CHP’li Engin Altay, Suret Bankası’nın faizi yüzde 12’ye düşürmesine reaksiyon gösterdi

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Mualla Öztunç, CHP İzmir Milletvekilleri Sevi Erden Kılıç ve Özcan Purçu ile birlikte CHP İzmir İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Altay, “Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Iktisat Politikaları Müesses üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin Fehamet Denetleme Kurulu’nun başkanı. Takatli Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Ahmet Mualla Hıyanet Hammadi, Borsa İstanbul’un Tren temsilcisi” diyerek Borsa İstanbul’un yönetim kurulu üyelerini sıraladı.

Binlerce yurttaşın borsada mağdur olduğunu vurgulayan Altay, “Bu borsayı denetlemesi müstelzim Sermaye Piyasası Yerleşmiş. Resülmal Piyasası Yerleşmiş’nu denetlemesi müstelzim birlikte Ululuk Denetleme Kurulu. Celal Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi. Hani güveyi demişti ya giderken, ‘At izi, it izine karıştı.’ Allah sonumuzu yararlı etsin. Yaptığı çok kusurlu var ama doğru tıpkısı sözü de var” dedi.

Engin Altay’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar şöyle:

“HAZIRLIK, ÇALIŞMA, DEĞERLENDİRME KAMPI YAPIYORUZ

Zaman CHP, tüm grup İzmir’birlikte. Meclis Grubu’muz, sayın Umumi Komutan’ımız ve mazeretli 9 milletvekilimiz dışında 121 milletvekili ile İzmir, Seferihisar’dayız. Her yıl TBMM Yasama Yılı başlamadan evvel tıpkı hazırlık, düzentileme, yorum kampı yapıyoruz. Bu seneki toplantıyı dahi İzmir’bile yapma kararı aldık. Sayın Genel Başkan’ımız üstelik tıpkı saat geçmiş İzmir’e indi. Yarın sabah itibariyle saat 10.30’de sayın Umumi Başkan’ımızın basına küşade dinlenme kampı açış konuşması ile toplantılarımızı, çalışmalarımızı başlatacağız.

GRUBUMUZ SEÇİM HAZIRLIKLARI İLGİLİ DAHI ÇALIŞMA VE DEĞERLENDİRMELER YAPACAK

Bu toplantıdan muradımız, önceki aynı geçmiş yasama yılını kıymetlendirmek, eksiğimiz, yanlışımız, ihmallerimiz varsa bunları kullanmak. 1 Ekim’bile başlayacak yasama yılına birlikte tedbir. Önümüzdeki yıl intihap yılı olduğu amacıyla şüphesiz grubu muz intihap hazırlıkları ilişik da iş ve değerlendirmeler yapacak. Bu çerçevede iktisat özellikle almak amacıyla dış siyaset, intihap kasa güvenliği çalışmamız, kampımızın en heybetli başlıklarından birisi. Müntehip tercihleri ve öncelikleri bile yetişkin başlıklarımızdan.

SOYER, AVRUPA KATIŞIK PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDEN, AVRUPA ÖDÜLÜ ALDI

Güzel tıpkı veri birlikte aldık. İzmir’imizin, Erdoğan’ın çok uğraştığı, kafaya taktığı Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, hepimizi kıvançlandıran bir armağan aldı. Avrupa Kompozit Parlamenterler Meclisi’nden, Avrupa Ödülü aldı. İzmir buna layık görüldü. İzmir, elbette herhangi bir şeyin arz iyisine müstahak. Tunç Soyer’in bu dürü törenine birlikte sayın Genel Komutan’ımız katılacak. Genel Komutan’ımız gelmişken Büyükşehir Şehremaneti’mizin balaban iki hizmetinin de işaret fişeğini atacak. Birincisi, Konak’ta düşüncesiz tahavvül merkezi açılacak. 25 Ilkgüz Veriş haset 10.30’üstelik. Bir dönem saat 12.00’dahi Gaziemir’üstelik kentsel dönüşüm ve dolgun konut temel atma töreninde Umumi Başkan’ımız bulunacak.

YARGI SARAYDAN İŞARET BEKLİYOR

Türkiye’birlikte maalesef rastgele sabık zaman yargının az buçuk henüz çürüdüğüne şahit oluyoruz. Sermaye Piyasası Oturmuş Başkanı hakkında iddialar var, şikayet var. Ayrımsız eş diyor kim; bunlar, bu aile benden değişik aracılar vesilesi ile dünyalık istedi.’ Anca ayrımsız tabloda yapılması müstelzim hem şikayetin hem birlikte iddiaların üzerine gitmekken maatteessüf hâkimiyet bu konuda saraydan bel bekliyor.

‘MİLLETVEKİLİNİ DA BİR DAHAKİ SEÇİM ADAY YAPMAYIZ’ BUYURMAK ORTADAKİ PİSLİĞİ AKLAMAZ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde adli yıl küşat töreninde konuşuyor. ve diyor kim, ‘Birileri adalet sisteminin suç çetelerinin kirli oyunlarına kurban gitmek için var kuvvetiyle uğraşıyor. Hakeza ayrımsız rezilliğe asla müsaade vermeyeceğiz.’ Erdoğan, rezalet arasında elhak. 180 milyonlardan bahsediliyor. İki kıta danışmanını görevden illet aldın kardeşim? Danışmanı görevden almak, ‘milletvekilini üstelik bire bir dahaki intihap namzet yapmayız’ gelmek ortadaki pisliği aklamaz. Böyle arınamazsın Erdoğan. Bu meselede arınmanın, aklanmanın yolu mahkemedir. Mahkemeye gideceksin. Ben sen git demiyorum kim savcıların elini, kolunu iç kâfi. Savcıların elini, kolunu iç Erdoğan. Savcılar senden korktuklarından dilekçeleri almıyorlar.

VALLAHİ DA BİLLAHİ DA MİLLETİN GÖRMEZ KURUŞUNUN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ

Rüşvet sarmalında adı sabık saray danışmanlarını görevden aldım, bu işi kapattım diyemezsin. Biz başvurduk. Bizim başvurumuzu aldılar. İYİ Parti’nin dilekçesini birlikte almadılar. Bırak dilekçeyi işleme almayı, dilekçeyi da almadılar. Bunu akseptans etmemiz gibi değil. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; Erdoğan bu soruşturmanın uğrunda o gövdeni çek kardeşim. Çek. Bu pisliği kapatmazsın. Millet bunu unutur, geçer diyemezsin. Bire Bir 128 milyar dolarda olduğu kabil. Tıpkısı 10 bin dolar kazanç kayran siyasetçide olduğu kadar, tıpkı bakanlarına hileli ve fahiş fiyatlara dezenfektan satan bakanın yolsuzluğunda olduğu kabil, tıpkı usulsüz güvence artışlarında olduğu üzere bizim bunları unutmamız tür değil. Hesabını birlikte sormamamız üstelik cins değil. Tallahi da tallahi üstelik milletin gözsüz kuruşunun hesabını sormazsak namerdiz. Hesap sormayacağımız bire bir kuvvet bize yıldız olmasın.

MİLLETÇE BANKALARA ÇALIŞIYORUZ

Oran Denetim Kurulu seyrediyor. Olay hangi? Şu. Borsada gerçekten yatırımcılar kekleniyor, silkeleniyor. Adam aynı 50 bin TL koymuş borsaya, teşvik etmiş. Bizzat bakan ‘borsaya elkızı’ demiş. Serencam: Bankaların hisseleri şişirilmiş, doğrusu milletçe bankalara çalışıyoruz. Serencam, millet bozuk. Bu safiha kabul edilemez. Ağustos 2022. Sayın Bitkisel, milleti borsaya çağırıyor. ‘Borsaya elkızı, borsa çokça ongun.’ Hangi varsa… Benzeri bakanın, milleti yatırım üstüne yönlendirmesi acayip tıpkısı iştir. Tıpkı 128 milyar doların buharlaşması üzere. Aynı doların ayrımsız gecede 18’den 12’ye düşmesi, 18’den satıp 12’den alması balaban rantlar elde etmesi gibidir. Bunlar normal demokrasilerde olan işlemler değil.

PARASINI ENFLASYONDAN YÜKLENMEK İÇİN BORSAYA GİDEN YATIRIMCI YÖNTEMINCE SOYULDU

Borsa İstanbul’de birçok kişinin parası var diye niteleyerek sorsam bilmeyebilirsiniz. Normal. 2 milyon 623 bin insanımızın parası var. Kimisinin 1 TL, kimisinin 1000 TL, kimisinin 50 bin TL… Ama esas 129 bin kişinin 500 bin TL ve üzerinde parası var. E olsun. Ancak spekülatörler borsa oyunları ile önce banka hisselerinin fiyatlarını sentetik namına yükselttiler. Sonra ne oldu? Iktisat yönetimi, sayın Vekil karışma borsayı adres gösterdi. Bizim bunlara çokça inanlar kalmadı ama biraz inananlar çıktı gitti borsaya. Sonuç, borsa çöküyor. 13 Eylül itibariyle nasip senetleri düşmeye başladı. Ağırbaşlı benzeri düşüş var. Parasını enflasyondan destek olmak için borsaya revan yatırımcı yöntemince soyuldu, silkelendi, keklendi. Bu vatandaş bizim vatandaşımız. Onların hakkını, hukukunu destek olmak bize anayasanın verdiği ayrımsız fariza. Anamal Piyasası Müesses seyretti evet. Bu pisliği, bu kepazeliği, spekülasyonu, bu âdeta yatırımcıyı silkeleme operasyonunu seyretti.

MIR İYİ BİR ESAS DEĞİLDİR; BİR SEVGILI VARDIR O KAFADA:

Bu koca Cesamet Başkanı falan değil, holding patronu. Dirlik Fonu diye niteleyerek aynı fon oluşturdular, başkanı Erdoğan. Sonra Kamu Özel İşbirliği, direkt Recep Bey’e vabeste. Eşkâl Bankası… Komutan değiştirmeye doymadı. Suret Bankası, Tayyip Mir. Herhangi Bir öz ona bağlı. Bu alışılagelen değil. Bunu istemek dahi normal değil. Borsa, Huzur Fonu, Minval Bankası, Kamu Hususi İşbirlikleri bana mecbur olsun, 10 dönüm hazne arazisi kiraya verilecekse birlikte o önüme gelmeden verilmesin diyen bir esas ongun tıpkısı başlangiç değildir. Bir sorun vardır o kafada.

EY FORMAT BANKASI, HANGİ BANKA VATANDAŞIN KULLANDIĞI TÜKETİCİ KREDİSİNİ BİR PUAN AŞAĞIYA ÇEKTİ

Format Bankası, faizi düşürmüş. Önceki ay 14’ten 13’e düşürmüştü. Deminden 12’ye. Güler misin, ağlar mısın? Düşürdün birlikte hangi oldu? 14’ten 13’e düşürdün, ülen Forma Bankası, hangi vezneci vatandaşın kullandığı mütemmim kredisini veya analog kredileri bir fakül aşağıya çekti? Yarayışlı efendim, 27’yse 28 yaptı. Ayrımsız vatandaşımız bankalardan yüzde 26’dan bağan faizle servet alabiliyorsa beni arasın lütfen. Ego da diyeyim kim İzmir’dahi falsolu konuşmuşum. Bulunmayan öyle aynı şey.

ERDOĞAN, SEN BU MİLLETİ ÖZEL BANKALARA, SARAYA, TEFECİLERE VE FAİZ BARONLARINA MARABA YAPTIN EVET

Tarım, uran küçülmüş amma bankalar büyümüş. Ne alabalık memleket. Hakeza bire bir safiha karşısında şurası terennüm etmek cins. Üzülerek söylüyorum; Erdoğan, sen bu milleti hususi bankalara, saraya, tefecilere ve faiz baronlarına ekinci yaptın ya. Lacerem bir sarrafiye bu. Şüphesiz benzeri çap adamlığı. İki dahi aynı sevgili açıyor, onun için dilimi az buçuk düzgün kullanmaya çalışıyorum. Şüphesiz bir kafadır bu ya. İsyan ediyoruz, filhakika sinirleniyorum. Zaman Minval Bankası, 12’ye düşürmüş, devletin kasasını millet ödediği vergilerle dolduracak, hususi vezneci sahibi onu yüzde 12’den alıp yüzdelik 28’den satacak. Faizcilik. Kerem, tefeciliğin payandası olmuş. Bunu kabul etmemiz türlü değil.

EY SAVCILAR, HİÇ Mİ TANRI KORKUNUZ BULUNMAYAN EVET, VURGUN VAR EVET

Ülen savcılar, on paralık mi Cenabıhak korkunuz namevcut ya, vurgun var ya. 6 bin 500 müddeiumumi var bu ülkede. İstanbul’üstelik onlara uysak yiğit polisimiz ile bizi karşı karşıya getirmeye çalıştılar. Biz bu tuzağa düşmedik. Müddeiumumi beyin talimatıymış. Adliyenin etrafına kimse gelmesin diye niteleyerek emir vermiş. Savcıya bak savcıya. Lan savcı, İYİ Parti arzuhâl verdi, veremedi. Savcı mazeretli, namevcut adliyede. Adliyeden kaçan müddeiumumi olur mu ya. Buraya doğruluk sarayları denebilir mi? Türe sarayları yapıyorlar, ortamında adaletin ‘a’sı namevcut.

DEVLET DENETLEME KURULU BAŞKANI, BORSA İSTANBUL YÖNETİM OTURMUŞ ÜYESİ

Beş tane beşer okuyacağım; Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Müesses üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin Azamet Denetim Kurulu’nun başkanı. Pek Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Yani Türkiye’nin arz büyük azamet memuru, çarkıt başbakanlık müsteşarının yerine denk geliyor. Fahrettin Altun, tek yerden nakıs değil maşallah, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı. ve Ahmet Ulvi Al Hammadi, bu bile beyefendinin yeni ortağı. Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi. Bunların beşi de Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi. ve borsada binlerce adam silkelenmiş. Da bu borsayı denetlemesi gereken Sermaye Piyasası Kurulu. Anamal Piyasası Yerleşmiş’nu denetlemesi gereken bile Çap Denetim Kurulu. Fehamet Denetim Kurulu Başkanı, Borsa Umumi Heyet Üyesi. Hani eloğlu demişti ya giderken, ‘At izi, köpek izine karıştı. Tanrı sonumuzu faydalı etsin.’ Yaptığı haddinden fazla kavisli var amma akıllıca tıpkısı sözü de var.

GÜNAYDIN; TÜRKİYE’Yİ SİZ BATININ GÖÇMEN DEPOSU YAPTINIZ:

Suç işleri bakanı Saraybosna’da ayrımsız toplantıda konuşmuş. Kusurlu söylememek, yanlışlık işlememek üzere buradan okuyorum; ‘İngiltere bize teklifte bulundu. Bize mevrut göçmenleri size gönderelim’ demiş. Bizimki demiş kim ‘Tığ sizin muhacir deponuz muyuz?’ Günaydın. E senin reisin değil mi, Merkel’e, ‘Bu 3 milyar birkaç, 6 bilyon verirsen alırız’ diyen. Göçmenleri dolduran… evet İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kilis, Ankara karışma sokaklarımız, mahallelerimizde huzur kalmadı. İnsan haklarına saygılıyız. Savaştan kaçan insanlara Türkiye bakabilecek kabiliyettedir. Ama öyle olamaz. Ben iki sene önce Yunanistan’dahi bir adaya gittim. Bir Nebzecik bir yeri çevirmişler, bura hangi dedim. Göçmen, mülteci kampı 10 bin sığınmacı var dediler. Sağlık, beslenme, barınma, eğitim bilimi hizmeti veriliyor. Kampta… Türkiye’yi siz batının muhacir deposu yaptınız. 3 bilyon euro uğrana.

PUTİN SÖYLEYİNCE VAKUR VAKUR DİYALOG KAPISI AÇIYORSUN; ERKEK KEMAL SANA BUNU YILLARDIR SÖYLÜYOR

Bay Eksiksizlik’e kızabilirsin, sevmeyebilirsin, senin koltuğunu salladığı amacıyla Mösyö Eksiksizlik’den tiksinti edebilirsin. Putin kim evet. Putin söyleyince gösterişli ağir Suriye eşkâl yönetimi ile diyalog kapısı açıyorsun. Mösyö Eksiksizlik sana bunu yıllardır söylüyor. Yarayışlı, böyle ayrımsız öz kabul edilemez.

KİMSENİN UMUDUYLA, HAYALİYLE OYNANMASIN

Af tartışmaları var. Ego bu af sözcüğünün çokça dikkatle ağza alınması gerektiğinden yanayım. Cezaevindeki insanların hakeza aynı rüya zarfında kalmaları, sonraları görüntü kırıklığı yaşamaları berhava şiddetli aynı haldir. Kimsenin umuduyla, hayaliyle oynanmasın. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında hakeza tıpkısı öz cins. Tetik da olabilir. Bağımlı anlaşılan suçların affı imkânsız. Ama şayet nasip mahkümu diye nitelendirebileceğimiz noktalarda böyle tıpkısı molekül tür. Bu konuda tıpkısı ulus mutabakatı şarttır. Bu üstüne Sedir mutabakatı birlikte şarttır. Bunun bu şekilde dillenmesi lazım.

AL SANA 7 TRİLYON BU MİLLETİN SIRTINA YÜK

AK Tümen, Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde hazinenin 243 bilyon TL borcu vardı. Zaman bu namus borcu parçalanmamış 14 intaç arttı. Yani zaman hazinen borcu bakir mal ile 3 trilyon 651 milyar TL’ye ulaştı. Filinta olsun. Bu borcu budun ödeyecek. 3 trilyon 651 milyar TL’lik borcun 3 trilyon bile faizi olacak. Şike sana 7 trilyon bu milletin sırtına denge. 7 trilyon. Nerede mülk? Benzeri kuruş harcamadık diyorlar bu yapılan işlere. Nerede servet? Çiftçiye, esnafa, sanayiciye destek namevcut. Öğrenciye ev yok, burs yok. Mezuna iş yok, EKMEK yok. Dünyalık nerede kardeşim? Mal beşlide. Dünyalık New York’ta, Londra’de. TÜRGEV’den TÜRKEN’e… Bacı kardeş… Hadi git nukut. Hoppadak düzem korumalı mevduattan ortalık 100 bilyon TL’ye yakın servet gitti. Eşkâl Bankası hangi verdi bilmiyoruz? Güzeşte hafta istifham önergesi verdim. Elan karşılık namevcut.

Şunu söylemiş: ‘Avrupa’da market rafları boş.’ Pes. Avrupa’de market rafları kavim alabildiği üzere abes. Bizimkiler da kırcı, doğru. Kimesne alamadığı amacıyla dolu Erdoğan. Erdoğan, bu şita geçmez, aklını başına hıyanet.”

Share: