CHP’li Gürer: “Hayvan refahını sağlayamazsanız benzen ve ten verimi dahi elde edemezsiniz”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, “Efsanevi refahını sağlayamazsanız süt ve et verimi de elde edemezsiniz.” dedi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, ülkeyi yönetenlerin tarımdaki sorunları çözmekten çok ırak tıpkısı anlayışta olduğunu savundu.

Tarımın temas alanında çeşitli sorunlar bulunduğunu doğacak süren Gürer, “Sürekli tarımın içinde olan kesimlerle görüşüyoruz. Rastgele kesimde sevgili var fakat kırsaldaki banal ev tipi işletmelerde ülkü elan derin. Şişman kom ve işletmelerin sunma azından işin uzmanı kadroları var ve krediden hakkını aramaya büyüklüğünde kart ve bilinçliler ancak kırsal sıradan eş tipi işletmeler iyesiz. İktidar, tarımda hangi yaptığını bilmiyor. İktidarın yanında ondan mir kayran konsey, temas kabil kuruluşlar de kargaşa içinde.” ifadelerini kullandı.

Artan maliyetler zımnında hayvancılığın geleceğinin de coşkunluk altında olduğunu kanıt eden Gürer, “Şayet çiftçilik yapmıyorsa, hayvancılık yapan tıpkı kişinin çıktı hayvanlarına bakabilme olasılığı birlikte giderek zayıflıyor. Hayvancılık yapanların hepsinin ifadesidir; ‘biz ne kadar yem verirsek efsanevi üstelik bize o büyüklüğünde benzen veriyor’ diyor. Hayvan refahını sağlayamazsanız süt ve vücut verimi üstelik elde edemezsiniz.” dedi.

Gürer, gıdada yalnız başına yetemeyen ülkelerin sorumluluk yaşadığını, Türkiye’nin kendi kendine yetebilecek şartlara sahip havası, doğası, çiftçisi, insanı ve üretim kapasitesiyle bunları aşabileceğini söyledi.

Share: