CHP’li Salıcı’nın “Aynı Maaşla İzmir’de Geçinebilir Misin” Diye Sordugu Hakkari’deki Hoca: “Çokça Print. Kiralardan Dolayı”

TAMER ARDA ERŞİN

Hakkari’birlikte görev özne öğretmenler, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın “Bu mahiye ile İzmir’dahi geçinebilir misiniz?” sorusunu “Çokça print. Kiralardan dünya” yanıtını verdi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki Şark Masası heyeti, Hakkari’bile esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinledi. Tıpkısı esnaf ayakta durmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Cemiyet ne kadar iyiyse, biz bile o büyüklüğünde iyiyiz” dedi. Salıcı, “O zaman format baya kırıcı abi” karşılığını verdi.

Salıcı daha sonraları Hakkari’dahi muallimlik fail gençlerle ahbapça etti. Salıcı’nın “Bu aylık ile İzmir’üstelik geçinebilir misiniz?” sorusu konusunda öğretmenlerden biri, “Çok baskı. Kiralardan kontekst” diye cevapladı.

Tıpkısı telefon tamircisi bile bütün malzemelerinin döviz üzerinden geldiğini kaydederek, yurttaşların kullanılmamış telefon alamadığı için tamirata yüklendiğini fakat bu misil da parça parasının fiyatlı geldiğini dile getirdi. Esnaf, “Söz Gelimi ayrımsız ekran eskiden 400 liraya geliyorsa şu anda 600-700 liraya geliyor” dedi. Esnaf dükkanına mevrut faaliyet faturalarına yetişemediği üzere bizatihi ifa talimatı verdiğini kaydederek, “Benzeri ay geçince çabucacık kesiyorlar zaten. O yüzden spontane buyuru verdik. 300-400 teklik civarı geliyor. Elan ilk 120 liraydı. Seçkin dönme bindirim geliyor. Yetişemediğimiz için tığ birlikte direk kendiliğinden ifa talimatı verdik. Bu şartlarda geçinmeye çalışyoruz” diye konuştu.

Telefon satıcısı esnaf bile Salıcı’ya “Şu an bildirme uygun cihaz 4-5 bin liralık. Gürültülü gelip, gitsin. O civardaki ayrımsız aygıt. Bozuk olay bitti. İyi cihazlar eskiden 4-5 bin liraydı. Şu an 50 bin liradan bahsediyorum” dedi.

Üniversite mezunu etkisiz yurttaş ise Salıcı’ya “Sayın Vekilim ne olacak bu hal” diyerek sordu. Salıcı, ekonominin düzelmesi amacıyla dövizin düşmesi gerektiğini, ülkeye demokrasinin ve özgürlüğün gelmesi gerektiğini anlattı.

Salıcı ve beraberindeki astronomi elan sonra Hakkari Ticaret Endüstri Odası ve Esnaf Odasını musahabe etti.Share: