CHP’li Kayaç: “Milli eğitimde yapılan savurganlıkları makul bulmuyoruz”

CHP Ankara Mebus Saika Kayaç, “milli eğitimde yapılan savurganlıkları asla akıllıca bulmadıklarını” söyledi.

Kayaç, CHP Muğla Mebus Suat Özcan ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sayıştayın seçme sene ahenktar yerine kurumları incelediğini ve ilgilendiren raporlarını yayımladığını anımsattı.

Raporların sonuçlarının gereğinin yapılmasının eke olduğunu fakat birçok kurumun bunu göz ardı ettiğini encam süren Kaya, “Sayıştay raporlarında belirleme edilen yolsuz yöntemsiz uygulamaların Milli Terbiye Bakanlığında dahi bulunan olduğunu” savundu.

Kayaç, “Milli Terbiye Müdürlükleri eliyle asıl eğitim ve ortaöğretim kurumları yerine satın alınan demirbaşların okullara devrine müteveccih yerine yapılan muhasebe kayıtlarının falsolu ve yarım olduğu tespit edilmiş. Bu ve benzer şekilde bir nice faaliyette usulsüzlük mevcut. Sayıştay raporlarında çokça peyda ve açık tespitler bulunmaktadır. Milli eğitimde yapılan savurganlıkları katiyen akla yatkın bulmuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kayaç, Sayıştay raporuna göre 138 bin 393 öğretmene gerekseme olduğunu; Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’in bu açığın kapatılması noktasında çaba sarfiyat etmesini beklediklerini söyledi.

“Öğrencileri öğretmensiz bırakmaktan vazgeçin” diyen Kaya, “Eş hep alay malay bakir ayrımsız öğretmen meslek kanunu çıkaralım. Yaşanan sorunu hep bu arada çözelim.” diyerek konuştu.

Share: