CHP Milletvekilleri Vefa Salman İçin İçişleri Bakanlığı Uğrunda ‘Göreve İade’ Çağrısı Yaptı: “Bu Hukuksuzluğu Bir Zaman Önceki Bitirin”

CHP Genel Komutan yardımcıları Seyit Torun ve Aşure Ayı Koca, partili milletvekilleriyle İçişleri Bakanlığı uğrunda açıklama yaparak berceste Yalova Şehremini Vefa Salman’ın göreve reddetme edilmesi çağrısında bulundu. Eş, “Sayın Süleyman Soylu, sen bizim belediye başkanlarımız ile savaş etmeyi bırak. Senin görevin siyasa yarmak değil. Uyuşturucu baronlarıyla, kara parayla uğraş deri. Sizin beceriksizliğiniz, basiretsizliğiniz yüzünden ülkemiz esmer parayla mücadelede boz listeye alındı. Sen bunlarla uğraş et” dedi. Torun birlikte “Bu hukuksuzluğu bire bir dakika evvel bitirin. Sizi yeniden bu bakanlığın önünden adalete nida ediyoruz. Hakka, hukuka davet ediyoruz. Aynı çağ o kantarda siz dahi tartılacaksınız. Bu yaptıklarınızın banko ama kesinkes bedelini ödeyeceksiniz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP Ünsiyet ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Muharrem Ayvaz, partili milletvekilleriyle alay malay İçişleri Bakanlığı uğrunda “Hak Ne Ant Gelecek, Vefa Salman Göreve” pankartıyla basın açıklaması yaptı.

Eş’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“EVCIL DEMOKRASİ OLMADAN ÜLKEDE DEMOKRASİ IMKÂNSIZ: Zaman CHP Grubu olarak Yalova’nın berceste belediye başkanı Vefa Salman ile gelişigüzel İçişleri Bakanlığı’nın önündeyiz. Niye buradayız? Bugüne büyüklüğünde bir nice yerde anlattık. İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan insan ve onun külah ettiği saray iktidarı ülkemizde evcil demokrasiyi birlikte katletti. Yerelde el erki olmadan ülkede demokratlık olanaksiz. en son söyleyeceğimizi şimdi söyleyelim. Tek kimsenin endişesi olmasın. Millet İttifakı’nın Reisicumhur adayı, Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. ve bizim iktidarımızda güzel hiçbir belediye başkanı, güzel tek kimesne hız kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak.

YİNE KAZANDI: Sayın Vefa Salman, Yalova’dahi 2014 seçimlerinde şehremini kendisine seçildi. İstanbul’birlikte olduğu kabilinden Yalova’birlikte üstelik seçimi yenilediler. Gene kazandı. 2019 yerli seçimlerinde gene kazandı. Yalova tarihinde sıkışık üç seçim kazanan tek belediye reisi. Sandıkta yapamadıklarını aha masa başında yaptılar. Arkamızdaki İçişleri Bakanlığı’nın koltuğunda oturan zatla gelişigüzel. Yalova’üstelik aynı tonga kuruldu. ve Yalova halkının iradesi gasp edildi. Bittabi mı? 2010 yılında başlayan ayrımsız zimmet iddiası davası. Yani belediye başkanımızdan çokça ilk DÜRÜST Tümen döneminde. 2010 yılında başlamış. ve belediye başkanımızın döneminde ortaya menfaat sokak Sayın Vefa Salman, savcılığa şikayetçi oluyor. ve hangi dramatiktir ki şikayetçi olduğu sormaca dosyası dolayısıyla İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılıyor. Ne devir? 27 Gücük Ay 2020 tarihinde.

DEMOKRASİYE SAYGILARI BULUNMAYAN: Çarçabuk davayı açıyorlar. Sav uzasın, yıllar sürsün kim Yalova’yı tığ ele geçirdik, biz böyle devam edelim. Çünkü demokrasiye saygıları yok. Zira seçmenin iradesine daha çok saygıları namevcut. Ilkokul ayda şehremaneti başkanımız hakkındaki dava açıldı. Geçmiş dönüş belediye başkanı hakkında ne ahit açıldı biliyor musunuz? 3 yıl sonra daha yıpranmamış. ve yarın Yalova’birlikte duruşma gerçekleşecek. beraber Sayın Vefa Salman, seçildiği dolaşma bakanlıklara, valiliklere yazı yazdı, kadın bizi denetleyin diyerek. Görevden alındığı soruşturma dosyasında raporlar var. Bilirkişi raporu diyor ki; ‘Sayın Vefa Salman ve Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, bunlar suçsuzdur. Bunların bu eylemlerle büyü, iltisakı yok. Günahsız bu insanlar.’

7 SÜLALESİNİ ARAŞTIRIYORLAR, HİÇBİR MOLEKÜL BULAMIYORLAR, TERTEMİZ: Sonradan MASAK’tan ifade aldırıyorlar. 7 sülalesini araştırıyorlar Vefa Salman’ın. Tek öz bulamıyorlar. Tertemiz. Sonra murafaa bire bir rapor istiyor, Ankara’evet gönderiyor dosyayı. Zor Sayıştay denetçilerinden oluşan 3 nefis bilirkişi raporu geliyor mahkemeye. O dahi diyor kim: ‘Evet, bu tez edilen eylemlerle ilgilendiren sayın Vefa Salman’ın, Belediye Başkanı’nın ve Belediye Komutan Yardımcısı Halit Güleç’in tek büyü yoktur.’ İtiraz ediyor müddeiumumi. Antrparantez ‘bilirkişiler için yanlışlık duyurusunda bulunun’ diyor. Mahkeme yeniden ehlivukuf incelemesi yaptırıyor. en son anlatım 17 Ağustos 2022’birlikte geldi.

RAPORDA, SALMAN VE GÜLEÇ’İN BU İDDİALARLA HİÇBİR BAĞI YOKTUR DİYOR: O ifade üstelik geçmiş rapordaki gibi ayrımsız. Vefa Salman’ın ve yardımcısı Halit Güleç’in bu iddialarla hiçbir bağı yoktur diyor. Tamam siz hala illet bekliyorsunuz göreve kaytarmak için? Hangi gerekçe ile Yalova halkının iradesini gasp etmeye devam ediyorsunuz? CHP Grubu adına İçişleri Bakanlığı önünden ayrımsız kat daha sesleniyoruz, Yalova’nın latif Belediye Başkanı Vefa Salman’ı derhal göreve iade edin. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve bu talimatları verenler, görevini kötüye kullanıyorlar. Cürüm işliyorlar. Demokrasiyi katlediyorlar. Esasen bildirme iri kötülüğü farkın olmadan ülkemize yapıyorlar. Çünkü adaletin olmadığı yerde aş, aksiyon, ekmek evet mu? Adaletin olmadığı yerde sağlık dağılımında türe peki mu? Adaletin olmadığı yerde yolsuzlukla, yoksullukla savaş edebilir misiniz?

GÖREVİN SİYASET FAYRAP ETMEK DEĞİL, ESRAR BARONLARI İLE UĞRAŞ DERI: Sayın Süleyman Soylu, sen bizim şehremaneti başkanlarımız ile savaş etmeyi bırak. Senin görevin siyasa düzenlemek değil. Maden baronlarıyla, esmer parayla mücadele ten. Sizin beceriksizliğiniz, basiretsizliğiniz yüzünden ülkemiz kara parayla mücadelede gri listeye makbuz. Sen bunlarla mücadele deri. Sen hamur suçlularla uğraş cilt. Sayın Süleyman Soylu, sen rüşvetle, yolsuzlukla savaşım et. Sen mafyadan seçme ay 10 bin dolar vergi düz siyasetçiyi git savcılığa bildir. Tıpkısı buçuk yıl oldu. Bekliyor Cumhuriyet savcıları. Sen İçişleri Bakanı mısın, suç işleri bakanı mısın? Bizim belediyelerimizin üstünde hangi baskıyı kurarsanız çağ, ne nahak yere davaları açarsanız açın, hiçbir şehremaneti başkanımız üstelik bizler birlikte bir milimetre de anlayışsız aşama atmayacağız. Amma ayıptır. Günahtır. Dört şerha tabir var dosyada, dört tane. MASAK raporu ve üç sunum uzman raporu. Bütünü suçsuzdur diyor. Sen ne esbabımucibe ile bibi göreve iadeli etmiyorsun.

ADALETİ BU TOPRAKLARA EVET GETİRECEĞİZ EVET GETİRECEĞİZ: Sayın Vefa Salman’ın avukatlarının hep ‘göreve döndürün’ taleplerini reddetti Süleyman Soylu. Bugün onun için buradayız. Yarın esasen geleceğiz. Ferda sabah Yalova’birlikte duruşmayı üstelik strateji edeceğiz. O dava biz biliyoruz ki beraat ile sonuçlanacak. Anayasamız ne diyor, ‘Hakkında mukannen hükümranlık kuruluncaya büyüklüğünde cümle suçsuzdur.’ Zaten günahsız belediye başkanımız. Raporlarla ortaya çıkıntı. Tekaüt Sayıştay denetçilerinin raporlarıyla ortaya balkon. Erte, onun dosyasının ayrılıp beraat kararı verilmesi lazım. Bu anlık beraat ile bitecek ama siz onu göreve reddetme etmediğiniz herhangi bir aktarılma yanlışlık işliyorsunuz. Bunu katiyen unutmayın. On Paralık kimsenin bulut olmasın. Çok bir iki ant kaldı. Geliyor gelmekte olan. Bunların hepsini düzelteceğiz. Bu topraklarda katiyetle demokratik hukuk devletini üstelik kasılma edeceğiz. Evcil demokrasiyi birlikte güçlendireceğiz. Seçme antlaşma söylediğimiz gibi bu adaleti bu topraklara evet getireceğiz ya getireceğiz.”

Torun’un konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

“SAYIŞTAY DENETLERİNİN TESPİT EDEMEDİĞİNİ KENDİSİ BULDU: Siktirici İçişleri Bakanı’nın marifetiyle milli buyuru gasp edilmiştir. İki buçuk yıldır maalesef Yalova Uray Başkanımız, kendisine atılan rastgele çeşit iftiraya rağmen tek şekilde cürüm unsuru bulunmamıştır. Hiçbir şekilde aynı belgeye ulaşılmamıştır. ve bile anca üzücü bire bir olaydır ki denetçilerin İçişleri Bakanlığı, Sayıştay denetçilerinin bulamadığı, tayin edemediği aynı konuyu kendisi bularak ve hem savcılığa hem emniyete hem dahi İçişleri Bakanlığı’na zaruri yerlere bildirerek bunu ortaya çıkarmıştır. Ama ne gariptir kim bulduğu üzere şu anda görevden alınmıştır.

BU BASKIDAN, ZULÜMDEN VAZGEÇ: Biliyoruz İçişleri Bakanı, bakanlıkta bizim belediyelerimiz üzere hususi ayrımsız ünite kurdu. Gidin, belediyelere çökün değil; bire bir yanlışlık unsuru katiyetle bulun ve bu kumpası kurun. Böyle benzeri İçişleri Bakanı tür mi? Ne çöz güvenliğimizi sağlayacak bu nazır? Doğrusu CHP’li şehremaneti başkanlarını izlemekten suçluları izleyemiyor ki. Uyuşturucu tacirlerini, kara paracıları, yanlışlık unsurlarını izleyemiyor, vakti kalmıyor bunlara. Tabii ki bu toplumun da bire bir vicdanı var. Biliyoruz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlığın önünden sana sesleniyoruz, çıktı bu baskıdan, zulümden vazgeç. Belediyelerimizin üzerinden elini çek. Seni esasen Bakanlığın önünden uyarıyoruz.

SEN RÜŞVETTEN UKUBET ALMIŞ BELEDİYE BAŞKANLARI İLE IŞIK ÇEKTİRİRSİN: Bu zulmünün bittabi ferda ünsiyet karşısında hesabını verirsin. Tığ dahi senden korkacak şehremini namevcut. Kalın Kafalı kadem atacak belediye başkanı namevcut. Onlar zaten balaban bire bir inceden inceye, şeffaflıkla görevlerini namına getiriyorlar. Elhak müfettişlerin biri gidiyor, biri geliyor. Amelî eleman gibi oldular. Amma sen aynı şeyi Şırnak’taki iki şehremini için birini sağına, birini soluna alıp hakkında ihaleye arabozanlık karıştırmaktan ceza almış belediye başkanlarıyla fakat işik çektirirsin. Sen busun elhak. Rüşvetten ukubet almış belediye başkanları işik çektirirsin. Illet onlara dokunmuyorsun? Neden onlara gereğini yapmıyorsun? Bu partici tatlılıkla, bu kafayla bu ülkeyi yönetemezsiniz.

SİZ DAHI O KANTARDA TARTILACAKSINIZ: İnanıyoruz kim önümüzde yapılacak evvel seçimde bu hukuksuzluklar akıbet bulacak ve halkın iktidarı gelecek. Milletin iktidarı ati. Biliyoruz. Şu anda birçok belediyemize rejim yapmak için çabalarınız var. Bunların bilgilerini da alıyoruz. Bir Nice dek çeviriyorsunuz, ama hepsini başınıza geçiririz. On Paralık nikbet etmeyin. Kavim her şeyin farkında. İnanıyoruz kim Sayın Vefa Salman, ferda mahkeme kararı kararıyla beraat edecek. Milletin gönlünde elhak beraat etmiş ve bölgesinde müstehap, aziz belediye başkanımız. Bütün raporlar sabit. Bildirme ufak bir sıkıntılı bulunmayan. Ama siz keyfi olarak şehremaneti başkanımızı görevine reddetme etmiyorsunuz. Buna hakkınız yok. Bu hukuksuzluğu bire bir an önce bitirin. Sizi gene bu bakanlığın önünden adalete çağırma ediyoruz. Hakka, hukuka çağırma ediyoruz. Tıpkı gün o kantarda siz de tartılacaksınız. Bu yaptıklarınızın katiyetle ama pekâlâ bedelini ödeyeceksiniz.”

Share: