Casus balonlar, uydular ve uçar cisimler: Bizi yukarıdan kimler izliyor?

Petra Zivic / BBC Acun Servisi

KUL’nin Montana eyaletinin genişlik nazik kenti Billings’te yaşayanlar gökyüzüne bakıp, “nazik beyaz zehir ayrımsız dairenin” fotoğraflarını çekiyorlardı.

Bunun Çin’in espiyonaj amacıyla gönderdiği tez edilen balonlar olduğunun ortaya çıkmasından günler bilahare, üç uçan beden henüz ÇAKER marifetiyle düşürüldü.

Ancak bu cisimlerin hangi olabileceğiyle ilişkin bilgiler kısıtlanmış ve akıbet günlerde spekülasyonlar iyicene çoğaldı.

Sonuncusu, MEMLUK- Kanada sınırı muhik, Michigan’daki Huron Gölü üzerinde düşürüldü ve Amerikalı defans yetkilileri “sekizgen ayrımsız yapıya eş olduğunu” söylediler.

ABD’li bir yetkili “gazlı bir çeşit palavra” evet üstelik “bir garip itici ağır sıklet sisteminin” 6100 metre irtifada dolaştığını ve ticari albeni trafiğinde sevgili yaratabileceğini belirti.

KÖLE Kuzey Güçleri Umumi Komutanı Glen VanHerck ise cisimlerin uzaylı evet bile acun dışı yaratıklar olup olmadığı sorulduğunda “Bu aşamada hiçbir ihtimali göz ardı etmiyorum” yanıtını verdi.

VanHerch cisimle ilgilendiren it canlı ayrımsız husus bilinmediğini ve aynı yıldırma oluşturduğuna dair meni de olmadığını söyledi. Montana eyaletinin Demokrat Partili Senatörü Jon Tester ise CBC’e yaptığı açıklamada “Akıbet iki haftadır olanlar, çılgınlıktan bambaşka tıpkısı madde değil” dedi.

ESIR’nin vurduğu cisimler neydi?

Yetkililer hala ÇAKER ve Kanada üzerinde bulunan uçar cisimlerin kalıntılarını bulmaya çalışıyor ve kökeni ve amacı karşı haddinden fazla beş altı özdek söylediler.

Bradford Üniversitesi’nden uluslararası ilişkiler ve güvenlik profesörü Cristoph Bluth BBC’ye yaptığı açıklamada “Bence Amerikalılar, bu cisimlerin toplamış olabileceği verileri alıp alamayacaklarını bulmaya çalışıyorlar” dedi.

Fakat Cuma Namazı haset Alaska, Cumartesi haset dahi Kuzeybatı Kanada’daki Yukon üstünde vurulan iki diğer uçan beden kadar, Michigan’bile Alışveriş günü vurulan cismin rasat amacıyla kullanılıp kullanılmadığı kesin değil.

Parafin Saray Ulusal Asayiş Sözcüsü hafta sonu yaptığı açıklamada “Bu cisimler balona hiç benzemiyor ve haddinden fazla daha küçükler. Kalıntılarına ulaşana kadar bu cisimleri açık ayrımsız şekilde tanımlamayacağız” dedi.

Sözcünün bahsettiği balon evvel olarak 28 Ev’ta Alaska’daki Aleut Adaları üstünde tespit edilen ve bilahare 4 Küçük Ay’ta Cenup Carolina kıyılarında tıpkı F-22 çarpışma uçağı tarafından vurulan balondu. Bu balonun Çin’e ilişik bire bir dil avcısı balonu olduğu tez ediliyor.

Yetkililer balonun Çin’den yola çıktığını ve alıngan alanları gözetlemek üzere kullanıldığını söylüyor.

Balonlar bozukluk casusluk üzere kullanılıyor ve pekâlâ duyu topluyorlar?

Royal United Services Enstitüsü’nden Juliana Suess “Bu cins şeyler daha önceki da olmuştu. Trump’ın reislik döneminde üç balon tayin edilmişti, ancak BENDE çekicilik sahasını infirak ettikten sonraları fark edildiler” diyor.

Amerikalı yetkililere göre Çin’e ilişkin olduğu tez edilen balon ESIR üzerinde günlerce dolaştı, sonraları Kanada albeni sahasına girdi, peşi sıra bile üç füze tesisinden birinin bulunduğu Montana eyaletinde ortaya çıktı.

Amerikan Defans Bakanlığı Pentagon, balonun sepetinin üç otobüs büyüklüğünde ve bir titrem ağırlığında olduğunu ve haddinden fazla sayıda anteni ve istihbarat toplayan alıcılara bati vermeye yetecek büyüklükte güneş enerjisi panelleri bulunduğunu belirtti.

Prof. Bluth “Daha tehlikeli cereyan ettiklerinden ve şimdilerde henüz bir iki koca bir uygulayım bilimi namına akseptans edildiğinden balonların espiyonaj üzere kullanılması güçlü kesif görülmüyor” dedi.

Fakat 18. Yüzyıldan beri bu amaçla kullanılıyorlar.

Suess “Balonlar Fransız Devrimi savaşlarından bu yana çaşıtlık üzere kullanılıyor” diyor.

Zaman gökyüzünde gördüklerimiz, o evvel dönemlerdeki büyüklüğünde ilkel değil.

Suess “Bugün müvellidülma namına helyumla dolduruluyorlar. Dönme süresince genişleyip yükselti kazanıyorlar ve tün sönüyorlar. Helyum bitene büyüklüğünde havada kalabiliyorlar” diye niteleyerek açıklıyor.

Tipik benzeri duyu balonunda genelde içgüdü bilgilerini evet dahi iletişim bağlantılarını toplayabilen ekipmanlar ya bile fotoğraflar çekebile kameralar bulunuyor.

Prof. Bluth “Balonlar sonuç dönemlerde henüz birkaç oylumlu tıpkısı tumturak oynadı, çünkü müfrit derecede doğacak, yerdeki çok çok banal nesneleri dahi algılayabilen uydu teknolojimiz var” diyor.

Peki, bozukluk uyduların aksine yerdekiler aracılığıyla görülebilecek balonlar bibi kullanılıyor?

Bluth şöyle açıklıyor;

“Yukardan görebileceğiniz teferruat mesafeye vabeste ve uydular balonlardan çok haddinden fazla daha yüksekte. Dolayısıyla, uydu teknolojisi istikbal olsa bile, hangi kadar yakınlaşabilirseniz o kadar ongun.”

İstihbarat almak için apayrı ne araçlar kullanılıyor?

BENDE’nin elindeki verilere göre, Çin’in tahminî uzayda 300 uydudan oluşan benzeri müşahede ağı var. Bu, Amerika’dan ahir ikinci genişlik şişman kopya. Fakat Suess, balonların bazı bazı henüz deli dolu olabileceğini vurguluyor:

“Çok henüz birkaç saygınlık, çokça elan çabuk kullanıma sokulabiliyor ve uydular adisyon edilebilir yörüngelerde ilerler ve ayrımsız havza üzerinde günde birkaç kez uçabilirken, anlaşılan tıpkı alanı teferruatlı aynı müddet tetkik ve değişiklikleri belirleme etme kabiliyetleri bulunmayan.”

Elan geçmiş uydular da vurulup, düşürülmüştü.

Fakat Suess “Ama bunlar ülkelerin öz uydularıydı. Çinliler kendi uydularından birini vurdular. Ruslar üstelik aynısını yaptı. Tek mevki şimdiye çatışma sair bir ülkenin uydusunu düşürmedi” diyor.

Suess, şimdilerde insansız çekicilik araçlarının sıklıkla kullanıldığını ancak bunların seyrek kalktıkları ülkelerin gelgel sahalarını tecezzi ettiğini vurguluyor.

Ancak bambaşka dikiz yöntemlerinin kullanıldığı Soğuk Savaş döneminde genişlik böyle değildi.

Bluth “Soğuk Savaş’ın önce dönemlerinde KÖLE, Sovyetler Birliği bunları düşürmekte ustalaşana kadar cuşiş uçaklarını sık sık kullandı.” diyor.

Soğuk Harp aynı zamanda, bakma uygulamalarına bakir kavait getirdi.

Bluth “Ajan uçakların buyuru ihlali adına görüldüğü netleşti. Gayrı yandan gözlem uydularının kullanılmasına cevaz verilebileceği, arsıulusal hukuka marjinal olmadığı yönünde ayrımsız uzlaşma vardı” diyor.

Ancak Bluth, uçan cisimleri ihsas toplamakta kullanmanın “düğümlü tıpkısı düz” olduğunu de ekliyor.

“Gâh şeylere izin veriliyor, bazılarına verilmiyor. Iş yabancı balonlar olunca, ABD yönetimi bunun izin verilebilecek bir özdek olduğunu düşünmüyor.” diyor.

Ancak Bluth, dil avcısı uçakların bugün hala kullanıldığını vurguluyor.

“ESIR’nin kendisi dil avcısı uçakları çok kullanıyor. Başka ülkelerin topraklarının çevresinde dolanıyorlar. Bu uçakların düşürüldüğü durumlar oldu. Çin’da aynı Amerikan uçağı düşürüldü ve Bush yönetimi döneminde diplomatik tıpkısı olaya dönüştü.”

Sonuçları ne mümkün?

Dört uçar cismin düşürülmesinin arkası sıra, ÇAKER Ordusu alarmda.

İlk balon olayından sonra ÇAKER Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin’e yapacağı düzenlenen benzeri geziyi tahrip etti.

Çin ise balonun espiyonaj amacıyla kullanıldığı iddiasını reddetti ve rotasından sâdır aynı hava şartları müşahede cihazı olduğunu savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, KÖLE’nin albeni sahasında güzeşte sene 10’dan aşkın yol balon uçurduğunu söyledi.

ESIR’li yetkililer, hala tanımlanamayan üç uçan nesnenin amacının ne olduğunu bulmaya çalışırken, Bluth bunların ihsas topladığına dair aynı kanıt olmaması zımnında, sivil araçlar olabileceğini düşünüyor.

“Atmosferin henüz madun kısımlarındaydılar ve düşürülmelerinin sebebi ticari havacılığı etkileyebilecek olmaları, palavra ise çok elan yüksek irtifadaydı” diyor.

Bluth ayrıca, palavra olayının yeni önlemleri yanında getirebileceği görüşünde.

“Genişlik sonunda BENDE Çin ile gerilimi kesmek isteyecektir ve bunların kabul edilebilir olmadığı yönünde tıpkısı anlaşmaya varmaya çalışacaktır. Ayrıca, aynı tür hava şartları balonu ya üstelik sivil uçan beden Amerikan gelgel sahasına girdiğinde tıpkısı garip bildirim sistemi olmalı.”

Suess ise, “insanların ihsas toplama cihazlarını görmediklerinde, bunlar için dayanıklı düşünmediğini” ve bu nedenle Çin balonunun bu büyüklüğünde çokça tepkiye misil açtığını düşünüyor.

“Bence insanlar, ne büyüklüğünde haddinden fazla uydu olduğunu ve her aktarılma hangi büyüklüğünde haddinden fazla ışık çekip, istihbarat topladıklarını unutuyor” diyor.

Share: