Celal destekli yatırımla 4 bin hayat istihdam edilecek

Cesamet destekli yatırımla 4 bin gönül istihdam edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yüzdelik 70 desteği ile yapılan 3. Hane Kıtipiyoz Uran Sitesinde hararetli emek sürüyor

BİNGÖL – Bingöl’de Uran ve Teknoloji Bakanlığı’nın yüzde 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Hane Aşağılık Sanayi Sitesi inşaatı derhâl yükseliyor. Sanayi sitesinin bitmesiyle alay malay 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de mevcut uran sitesinin ihtiyaca cevap vermemesi üzerine aynı araya gelen aşağılık esnaf, eskimemiş sanayi sitesi kurulması amacıyla Bingöl 3. Kısım Basit Uran Sitesi Çatı Kooperatifini kurarak talep toplamaya başladı. Gücük sürede 501 üyeye vasıl kooperatif, sitenin kurulması üzere yüreklilik ile yer temini arayışına girdi. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca, 2 sene ödemesiz ve 15 yıl mankafa ödemeli yüzdelik 70 yüreklilik desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de işin ihalesini gerçekleştirdi ve Bingöl- Muş esmer yolunun 11. kilometresinde 280 milyon teklik his bedelli proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan tezyifkâr uran sitesinde 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Hizip Aşağı Uran Sitesi Bina Kooperatifi Başkanı Maksat Kılıç, “2015’te kooperatifi kurduk. Şuan bulunduğumuz arazi meraydı. 730 bin metre dördül araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu iş yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz. ” dedi.

Projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bir tane seferde ihaleye çıkardığı bildirme şişman basit endüstri sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Bakir uran sitesinde möble imalatı ve tamiratı üzere 184, oto tamirciliği için 137, uyuşturucu işleri amacıyla 129, PVC ve alüminyum doğrama amacıyla 36, fayans ve çömlek üzere 15 dükkan bulunacak. Projemiz yüzdelik 70 Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca 15 yıl vurdumduymaz ödemeli emniyet desteği yüzdelik 30 ise unsur desteği ile yapmaktayız. Kayırıcı yapımızın nihayet aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Alt bina projelerimiz ve dayanç etütlerimiz bitti. Alt yapı üzere ihaleye çıkma aşamasındayız” diye konuştu.

Share: