CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin takım toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Kasıt Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzuru anlatmak. O yüzden kimi vakit sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında ayrıksı öğür var mı, üstünde apayrı öğür var mı, namevcut muamma parti var mı?’ Bunların hacısı hocası kilitsiz küreksiz ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, tümü safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin kol toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi kategorik getireceğini tabir etti.

Gençlerin kül hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bütün bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle dirim tarzıyla çekişme etmeyecek. İnsanı âdem adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, tek isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların yanında olmak zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ilişik sorunların olduğunu, iktidar olduklarında mahdut sorununu bire bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişkin afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın balaban ayrımsız üretim üssü olduğunu söyledi. Evveli 5 emsal tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan berrak ve kesin söylüyorum, Tanrı baht eder iktidar olduğumuzda, benzeri hafta içre o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım kocaman ordumuza değiştirmeden iade edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, erk olduklarında aynı hafta içerisinde askeri hastaneleri de geri alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı bir Türkiye düz yazı edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını tabir etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar üzere değiliz. Yok efendim, ‘Ben geliyorum, yok hızlı hızlı geleceğim, yok bir sabah gelirim…’ Rahmetlik Ecevit hangi dedi? Asker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar işgal edildiğinde 50 kat söyledim, obstrüksiyon ediliyor, Lozan Antlaşması’na marjinal yapılıyor hep bunların bütünü. Tık çıkmadı. Deminden gündem iktisat, millet perişan vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak tıpkısı tün gelirim, yok ferda sabahleyin gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz bulunmayan. Ihtişam hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Devlet liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkı antlaşma ülkenin sorunlarına cemaat çıkmak manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şark Akdeniz’de doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, hep var. Türkiye ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, sebep yok? Doğu Akdeniz’in tıpkı tarafında Darı var, farklı tarafında biz varız, iki nazik çap. Neden uğraş ettik tığ Darı’la? Ne gerekçeyle uğraş ettik. Bana bir Tanrı’ın kulu çıkıp lojik tıpkısı cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Celal yönetemedikleri amacıyla yurt bu ayla geldi ama Cenabıhak talih ederse devleti baştan nesir edeceğiz. Adalet, hukuk, beraberlik üzerine mensur edeceğiz. Herkesin yaşayış içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet Altını tarihinde ilk kez, benzeri hükümet kişi toprağından kaçtı, kişi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar kim, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak ne olurdu onu dahi söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Cenabıhak kader ederse iktidar olduğumuzda önce aynı hafta içinde hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt durumunda baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların hep küşade ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın mühim konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Balaban sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, yağız yolu çokça ruhlu, demir hat zehir henüz dahi hayat dolu kuzuluk getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Tığ hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’de lüzumlu Diyarbakır, lüzum Bingöl, lüzumlu Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üstüne anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Her birimiz tek yegâne Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat kadar çalışacak amma zamanı doğru gösteren ayrımsız saat kadar. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi bire bir beklentisi, amacı namevcut. Misyon Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru ilam etmek. O yüzden kimi zaman sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında apayrı tümen var mı, üstünde eksantrik fırka var mı, yok bilinmedik tümen var mı?’ Bunların hep münhal ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, ıcığı cıcığı safsata. Rastgele birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi zahir yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı sanayi üssü haline getireceklerine bel fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve düşünce vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: