CHP Bursa İl Başkanlığı, Park Yeri Yapılan Ev Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Aile Hayali Üzerinden Siyasa Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 sene geçmiş kentsel inkılap gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının hesabına yapılan otoparkın uğrunda Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın toplumsal konut projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Esmer, Vatandaşlarımızın, güçlükle gelirlilerin başını sokacak benzeri familya edinme hayalinin üzerinden siyasa yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden rey avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın bakir içtimai konut projesiyle ait basın açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Sağlam Yılmaz, iktidarın açıkladığı konut projesiyle yurttaşların ev sahibi olmasına tek itirazları olmadığını, fakat hayaller ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmayan, “AKP bu projeyi benzeri seçim yatırımı yerine planlamamış, başvuruları seçime mahdut aylar kaldığında başlatmamış, eneze kazanacakların açıklanacağı tarihi umum intihap arifesine sadık değirmek amacıyla bu büyüklüğünde tafsilatlı adisyon yapmamış, özentili haberlerle ayn boyamamış olsaydı bari” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, OTOPARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kara, tamlık 9 sene önceki tıpkısı yerde açıklama yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel dönüşüm üzere yıktınız, üzerinden tamlık 1 yıl geçti çivi çakmadınız. Geçmek ki elan neler göreceksiniz diyorlarmış de biz bilmiyormuşuz işi. Şu dakika burası yıkılalı 10 sene oldu. O ahit yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda tablo bu. O ant dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde nazik bire bir izah yaptılar, ülkede adeta sahn durmuştu. Dar gelirliler basamak sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut birçok ilimizde 65 noktada 6 bin 500 amme konutunu, amme lojmanlarını içeren dev aynı inkılap başlıyor, büyük bir törenle tevessül verildi. Aradan 10 sene geçti, bulunduğumuz meydan otopark oldu. Üstünü çizdiğimiz dideban şu, AKP’nin yoksulu ev edindirme projesi gerçeğinin mecmu üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km kırık hattının üstünde irili ufaklı hepimizin bildiği fay hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a kaç sefer henüz gideceğimiz bir kırık hattı var. Bu fay hatlarının üzerinde 6 milyon 500 konut var. Sunu düz hesapla 25 milyon vatandaşımız anbean bir felaketle uyanabilir. Bu büyüklüğünde riskli bir bölgede yaşıyoruz. Ama bu ülkeyi 20 yıldır tek başına müdür AKP iktidarının bu işe hal ve bakış açısı tamamen ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Biz kentsel dönüşüme cebin değiliz. Bu filhakika SHP’nin projesiydi, içtimai projesiydi. Onlar konusunda oturmaya çalıştılar ama elhak tabela arasında. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Şimdi AKP’li Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin arz nazik hane edindirme projesi diyerek. Başından sonuna kadar istifham işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o zaman esasen vicdanlılardı. Bura benim diyordu ama bildirme azından tıpkısı madde gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonra bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Deminden Bursa’bile Kestel diyor, Nilüfer’de şunu, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası bulunmayan mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Ekincilik arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Esasen sonuna kadar istifham işaretiyle komple. Tamamen seçime sınırlanmış günler kala seçim vaadi. Ama elem olan şu kim vatandaşlarımızın, az gelirlilerin başını sokacak tıpkısı ev kazanma hayalinin üzerinden politika yapıyorlar. Onların yunak evleri olma hayalleri üzerinden fikir avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, filhakika AKP’nin yandaşlarının dışında kaç kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede aylık 16 bin lira geliri olan namevcut. Benzeri evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin teklik mal girmesi geçişsiz. Fakat AKP’nin yandaşıysanız 5-6 maaş alıyorsanız onlarda vardır. Aile almaya niyetlenen ayrımsız yurttaş bu 500 lirayı yatırır. Taraftar basının verdiği rakamlara bakarak bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, ad çekme seçimin arifesinde derhâl çekilir. Doğrusu kura çekildiği devir başvuranların şu an rakamlarla birlikte yüzde 85, yüzde 90’ı hayal kırıklığı yaşayacak. 6 kamer sonradan kimse ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Icra Vekili sinyali verdi, herif arkadaş aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese hoş görünün çünkü 2,5 sene sonra siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer bilahare artacak, bire bir 6 kamer sonra gine artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın aynı oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl ilk dolar 7-8 liralık oldu, demin 18 liralık oldu onu dahi şu dakika frenliyorlar. Bu ülkede tıpkısı yıl sonraları ne olacağını kimse göremiyor kim. Içtimai konut bittabi olur? Büyüklük meydan belirler, konutun içini yapar, sonradan vatandaşa der gel senin konutun yok, açacak şurada, geç gönül otur, kira namına bu konutun borcunu öde, sonradan bu ev senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Basamak yaparsınız, anahtarı vatandaşa konfirmasyon edersiniz, anahtarı bilahare peşinat şu büyüklüğünde taksit şu büyüklüğünde 8-10 sene senin gelirine bakarak ödemeyi yaparsınız.”Share: