CHP Genel Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ Açıldı.

CHP Umumi Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ açıldı. CHP Ankara Saylav Saika Kaya, “Burada iki boyutlu işporta var. Aynı; karye okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 karye okulu sınırlanmış, onların fotoğrafları var. Bir taraftan bile 21 köy enstitüsünün bozuk yararsız ve şu andaki sapa halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine akla yatkın bakir ayrımsız eğitim bilimi-tedris modelini hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Ankara Saylav Saika Kaya, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Yozgat Saylav Büyük Geven, Hatay Saylav Serkan Topal, 21 karye enstitüsü ziyareti sonrası CHP Umumi Merkezi’nde fotoğraf sergisi açtı. Saika Kaya, sergiye ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de yetişek sistemi, yetişek yuvaları çökertilerek çürümeye ayrılma edildi. Umumi Başbuğ’ımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve yetişek politikalarından mesul Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Lale Karabıyık ile birlikte, TBMM Milli Eğitim, Firez, Toyluk ve Spor Komisyonu üyeleri kendisine 21 karye enstitüsünü yerinde inceleyerek karye enstitülerinin şu andaki durumu, geçmişteki durumunu fotoğraflarla dönme ışığına çıkardık. Buradaki amacımız, karye enstitülerindeki terbiye-tedrisat programını bugünkü kuşaklara anlatabilmek, ayrıca dahi o okullarda birikmiş olan demirbaşların durumunu tayin etmekti. Zira binlerce, on binlerce kitabın heba edildiğini gördük. Türkiye’de genişlik mefret piyanoların üstelik demirbaşa kaydedilmediğini gördük. Bunların tümünü devir ışığına çıkardık.

Burada iki boyutlu işporta var. Bir; karye okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 köy okulu tutkun, onların fotoğrafları var. Tıpkı taraftan dahi 21 köy enstitüsünün eski münhal ve şu andaki izbe halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine uygun yeni tıpkı eğitim-öğretim modelini hayata geçireceğiz.”

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Ülkemizdeki yetişek sistemini daha mebzul anlayabilmek için mukayeseli kendisine yutmak gerekiyordu. Başta köy enstitülerinin kuruluşunu ve sürecini şahsen her an gördük. Bu fotoğraflarda köy enstitülerini yaratanların heyecanını, umudunu, ülkemizin aydınlanma yolundaki rolünü görebiliriz” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “O dönemde istihsal vardı, bilgelik vardı. Yetenek, tecrübeyi hep millete yansıtan benzeri yetişek anlayışı vardı” diye niteleyerek konuştu.

CHP Yozgat Saylav Mehabetli Geven ise şunları söyledi:

“Türkiye’de böbürlenmek istenilen laik ve kamusal eğitimin ziyalı yüzü karye enstitüleri ve köy okullarının esbak ve bugününü kıyaslayan tıpkısı sergiyi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Türkiye’de bugün eğitimin geldiği noktayı bu resimler anlatıyor. AKP, iktidar, eğitimi ne noktaya getirdi, bu resimlerde görünüyor.”

Share: