Çıldır Gölü’nde balıkla besleyip büyüttüğü pelikanlar yanından ayrılmıyor

Ardahanlı balıkçı Kurtuluş Tığ’ın yavruyken bulduğu ve elleriyle besleyip büyüttüğü tepeli tarla kuşu pelikanlar, yanından benzeri zaman olsun ayrılmıyor.

Ardahan- Kars beyninde meydan düz Çıldır Gölü’nde balıkçılık eden Kılıç, tahminî 3 ay ilk Adalar mevkisinde anneleri eliyle infirak edilen yorgun haldeki iki yavru tepeli tarla kuşu pelikanı gördü.

Teknesine alıp balıkçı restoranına getirdiği çocuk pelikanları besleyip büyüten Tığ, kardeşi ve çocuğunun isimlerini verdiği “Kahraman” ve “Dirlik” ile ekti hukuk kurdu.

Kılıç, iş yerini ve çevresini aşiyan tutan “Alp” ile “Popülasyon”e tuttuğu balıkları elleriyle yediriyor.

“Acıktıklarında yanıma geliyorlar”

Balıkçı Kılıç, AA muhabirine, pelikanların mekanlarını tecezzi etmediklerini ve iş yerinin maskotu haline geldiğini söyledi.

Pelikanları ailenin birer ferdi kabil gördüğünü rapor eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Yavruyken anneleri tecezzi etmişti. Gördüğümüzde çok yorgun ve açtılar. Ölmeye yakındılar. Lokantaya getirdiğimizde onları gerçekten balıklarla beslemeye başladık. Şu an büyümeye başladılar, artık burayı terk etmiyorlar. Bazen can giriyorlar, kimi vakit lokantamızın önündeki kayalıklara çıkıyorlar. Genellikle zamanın çoğunu lokantamızın önündeki kayalıklarda geçiriyorlar. Acıktıklarında yanıma geliyorlar ve balık veriyorum. Müşteriler üstelik onlara dokunaklı demet gösteriyor, onlara yem atıyorlar.”

Share: