CHP’li Sarıbal: “Ekincilik ve Orman Bakanlığı bütçesi, çiftçinin bütçesi değil”

CHP Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin, çiftçinin bütçesi olmadığını savundu.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda görüşüldüğünü anımsattı.

Bir ülkenin, yabancı şirketlerin egemenliğine gıdasını, beslenmesini tasdik edemeyeceğini vurgulayan Sarıbal, ” Türkiye, zat besin güvencesini, besin güvenliğini kişi olanaklarıyla sağlayabilmelidir.” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin ensiz olduğunu öne süren Sarıbal, şöyle devam etti:

“Bu bütçe, çiftçinin bütçesi değil. Bu bütçe, iktidarın uyguladığı kırdan kente göçü teşvik fail bütçedir. Yine çiftçinin malını mülkünü harcamak için ortaya konmuş tıpkısı bütçedir. Bu bütçe, ‘Türkiye üretmesin, kâffesi tüketsin’ diyen, tüketiciyi yönlendiren tıpkısı bütçedir. Bu bütçe enflasyonun devamlı olacağı benzeri bütçedir. Bu bütçe, ekincilik alanlarının kestirmece 23 milyon dekarın hacizde olduğunu ve haczin devam etmesini sağlayıcı tıpkı bütçedir. İthalat bütçesi ve ithalat lobilerinin bütçesi olduğunu açık benzeri şekilde rapor edeyim.”

Toplantıya, CHP Mersin Ağacı Saylav Cengiz Gökçel, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, CHP Antalya Milletvekili Vazıh Özer ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu dahi katılarak, Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Share: