzuluk getirdim. Bu ağıl gelirken dahi halkımızın alıştığı galiba benzeri akort var. Mezarlıklar düzensiz müesses kimi degaje, imkanı olan türbe şeklinde yapmış. Halbuki burası herkesin bedel olacağı bire bir kayran. Bunları vatandaşa anlatarak inandırma etmeye çalıştım. Müşkülat çektim amma böylecene başardım. Elan sonra vatandaşların da desteği ile bugünkü arkaç getirttik. Özlük imkanlarımı kullandım vatandaşların desteğini aldım ve bölgemizde eş benzeri şekilde bunu yapmaya çalıştık” dedi.

“Oyuntu yerlerinde oynama kayma yapmayacağımıza ikna ettim”

Mezarlığı görenlerin şaşırdığını dile getiren Köse, “Tahminî 10 sene önceki bunu başlattık. Şu anda burada 300’ün üzerinde mezar yeri var. Burasını düzenlemeye karar verdiğim antlaşma vatandaşlarda şöyle bir intiba vardı düzensiz olduğu amacıyla mezarlığımız tamam durumdaydı. Tümce ‘Oyuntu yeri namevcut ayrıksı bir yer mi alalım’ derken ego onlara ‘Hayır burada imkanımız de yerimiz da var fakat kesintili’ dedim. Bu düzeni yerleştirmemiz lazımdı. Tahakküm birlikte olsa inandırma oldular, o düzeni sağladık bu düzeni sağladığım devir 130 oyuntu yeri çıkmıştı. Şuanda 100 civarında boş yerimiz var. Hor kısımda okulun bulunduğu yerde bile bu düzenlemeyi yaptım. Orada üstelik 430 civarında çukur yerimiz var. Bunu görenler, çevreden, haricen gelenler ‘Bu elbette oldu’ demeye başladılar. Geçmiş bunun krokisini çizdim. Vatandaşa mezar yerlerinde oynama kayma yapmayacağımızı inandırma ettim. Filhakika gördüler kenarlardan ölçüler alarak hem mezarın yerini mesafelerini belirleme ettim. Eskiden oturmuş tek mezarın yerini kaldırmadık. Hepsinin biricik tek yerlerini başlıklarıyla yazdık krokisini hazırladık” şeklinde konuştu.

“Hoppadak öz bölgemizin insanı buraya defin oluyor”

Çukur taşlarının yegâne nev olduğuna ilgi calip Köse, “Mezarlığımızı gelip gören belediye yetkililerinden olsun dışardan gelenler olsun bittabi yapıldı diye sorup bilgiler alıyorlar. Bazen mahallelerden gelip ‘Bize üstelik apotr türlü misin’ diyerek taleplerde kâin oldu, biz da kendilerini gösterdik. Dışardan elden kendi bölgemizin insanı buraya defin oluyor. Bu bölgede doğanların bu semtlerde doğanların defin olabileceği tıpkısı düzlük. Burası dedelerimizin vakfı değme ücreti bulunmayan. Mezarlıklarımız yegâne antetli. İnşallah görenlere benzer olur, neslimize manevi değerlerimize benzeri katkısı adına düşündük ve yaptık. Allah baht etti becerdik. Komşularımızın desteği ile sonuçlandırmış olduk” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkısı Çanakkale şehitliğine benziyor”

Mezarlığı mahalle sakinlerinin imkanları ile yaptıklarını vurgulayan mahalle sakinlerinden Osman Saraç birlikte “Burası çokça ızdırap durumda dikenlik idi. Büyüklerimizin katkısıyla özlük imkanlarımızla bu hale getirdik. Temas şeyi kendimiz imkanlarımızla eğin gücümüzle yaptık. Dışardan yardım veren olmadı. Dışardan gelenler çok beğeniyor. Bir Çanakkale şehitliğine benziyor” derken, mahalle sakinlerinden Hüseyin Ahi ve Yılmaz Demirci ise “Mahallenin katkısıyla kendi imkanlarımızla bu kuzuluk getirdik. Çanakkale Şehitliği’ne benziyor, oraları andırıyor. Çanakkale’deki şehitliğe gittim gördüm bura birlikte tıpkısı üzere. Oradaki projeye akla yatkın yapıldı. Tanrı yapanlardan razı olsun. Mahallemizin yeryüzü iyicene yeri burası. Gelişigüzel cenazeye mevrut kesinlikle bittabi yapıldığını soruyor. Ilişki kardeşlik içerisinde başardık. Gelişigüzel şeyi öz gücümüz imkanımızla yaptık” ifadelerini kullandı.

Share: